Noored soovivad saada infot väärkohtlemisest just koolist

11. sept. 2020 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit
Noorte kohtinguvägivalla teema pole vaid noore inimese mure, selle olemusest ja vältimisest tuleb rääkida juba koolitunnis. Foto: Scanpix

Viiendat aastat kutsub Tartu ülikooli seksuaaltervise uuringute keskus koostöös partneritega õpetajaid tasuta koolitusele, milles antakse teadmisi noorte suhtevägivalla avaldumisvormidest ning teema käsitlemisest koolis. Covid-19 ohu tõttu viiakse koolitus „Terved ja turvalised suhted – noorte kohtinguvägivalla ennetamine“ tänavu läbi TÜ Moodle’i õpikeskkonnas.

„Veebikoolituse abil aitame õpetajail ja nende kaudu ka koolinoortel vägivalla vorme võimalikult vara ära tunda ning ennetada vägivalla mustreid hilisemas elus,“ rääkis TÜ kliinikumi arst-õppejõud Kai Part, kes koos tervisekasvatuse lektori Merike Kulliga koolitust läbi viib. Eesmärk on jõuda suhtevägivalla teemadega kõikide kooliastmete õpilaste inimese-, perekonnaõpetuse ja psühholoogiatundidesse.

„Enamik noori soovib neid teemasid turvalises õpikeskkonnas käsitleda,“ märkis Kai Part ja viitas hiljutisele justiitsministeeriumi korraldatud seksuaalse väärkohtlemise uuringule, milles 16–26-aastased noored ütlesid, et tahavad ja vajavad väärkohtlemisest hoidumise ja abivõimaluste kohta rohkem infot, kui neile praegu pakutakse. Kõige rohkem soovitaksegi saada teavet just kooli ja koolis toimuvate ennetusprogrammide kaudu.

Veebikursusel saavad õpetajad metoodilisi teadmisi noorte suhtevägivalla avaldumisvormidest, vägivalla märkamisest ning sellest, kust saab nõu ja abi. 20 akadeemilist tundi vältav kursus sisaldab kaheksa tundi veebikoolitust ja 12 tundi iseseisvat tööd. Sihtrühm on II ja III kooliastmes ja gümnaasiumis inimeseõpetuse, psühholoogia- ja perekonnaõpetuse tunde andvad õpetajad, klassiõpetajad, kooli juhtkond ja tugipersonal. Igale osalejale saadetakse pärast koolituse läbimist paberil õppematerjal „Terved ja turvalised suhted“ https://www.tstk.ee/node/76.

„Õpetajate katserühma uuring näitas, et programmist on kasu,“ tõdes Kai Part. „Ainuüksi kolme õppetunni järel vähenesid õpetajate hulgas vägivalda lubavad hoiakud ning suurenes oskus ja tahe neid teemasid koolis käsitleda. Ka katserühma õpilaste hulgas oli positiivne mõju märgatav. Pärast tundides osalemist suurenes nende õpilaste osakaal, kes oskasid märgata vaimset vägivalda suhetes ning teadsid paremini, kuhu abi saamiseks pöörduda.“

Kõige enam muutus õpilaste arvamus küsimustes, mis käsitlevad meeste ja naiste ülesandeid kodus ja tööl, neiu kohustust olla vastutulelik talle välja teinud noormehe suhtes, tüdruku „ei“ tähenduse moonutamist ja õigust otsustada poiss- või tüdruksõbra tegemiste üle. Õpilaste katseuuringus osales 542 õpilast 7.–12. klassist.

HTM-i ning sotsiaalministeeriumi toel saavad koolitust sel aastal neli õpetajarühma:

  • I grupp 26.10–15.11, veebiseminar 06.11,
  • II grupp 16.11–06.12, veebiseminar 19.11,
  • III grupp 17.11–07.12, veebiseminar 27.11,
  • IV grupp 23.11–13.12, veebiseminar 07.12.

Õpetajatel ja koolide tugispetsialistidel palutakse registreeruda TAI koolituskeskuse kaudu www.terviseinfo.ee/sundmused.

Oodatud on ka õpetajate ja tugispetsialistide väljaõppega tegelejad. Lisainfo Kai Part (kai.part@ut.ee).


Mis on kohtingu- ja lähisuhtevägivald?

Kui üks suhtepool kasutab kontrolli ja võimu teise inimese üle ning paneb toime kehalist, vaimset, seksuaalset või majanduslikku vägivalda või ähvardab sellega ja see põhjustab kahju teisele partnerile, siis nimetatakse seda kohtinguvägivallaks.

Näiteks püütakse takistada partneril oma hobide ja huvidega tegelemist ja sõpradega läbikäimist, öeldakse: „Kui sa mind tõeliselt armastad, siis peaksid ainult minuga koos tahtma olla.“ Sinna alla liigitub ka mobiiltelefoni, e-kirjade ja sõnumite kontrollimine ning ilma nõusolekuta seksuaalvahekord.

On tähtis mõista, et sellisel juhul on tegemist ebaturvaliste ja kahjustavate suhetega, millesse tuleb võimalikult vara sekkuda. Nii väldime olukorda, kus vägivald süveneb spiraalina. Aastaid kestnud lähisuhtevägivallast on keeruline lahkuda.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!