Jõuluime metsatrollide juures ehk mida me päriselt igatseme?

25. sept. 2020 Kadi Haamer ERM-i programmijuht - Kommenteeri artiklit
Ka ERM-i muinasjutunäitusel „Elas kord” on olemas mets – võlumets! Foto: Arp Karm

Oled sa juba mõelnud, milliseid jõule ootad? Või mis võiks aidata mõista tõelist jõuluimet? Hakkasin sellest mõtlema juba enne jaanipäeva, mil asusin Eesti Rahva Muuseumi arhiivist otsima tekste, millest luua meie jõululavastust. Paelusid laste kirjutatud jõululood, milles avaldatud soovid ja unistused olid ehedad, lihtsad ja arusaadavad.

Nii valisingi alusmaterjaliks muinasloo, mille olid kirjutanud Valgu põhikooli 1. klassi õpilased ja mis pälvis ERM-i 2011. aasta laste jõulujuttude konkursil esikoha. Võidutöös võlus mind laste soov muutuda sõbralikuks, hoolivaks ja hoolsaks. Nii sündiski näidend pealkirjaga „Kuidas Prõmm ja Nehh jõulud tegid“, mille detsembris ERM-is lavale toome.

ERM-i jõululoos kogevad tegelased Prõmm ja Nehh, kuidas oma käitumise ja harjumuste muutmine teeb elu toredamaks, meele rõõmsamaks ja päevad helgemaks. Kuid selleks, et päris jõuluimet kogeda, on õel-vennal tarvis lahendada keerukas ülesanne, mille täitmine eeldab valmisolekut senist elukorraldust ja suhteid muuta.

Ennast muuta ei ole teadupärast kerge, sest inimesel on soodumus elada harjumuspäraste mustrite järgi, kus näiteks sõbralikkus ja lahke käitumine ei pruugi kuuluda igapäevaharjumuste hulka. Nõnda algab ka jõulutükk piltidest, kus annavad tooni kiuslikkus ja konfliktid. Kuid jõulud ei saa tulla sellisesse maailma, kuna ime sündimiseks on vaja sõbralikkust ja hoolivat heatahtlikkust.

Kahjuks on tänapäeval levinud hoiak, et jõulud on lihtsalt puhkus stressirohke argielu vahel ning imesid polegi olemas. Inimesed on mattunud töösse ja lahke meel on peidus tusaste toimetuste virvarris.

Sarnases tusases udus tegutsevad alguses ka Prõmm ja Nehh, kui korraga kõlab koputus ning alguse saab muutus, millest areneb õpetlik ja lustakas lugu. Lavastus viib vaatajad trollilike metsaasukate ellu, uurides võimalusi, kuidas pääseda süngest ja tülitsevast maailmast.

Tänases kiirustavas maailmas napib aega kaasinimestele ning sageli ei tunne me iseendidki. Jõulude ajal võiksime võtta aega tajuda, mida me päriselt igatseme, samuti kuulata teisi. Nii võime avastada uusi maailmu, ja vahest nõnda sünnibki ime.

Meil kõigil on võimalus olla lahke ja hooliv, nii muutub ka meie maailm. Vahest aitab seda muutust käivitada ERM-i jõuluetendus? Tulge ja vaadake! Lisaks toimuvad muinasjutunäitusel „Elas kord …“ põnevad haridusprogrammid „Jõuluseiklus muinasjutumetsas“.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!