Õpetajate Leht 2. oktoobril

30. sept. 2020 - Kommenteeri artiklit

Väärtustest ja eetikast rääkimine on muutunud jälle oluliseks

Õpetajate Lehe tänavune laureaat, Tartu ülikooli eetikakeskuse kolumnist-toimetaja Tiia Kõnnussaar leiab, et inimese tsiviliseeritus saab alguse lapsepõlves. „Tsiviliseeritus eeldab teadlikkust väärtustest ja oma valikute alusest, oskust väärtuste üle arutleda või ka sisedialoogi pidada,“ selgitab ta. „Mis on minu meelest õige, mis kaheldav ja mis kindlasti vale? Iga inimene eksib aeg-ajalt oma väärtuste vastu, aga hea on seda endale tunnistada ja selle üle mõelda.“

Õpetajate Lehele on Tiia Kõnnusaar kirjutanud eetikast ja väärtuste kujunemisest nii koolis kui lasteaias. Peale selle ridamisi muid harivaid kirjatükke.

Aasta õpetaja gala toimub, aga ettevaatusabinõudega

3. oktoobril astuvad juba kaheksandat korda Eesti Televisiooni otseülekandes vaatajate ette meie hariduselu tublimatest tublimad. Aasta õpetaja galal antakse laureaatidele koos Joosepi kujuga üle ka kümne tuhande euro suurused riiklikud preemiad ja elutööpreemiad (65 000 eurot). Esmakordselt saavad koos tänukirjaga rahaauhinna ka nominendid. Ehkki Alexela kontserdimaja mahutab ligi kaks tuhat inimest, on koroonaviiruse oht kahandanud galale kutsutute arvu vaid sajale.

Jaan Kõrgesaar: „Aina rohkem sõltub diagnoos vanema oskusest ja tahtest oma lapse eest seista“

Autismispektri häired on veniv mõiste nagu ka aktiivsus- ja tähelepanuhäire spekter, ütleb Tartu ülikooli emeriitprofessor Jaan Kõrgesaar. 70 protsendil juhtudest kaasneb autismispektri häiretega vaimne alaareng, aga sellest ei soovi populaarne kirjandus rääkida.

Mobiilsus kutseõppes reaal- ja virtuaalmaailmas

Tartu ülikooli ja Tartu kutsehariduskeskuse eestvedamisel viidi läbi kaheaastane Erasmus+ õpirändeprojekt. Tulemuseks on e-õpimaterjal, mis mõeldud eelkõige kutsekoolide õppuritele ja nende õpetajatele.

Esimesed sammud lugemise huvitaval teel

„E-M-A, ema; M-I-N-A, mina,“ veerib laps sõnu kokku. Ajast aega on lapsi lugema õpetatud, aga kunagi varem ei ole selleks olnud nii palju häid metoodikaid ja abimaterjale kui praegu. Logopeed ja eripedagoog Hilve Kivipõld-Verbitskas on loonud terve hulga lugema õppimist toetavaid materjale ja kõnearendusmänge. Sel kevadel valmisid tal koolieelikutele ja esimese klassi õpilastele mõeldud kaardikomplektid „Esimesed sammud lugemise huvitaval teel“.

Madis Sarik: „Pean ennast eelkõige õpetajaks“

Õpetaja ja vallavanem on mõlemad vastutusrikkad ametid. Kuidas neid ühitada, seda teab oma kogemusest Rae vallavanem Madis Sarik.

Viis aastat sihiseadmist OSKA järgi

Viie aasta eest alustas kutsekoda OSKA uuringutega, mis analüüsivad Eesti majanduse arenguks vajalikke oskusi ja tööjõuvajadust lähimal kümnendil ning võrdlevad kutse- ja kõrghariduse ning täiendkoolitusega. Tähtpäeva puhul arutlesid OSKA analüütikud ja analüüsidega seotud asutuste esindajad tehtu üle ning vaatasid tulevikku.

Kuidas säilitada tugev ja võrdsust toetav põhiharidus?

PISA uuringud on näidanud, et mida nooremaid õpilasi selekteeritakse ning mida varem nad hakkavad õppima erinevate õppekavade järgi, seda kehvemad on riigis õpilaste tulemuste keskmised.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!