Skautlus valmistab noori eluks ette

18. sept. 2020 Õpetajate Leht - Kommenteeri artiklit
Fotod: Eesti Skautide Ühingu arhiiv

Värske uuringu põhjal selgus, et skautide noorteorganisatsiooni tegevuses osalemine aitab kaasa nii eluks vajalike oskuste omandamisele, meeskonnatöö oskuste arendamisele kui ka kodanikuaktiivsuse kasvule.

Kolmapäeval tutvustas Tartu ülikool uuringut, milles hinnati Eesti skautide ühingu tegevuse mõju noorte arengule. Skaudiliikumine, mis on saanud alguse enam kui sajand tagasi, on väga heas kooskõlas kõige nüüdisaegsemate arusaamadega noorte arengu põhimõtetest, tõdesid Tartu ülikooli teadlased uuringuraportis.

Uuringu läbiviimist juhtinud TÜ üldsotsioloogia dotsent Kairi Kasearu sõnul on noored ja noorsootöö saanud Eestis viimasel ajal suhteliselt palju tähelepanu, tehtud ja käimas on mitmeid noori ja nende eluolu käsitlevaid uuringuid. Valminud skaudiliikumisega seotud noorte ja täiskasvanute uurimine on noorteuuringute vallas oluline täiendus. Kairi Kasearu lisas ka, et skautlus toetub pikaajalistele traditsioonidele ja kannab edasi põhiväärtusi, mis on toeks noore arengule ja kasvamisele infoühiskonnas ja keskkonnas, mis muutub pidevalt ja kiiresti.

Tuginedes uuringus osalenute vaatele ja hinnangutele, võib öelda, et skautluses osalemisel on tajutud positiivne mõju nii isiksuse arengule, sotsiaalsete kui eluks vajalike praktiliste oskuste omandamisele, kommenteeris uuringu tulemust üldsotsioloogia dotsent Kasearu.

Eesti noorsootööd korraldava haridus- ja teadusministeeriumi noorteosakonna juhi Reelika Ojakivi sõnul on noorteühendustel oluline roll noorte kaasamisel otsustesse ning noorte võimestamisel, et nad oleksid aktiivsed kodanikud. „Eriti head meelt valmistab uuringutulemusi vaadates see, et skaudiks olemise tajutud mõju nii noore kui tema vanema vaatest kattub – skautlus arendab oskusi, mis tulevikus kasuks tulevad; muudab noored enesekindlamaks ja õnnelikumaks ning tõenäosus, et noored aitavad kohalikku elu edendada, on suur,“ sõnas Ojakivi.

Unistus analüüsida, kas ja kuidas praeguseks juba enam kui saja-aastase traditsiooniga skaudiliikumine on mõjutanud ja suunanud Eesti noorte arengut, on olnud mõttes mitmeid aastaid ja just nüüd, kui Eesti praegune skaudiorganisatsioon tähistab oma 25 aasta juubelit, õnnestus see teoks teha. Uuringu teostamine oli võimalik ka tänu haridus- ja teadusministeeriumi strateegilisele partnerlusele, nentis uuringu Eesti skautide ühingu poolne koordinaator Kristjan Pomm.

Teadaolevalt on noorteorganisatsioonidel, mis suudavad pakkuda noortele nende koolivälisel ajal kõige laiemas mõttes hariduslike eesmärkidega ja täiskasvanud juhendajate toetatud pikaajalisi vaba aja veetmise programme, kõik eeldused tuua kaasa positiivseid muutusi noorte inimeste arengus. Küsimus, kas skaudiorganisatsioon, mille tegevusprogramm tugineb metoodilisele ja noore arengut mitmekülgselt toetavale lähenemisele ka tegelikkuses oma eesmärki täidab, oli selle uuringu ajend.

„Rõõmuga saame tõdeda, et uuringule tuginedes leiab kinnitust, et skautluse mõju noorte arengule on mitmekülgselt positiivne,“ leidis Kristjan Pomm. „Saime teada, et skautlus kujundab aktiivset eluhoiakut, soodustab ja süvendab sotsiaalsete sidemete kujunemist ja püsimist, luues mõnel juhul sõpruskonna ja sotsiaalse tugivõrgustiku lausa kogu edasiseks eluks. Oluline on ka see, et skautlikus tegevuses osalemine arendab koostööd ja -toimimist teiste inimestega, aitab panustada kogukondlikesse tegevustesse, laiendab arusaama maailmast ning avardab võimalusi oma koha leidmiseks ning oma potentsiaali realiseerimiseks tulevikus.

Need kõik kokku on tulemused, mis on nii innustus kui tunnustus kõigile skaudijuhtidele, kes skautlikku tegevust noortele korraldavad, ning muidugi ka kinnitus, et saja-aastase traditsiooniga ja globaalselt enam kui 50 miljonit liiget tegevusse haarav noorte skaudiliikumine on Eestis aja- ja asjakohane ka praegu,“ leidis uuringut kommenteerides Kristjan Pomm.

Eesti skautide ühing on ilmselt üks esimesi noorteorganisatsioonidest Eestis, kus on koos teadlastega hinnatud organisatsiooni mõju noorte arengule.


Millisena tajuvad noored skautluse rolli oma igapäevaelus?

Igapäevaelus võib skautluse rolli nooremate skautide puhul vaadata kui sisukat ja mõtestatud vaba aja veetmise võimalust, koosviibimist sõpradega ja praktiliste oskuste, nt matkamine, omandamist. Tänu skautlusele ollakse füüsiliselt aktiivsemad ning teadlikumad oma tervisest ja toitumisest.

Mida vanem ja elukogenum on vastaja, seda rohkem oskab ta skautluse rolli igapäevaelus siduda laiemate ja kestvamate sotsiaalsete ja isiklike arengutega, noorena saadud kogemus mõtestatakse lahti laiemas vaates, hinnatakse ümber ja väärtustatakse teisel kujul.

Väljavõte uuringust


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!