Politseimuuseumis saab tutvuda politseitööga

11. sept. 2020 Risto Kukk ajakirjanik - Kommenteeri artiklit
Kohtueelse uurimise labor. Fotod: Eesti Politseimuuseum

Rakveres asuv Eesti Politseimuuseum (Tallinna 3) ei ole muuseum selle sõna klassikalises tähenduses, vaid pigem kogu pere teemapark, mis võimaldab igas eas külastajail omandada teadmisi politseitööst põneva ja kaasahaarava tegevuse abil.

SA Virumaa Muuseumid koosseisu kuuluvas politseimuuseumis ei tule tunde väljapanekut imetleda ja tohutuid tekstimassiive lugeda. Siin saab omal käel ja nahal järele proovida, kuidas politseitööga seotud valdkonnad päris elus välja näevad.

Kahel korrusel on kokku kümme näitusetuba ja lastemuuseum, kus põnnid saavad pehmete mänguautodega õppida tundma liiklusmärke ja ohutu liiklemise põhimõtteid.

Peamajas on igas toas midagi, mida on osalejatel võimalus ise proovida, katsuda ja kus giidi loodud situatsioone lahendada. Näiteks saab testida päris autos oma pidurdusreaktsiooni, sõita kaldteel, proovida väsimusprille, korraldada märul, katsetada fotorobotit, proovida selga politseiriideid ja tunda omal kehal eriüksuslase varustuse raskust, kavaldada üle valvesüsteemi, ronides laserkiirte vahel, võtta sõrmejälgi ja palju muud.

Fotoroboti koostamine.

Kohtueelse uurimise laboris on võimalik osalejatel kehastuda CSI tüüpi kriminalistideks, lahates südant, silma, võtta mitmesuguseid proove ja tuvastada mõrvarelv.

Eriüksuse majas saab kehastuda eriüksuslaseks ning loetud minutite jooksul pahalasi kahjutuks teha. Samuti saab proovida täpsuslaskmist liikuvast politseiautost ning poseerida päris patrullmootorrattal.

„Meie muuseumis saab külastaja osaleda politseitöös ning samal ajal avardada oma silmaringi köitvate faktidega,“ sõnas Eesti Politseimuuseumi direktor Andrus Eesmaa. „Gruppidele korraldame põnevaid mänge ja eriprogramme,“ rääkis ta ja lisas, et tänaval saab mõõta autode kiirust, lahendada mõrvamüsteeriumi, võistelda meeskondlikult politseitöös ja läbida eriüksuse rada.

Lisaks majale on muuseumil võimalusrohke sisehoov, kus pöörlevas autos saab tunda seda, mida liiklusõnnetuses üle katuse veerejad tunnevad, vaatamiseks ja katsumiseks on autod ja bussid. Ennast saab proovile panna osavusrajal ja ronimisseintel. Ei puudu ka laste politseijaoskond ja liikluslinnak.

Isegi politseikopter on. Tõsi küll see ei ole päris, vaid on kopteri vähendatud koopia (valmistatud muuseumi eritellimusel päris kopteri jooniste järgi), kuid külastajatele pakub see reaalse kopterilennu kogemise tunnet. Kopter on kahekohaline ning seda on võimalik külastajal ise juhtida, katuste kõrgusele see ohutuse pärast küll ei tõuse, kuid maalähedase lennuelamuse saab küll.

Õue uusimad eksponaadid on politsei- ja piirivalveameti annetatud patrullbussist poole suurema arestikambriga konvoeerimisbuss, kaalubuss ning politsei rollerid.

Nii jagub ohtralt uut ja põnevat ka neile, kes on varem juba politseimuuseumis käinud. Uued atraktsioonid on piisav põhjus uuesti tulla.

Täpsem info muuseumi koduleheküljel www.politseimuuseum.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!