Sõjamuuseumi külastus võib olla osa ainekavast

11. sept. 2020 Sandra Niinepuu Eesti Sõjamuuseumi info- ja turundusjuht - Kommenteeri artiklit
Sellise riigikaitsetunni koht on nüüdseks sõjamuuseumis.
Foto: Aivo Põlluäär

Eesti koolide õppekavas on vähemalt üks aine, millest osa saab täiesti ametlikult läbida muuseumikülastuse vormis – riigikaitsetunnis õpiku sõjaajaloo peatüki läbitöötamise asemel võib õpetaja tuua noored ekskursioonile Eesti sõjamuuseumisse Viimsis.

Riigikaitseõpetuse puhul on Eesti Vabariigi taastamisest peale peetud väga oluliseks vabatahtlikkuse põhimõtet – mitte suruda ainet koolidele ega õpilastele peale. Riigikaitseõpetus on valikaine, mille lisamine õppekavasse on iga kooli enda otsus. Riigikaitseõpetuse eesmärk pole valmistada noori ette ajateenistuseks, vaid õpetada iga kodanikku riigikaitset mõistma ning tagada vajalikud riigikaitseteadmised ja -oskused.

Seega on riigikaitseõpe otsese praktilise väärtusega ja nii on loomulik, et õppides ei pea piirduma vaid koolipingis õpetaja jutu kuulamisega. Ringkäik sõjamuuseumis koos kogenud giidiga ja riiklikus õppekavas heaks kiidetud haridusprogramm aitavad õpitavat käega katsutavamaks muuta ja koolipäevadesse vaheldust tuua. Sõjamuuseumis saab huviline katsuda oma käega ajaloolisi relvi, ronida metsavendade talvepunkrisse ning näha lähedalt kahureid ja soomusmasinaid, mille sarnased on kasutusel ka tänapäeval. Peagi jõuavad sõjamuuseumi õuele ehtne tank T-34 ja Vabadussõja-aegne soomusrong.

Eelnevast tulenevalt on selge, et sõjamuuseum peab riigikaitseõpetuse ainekava eesmärke silmas ka oma ekspositsiooni arendamisel. Ei kuulu nende eesmärkide hulka iseseisvas Eestis ju automaadi aja peale kokkupanek ega rividrill, vaid hoopis Eestile lojaalsete kodanike kasvatamine, kes on valmis vajadusel Eestit kaitsma, tegutsedes lähtuvalt õigusriigi põhimõtetest. Lisaks muule on oluline mõista riigikaitse seotust ühiskonnaelu teiste valdkondadega.

Nii ei hõlma sõjamuuseumi ekspositsioon ainult minevikusõdade ajalugu, vaid käsitleb ka Eesti oma väge selle loomisest kuni tänapäevani. Sõjatehnika angaaris on avatud Eesti välismissiooni Afganistanis tutvustav näitus, mille tõmbenumbriks on kaks ehtsat sauna, mida Eesti kaitseväelased Afganistanis kasutasid. Lisaks käib muuseumis töö, et avada taas näitus „Oma vägi“, mille eesmärk on, kõrvutades Teise maailmasõja eelset ning tänapäevast Eesti kaitseväge, selgitada nii aja- kui reservteenistuse mõtet ja sisu kui ka sõjalise väljaõppe olemust.

Kui Tallinna külje alla Viimsisse, kus sõjamuuseum asub, ka parajasti ei jõua, ei takista see Eesti sõjaajaloo tundmaõppimist. Muuseumi kodulehelt leiab nii virtuaaltuurid kui lingid koostöös Youtube’i kanaliga „Ajalugu Oskariga“ valminud sõjaajalugu tutvustavatele videotele.

Samuti võib sõjamuuseumi endale külla kutsuda. Muuseumi töötajad on käinud loengut pidamas näiteks Viljandi riigigümnaasiumis. Tasub ainult muuseumiga ühendust võtta ja ühiselt leiab viisi, kuidas ajalugu elavaks ja koolitundi põnevaks muuta.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!