Muuseumisse ja muuseumiga – turvaliselt ajalugu ja kodanikuõigusi õppides

11. sept. 2020 Aive Peil Vabamu programmijuht - Kommenteeri artiklit
Rändnäitus „Sinu, minu, meie riik“ Sillamäel. Foto: Aron Urb

Eelmise kooliaasta distantsõppe kogemus pani nii õpetajad kui õpilased olukorda, millega harjumine võttis aega. Õppe mitmekesistamiseks tõttasid appi muuseumid üle Eesti. Kui kevadel tuli tegutseda ootamatult, siis sügiseks on juba pikalt valmistutud. Nii on ka okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu uuel õppeaastal valmis pakkuma ohutut muuseumiõpet: privaatseid muuseumikülastusi, virtuaalseid tunde ja õppematerjale.

Muuseumi kodulehelt leiab mitmeid põnevaid materjale, mis täiendavad ühiskonnaõpetuse ja ajalooteemasid III ja IV kooliastmes. Populaarseimaks on osutunud muuseumi eelmisel püsinäitusel eksponeeritud dokumentaalfilmid Eesti lähiajaloost. Filmid ja nende juurde loodud töölehed annavad põhjaliku ülevaate olulistest sündmusest aastatel 1939–1991, sisaldades dokumentaalkaadreid, mälestusi ning ekspertide ja ajaloolaste hinnanguid. Lisaks filmidele kasutasid õpetajad eelmisel aastal hoogsalt ka virtuaalnäitust ja töölehte „Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu“, kus näituse ühe põhiosa moodustavad ketis osalenute audiomälestused.

Lisaks laiale ja pidevalt täienevale õppematerjalivalikule on Vabamus sel õppeaastal mitu uut muuseumitundi: „Kollaboratsionismi mitu tahku“ ja „Uurides mälestusi Siberist“. Kui esimest muuseumitundi pakume vaid muuseumis, siis teist, näituse „Siberi valge. Helgete mälestuste otsingul“ juurde valminud tundi, on võimalik läbi viia nii virtuaalselt kui ka muuseumis kohapeal. Ohutuma muuseumikülastuse tagamiseks võtame gruppe vastu ka väljaspool muuseumi lahtiolekuaegu.

Käesoleva õppeaasta ühe peamise näituse- ja haridustegevusena võib esile tõsta rändnäitust „Sinu, minu, meie riik“. Sel suvel Eestimaal tuuritanud näitust on võimalik alates oktoobrist tellida otse kooli. Näitus on ühtaegu nii informatiivne kui ka interaktiivne. Temaatiliselt on väljapanek enim seotud ühiskonnaõpetuse III ja IV kooliastme ainekavaga, ent pidepunkte leiab ka lähiajaloo teemadega. Lisaks annab kakskeelne (eesti ja vene) näitus hea võimaluse ainete lõiminguks.

Rändnäitusega kaasnevas (virtuaalne) muuseumitunnis „Elades õigusele rajatud riigis – õigusriigis“ uurime, kuidas toimivad õigusriigi põhimõtted demokraatlikes otsustusprotsessides. Tunni jooksul tutvume interaktiivse mängu vormis mitme juhtumiga, milles põrkuvad huvid ja väärtushinnangud, kuid kus on vaja langetada õiguspärane ja argumenteeritud otsus. Juhtumite analüüsi abil uurime demokraatliku riigi otsustusprotsesside loogikat ning püüame seejärel asetada mängus langetatud otsused laiemasse konteksti, et mõista, milliseid võimalikke otseseid, aga ka kaudseid tagajärgi üks otsus üksikisikule, huvigrupile, piirkonnale või ühiskonnale laiemalt kaasa toob.

Ootame kõiki õpetajaid ja õpilasi muuseumisse, sellest õppeaastast ka virtuaalselt!

Uuri Vabamu haridustegevuste kohta lähemalt www.vabamu.ee/haridus.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!