Muinsuskaitsepäevad avati näitusega koolimajadeks ehitatud hoonetest Eestis

9. sept. 2020 Muinsuskaitseamet - Kommenteeri artiklit

Neljapäevast pühapäevani kestvad muinsuskaitsepäevad avati kolmapäeval näitusega „Koolimaja. Kooliks ehitatud hooned Eestis 19. ja 20. sajandil“, mis on esimene tervikülevaade Eesti kooliarhitektuurist selle algusaegadest kuni tänapäevani. Näitust saab virtuaalselt külastada muinsuskaitsepäevade kodulehel, valik näitusel esindatud hoonetest on kuni 16. septembrini hüpiknäitusena üleval Tallinna kesklinnas Georg Otsa tänaval.

Näituse idee autori ja muinsuskaitsepäevade koordinaatori Madle Lippuse sõnul valiti näituseobjektid eesmärgiga anda ülevaade kooliarhitektuuri arengust Eestis läbi aegade. „Kuigi spetsiaalselt koolideks ehitatud hooneid on Eestis märkimisväärselt palju ning perioodide kaupa on neid ka põhjalikumalt uuritud, siis pole tervikülevaadet kooliks ehitatud hoonete ajaloost seni koostatud,“ selgitas ta.

Lippuse sõnul ei pretendeeri näitus ammendavale ülevaatele, vaid heidab esmase pilgu kooliarhitektuuri kujunemisloole ja eri perioodide koolihoonete tüpoloogiatele. Näituse koostamisel arvestati ka piirkondliku kaetusega ja nii jagunevad näitusele valitud 68 koolihoonet maakondade vahel võrdselt, erandiks on rohkemate hoonetega esindatud Tallinn ja Tartu.

Näituse ühe kuraatori Sandra Mälgu sõnul oli üks näitusega seatud eesmärke tutvustada ka Nõukogude aja klassikat kooliarhitektuuris ning teadvustada, et ka sellest perioodist leiab pärandina väärtuslikke hooneid. „Lisaks selle perioodi rohkem tuntud koolihoonetele, nagu näiteks Valve Pormeistri Jäneda sovhoostehnikum, on tutvustamiseks valitud hooneid, mille tekkelugu nii hästi ei teata ning mille kohta leiab näituselt seni avaldamata arhiivimaterjali,“ ütles Mälk.

Hüpiknäitus jääb Otsa tänavale üles kuni 16 septembrini, virtuaalselt aadressil www.muinsuskaitsepaevad.ee on näitus üleval tervikuna ning rohkema pildimaterjaliga.

Näituse idee autor ja projektijuht Madle Lippus.
Kuraatorid Sandra Mälk, Hanno Talving, Oliver Orro.
Tekstide autorid Sandra Mälk, Hanno Talving, Oliver Orro, Grete Tiigiste, Triin Reidla.
Keeletoimetaja Mari Klein
Ajaloolised fotod Eesti arhitektuurimuuseum, Eesti rahvusarhiiv, Eesti Rahva Muuseum, Eesti pedagoogika arhiivmuuseum, Viljandi muuseum, Betti Alveri muuseum.
Tänapäevased fotod Martin Siplane, Hanno Talving, Sandra Mälk, muinsuskaitseamet.
Virtuaalnäituse tehniline lahendus Refleks OÜ.

Ülejäänud muinsuskaitsepäevade sündmustega saab tutvuda leheküljel www.muinsuskaitsepaevad.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!