Kassid ja koerad kunstis

11. sept. 2020 Ilona Kroon, Eneli Raal Kadrioru kunstimuuseumi haridustöö kuraatorid - Kommenteeri artiklit
Miisu ja Muki koos Kadrioru kunstimuuseumi haridustöö kuraatori Laura Berta Vahtraga. Foto: Ilona Kroon

Muki ja Miisu kutsuvad lapsi kunstimaailma.

Rõõm on tutvustada näitust, mille teema juba iseenesest on paljudele õpetajatele ja õpilastele paeluv. Septembri lõpus avaneval Kadrioru kunstimuuseumi näitusel „Alati meie kõrval. Kassid ja koerad 16.–19. sajandi kunstis“ seiklevad koos lastega Muki ja Miisu. Mänglevalt kaasavate ja vaimult nutikate sõprade eesmärk on õpilasi õppekäigul muuseumis toetada.

Alati meie kõrval

Lastega koos uuritakse, kuidas on aegade jooksul kasse ja koeri kunstis kujutatud, tuues esile loomade tähtsust, mitmesuguseid rolle ja sümboolseid tähendusi. Eelkõige aga räägib näitus inimesest ja tema suhtumisest loomadesse. Aegade jooksul on koerad ja kassid kunstis olnud kas positiivsed, negatiivsed või neutraalsed olendid. Nad on peegeldanud inimeste iseloomujooni, demonstreerinud enda kasulikkust ning pakkunud seltsi. Samuti on nad aidanud naerda inimlike pahede üle, muutnud mehed portreedel mehisemaks ja naised veetlevamaks. Nad on seltsinud nii vanade kui ka noortega, nii rikaste kui ka vaestega. Nii nagu elus, on nad ka kunstis olnud alati meie kõrval. Kassid ja koerad paeluvad meid jätkuvalt, vaadakem kasvõi interneti loomavideote populaarsust.

Muki ja Miisu toetavad muuseumiõpet

Formaalharidust toetav muuseumiõpe käib ühte jalga nüüdisaegsete haridusmuudatustega ning seega lähtuvad ka meie muuseumitunnid õppijakesksusest ning toetavad õpilaste individuaalseid huve. Õpilased koos Muki ja Miisuga otsustavad ise, kuidas tund kulgeb ja milliseid tegevusi tehakse. Suuremat autonoomiat võimaldavad tegevused tõstavad õpilaste huvi ja õpimotivatsiooni ning muuseumi inforohkes keskkonnas aitavad pehmed sõbrad õpilastel tegevustele keskenduda.

Näitusel leiame kasse ja koeri väga eriilmelistelt ja erineva eesmärgiga loodud teostelt – moraliseerivast keskaegsest puugravüürist külluslike vaikeludeni, mütoloogilise sisuga maalidest žanripiltideni, nunnudest portselankujukestest satiiriliste karikatuurideni. Nii mõnigi teos viib mõtted rohkem või vähem tuntud kõnekäändude ja vanasõnade juurde. Lapsed saavad koos Muki ja Miisuga arutada, mida ikkagi tähendavad ütlused, nagu „magavale kassile hiir suhu ei jookse“ või „elavad nagu kass ja koer“. Lemmikloomade eluolu käsitlevad teosed võimaldavad läbi mängida ka väärtuskasvatuse eri aspekte ja pöörata tähelepanu õpilastevahelistele suhetele.

Eel- ja järeltegevused

Muki ja Miisu juhatavad lapsi kunstimaailmas juba enne muuseumikülastust ja ka pärast seda – muuseumikülastuse tähenduslikkuse suurendamiseks pakume kõikide kooliastmete muuseumitundidele eel- ja järeltegevusi. Eeltegevusi tehakse koolis või lasteaias enne muuseumikülastust. Nende eesmärk on laiendada õpilase silmaringi valitud teemal enne õppekäigule suundumist. Järeltegevuste eesmärk on muuseumitunnis saadud infot kinnistada. Eel- ja järeltegevuste kaasamine muudab muuseumitunni temaatika õppimise mitmekesisemaks ja põnevamaks, mis omakorda parendab teadmiste omandamist ning kindlustab suuremat huvi tulevikus tehtavate õppekäikude vastu. Muki ja Miisu soovivad omalt poolt teha kõik, et muuseumitund oleks nii hariv kui ka elamuslik kogemus.

Perega näitusel

Muki ja Miisu ootavad ka perega muuseumi külastavaid lapsi – näitust saatvas lastele mõeldud audiogiidis saavad kuulajad nende lõbusate vestluste kaudu teada nii mõndagi huvitavat valitud kunstiteoste kohta. Muki ja Miisu päris kodu on aga hoopis näituse kuraatori Tiina-Mall Kreemi kirjutatud lasteraamatus „Muki ja Miisu ajaaugus“, millest leiab ka selliseid kunstiteoseid, mis mitmesugustel põhjustel näitusele ei mahtunud.


Programmid

Muuseumitunnid ettetellimisel:

„Muki ja Miisu kunstikoolis“ lasteaiale ja I kooliastmele,

„Nagu kass ja koer“ põhikooli II ja III astmele ja gümnaasiumile.

Perepäev näitusel koos Miisu ja Mukiga toimub 26. septembril.

Lähemalt kadriorumuuseum.ekm.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!