Miks on jõulud põnevad?

25. sept. 2020 - Kommenteeri artiklit
Riho Rosberg. Foto: Rene Topolev

Kellerteatris esietendub 1. detsembril uus lavastus „Kelder“, mis pakub jõuluajaks põnevust algkooliealistele. Teatrijuht Vahur Keller uuris uue algupärandi autorilt ja näitlejalt Riho Rosbergilt, mis jõulukuul Kellerteatri erilises saalis juhtuma hakkab.

Riho: Selle loo peategelane on päkapikk, kes satub ühte salapärasesse keldrisse ja peab vaatama seal sügavalt enda sisse. Kuna tegu on põnevusteatriga, ei saa muidugi kõike ära rääkida, aga igal juhul tuleb tal üks protsess läbi teha, muutuda ja lõpuks ka mingile selgusele jõuda. Neist üllatustest, mis teda ootavad, ei taha liiga palju reeta.

Töötame praegu kunstnik Gerli Mägiga, otsides sobivaid visuaalseid vahendeid. Lugu hakkab päriselt vormuma proovisaalis, kus kõik ideed läbi katsetame. Siis liituvad protsessiga ka maskikunstnik Sandra Lange, helilooja Liina Sumera, mustkunstnik Meelis Kubo, valguskunstnik Rene Topolev ja lavastaja Vahur Keller.

Lavastuse määratlus on „põrgulik jõulupõnevik jütsidele“, mida see tähendab?

Riho: Päris õudseks me lugu väikese vaataja jaoks ei aja, aga just parajalt põrgulikuks, et põnev oleks. Suure saladuskatte all võin öelda, et üksi ma lavale ei jää, aga mis või kes sinna veel ilmub, näeb juba teatris. Põnevus on osa meie elust. Mul on tunne, et inimene vajab seda. Olla kõrval, jälgida, kuidas tegelasega midagi juhtub, talle kaasa elada – see rikastab.

Mäletan lapsepõlvest juttu, et päkapikud piiluvad, see oli ikka natuke hirmus ka. Elasin teisel korrusel ja mõtlesin, et kuidas nad sinna akna taha ronivad. Jõuluajal on ööd pikad ja pimedad, mis seal pimeduses on? Kui on valged jõulud ja kuu paistab, tekivad lumele varjud ja võid ette kujutada, kuidas need liiguvad, see kõik on põnev. Usun, et publik elab sündmustele samamoodi kaasa kui näitleja laval ja terve saal muutub loo maailmaks.

Septembri lõpuni saab teha broneeringuid ainult kooligruppidele. Jõulupõneviku „Kelder“ üksikmüük algab oktoobris.

www.kellerteater.ee, myyk@kellerteater.ee, +372 554 8099


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!