Kutsu loodusmuuseum külla

11. sept. 2020 Kätlyn Metsmaa Eesti Loodusmuuseumi kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit
Koolis läbiviidavas Läänemere programmis avastavad õpilased praktilise tegevuse kaudu Läänemere elustikku ja keskkonda. Foto: Sirle Puusta

Uue kooliaasta alguses leiab Eesti loodusmuuseumi õppeprogrammide valikust juba mitu koolis või lasteaias läbiviidavat programmi. Vali teema välja ja kutsu muuseum külla!

Muuseumiprogrammi läbiviimiseks koolis pole vaja muud kui ühte ruumi, arvutit ja projektorit, töövahenditena kirjutusvahendeid või mõnda nutiseadet. Kõige muu eest hoolitseb muuseum.

Kõik koolides läbiviidavad programmid on üles ehitatud aktiivõpet silmas pidades. Kandvat rolli mängivad tegevuspunktid, mis osalejad läbivad väikestes rühmades. Punktide keskmes on vanuserühmale vastavad praktilised ülesanded ja mängud loodusmuuseumile omaste õppevahenditega – topiste, mulaažide, märgpreparaatide, herbaarlehtede ja loodushelidega.

Igas programmis on oluline roll lugude jutustamisel, ülesannetel ja mõistatustel, mis aitavad osalejatel püstitatud teemade üle arutleda ja järeldusi teha. Iga programm lõpeb käsitletud teemasid kinnitava ühise aruteluga, kus tehakse kokkuvõtteid ning antakse tagasisidet.

Miks linnud lõuna poole lendavad?

Kõikide loodusmuuseumi haridusprogrammide loomisel on silmas peetud, et osalevad õpilased saaksid vastused nii levinud küsimustele kui avastaksid enda jaoks ka uusi teemasid. Nii leiavad programmides käsitlemist küsimused, nagu miks linnud lõuna poole lendavad või miks Läänemeres haisid ei ela, kui ka nende küsimuste taustsüsteemid: kuidas looduses kõik omavahel seotud on ning kuidas meie oma tegevusega neid seoseid mõjutame.

Lasteaialastele ja 1. klassi õpilastele mõeldud õppeprogramm „Aastaring metsas“ tutvustab metsloomade elu ja kohastumisi eri aastaaegadel. Programmi keskmes on lugude jutustamine, mõistatused ja mängud, mis aitavad lastel arutleda selle üle, mis igal aastaajal looduses toimub, mis on elurikkus ja milleks seda vaja on. Programmi aitavad läbi viia nelja aastaaega kujutavad tegevuspesad, kus saab nii vaadata, katsuda kui kuulata.

Programmis „Eesti looduse mitmekesisus“ uuritakse Eesti looduse rikkalikkust eri organismirühmades ja kivististena säilinud varasemate geoloogiliste ajastute looduspärandit. Õpilased saavad väikestes gruppides töötades tundma õppida nii meie elurikkuse kui looduskaitse eri nurkasid. Programmid on välja töötatud nii 3. kui ka 7.–9. klassi õppekavadele vastavalt.

9.–12. klassi õpilastele loodud programm „Muutuv Läänemeri“ tutvustab praktilise tegevuse kaudu Läänemere elustikku ja keskkonda: millised liigid Läänemeres elavad, kuidas nad omavahel seotud on ja mil moel inimene oma tegevusega seda kõike mõjutab. Lisaks käsitletakse teemasid, nagu võõrliigid, mikroplast, soolsus, mikroelustik ning Läänemere areng ja elustik.

Kõikides Eesti Loodusmuuseumi haridusprogrammides, sh
„Kutsu muuseum külla“ programmis osalemiseks saab taotleda toetust keskkonnainvesteeringute keskuselt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!