Sügisene õuesõpe Vana-Võromaa muuseumides

11. sept. 2020 Külli Eichenbaum Võru Instituudi projektijuht - Kommenteeri artiklit
Talupere suitsusaunapäev Mõniste muuseumis. Foto: Mõniste Talurahvamuuseum.

Vana-Võromaa muuseumid pakuvad sel sügisel koolilastele muuseumitunde tavalisest rohkem vabas õhus, aga vaatamist ja tegevust jagub ka muuseumimajades.

Karilatsi vabaõhumuuseum ja avar muuseumipark Põlvamaal Postitee ääres on just õige paik, kuhu teha ilusate sügisilmadega väljasõit, et pidada koolitunnid vabas õhus. Õppekavaga haakuvaid teemasid on igale vanuseastmele alates eelkooliealistest kuni gümnasistideni. Kõige noorematele elustuvad rahva- ja muinasjutud, mõistatused ja mängud muuseumitunnis „Ükskord ammu, ammu …“. Teisele ja kolmandale kooliastmele pakub liikumis- ja avastamisrõõmu maastikumäng, kus on oluline meeskonnatöö ja maastikul orienteerumine. Gümnaasiumiastme noored saavad panna end proovile 19. sajandi vallakohtu istungit järgivas näitemängus.

Eesti lõunatipu lähistel metsade vahel asuv Mõniste talurahvamuuseum kutsub koolilapsi sügiskuudel osalema muuseumitunnis, mis tutvustab suitsusauna kui puhtuse ja tervise hoidmise paika. Maarahvale on saun olnud tohtri eest sada aastat tagasi ja on ka tänapäeval. Talupere saunapäeval saab muuseumi suitsusaunas näha-kuulda, kuidas saunas käiakse ja leili visatakse, mis on viht ja mismoodi saun haigusi ning nakkusi inimesest eemal hoiab. Vanema kooliastme õpilased saavad teadmisi saunakütmise kohta ning juttu tuleb ka suitsusaunaga seotud uskumustest.

Võru linnas Katariina alleel asuva Vana-Võromaa kultuurikoja tegevustunnid toimuvad sügise esimesel poolel peamiselt õues. Saagikoristusest inspireeritud võistlusmängudes saavad lapsed lipata ja lustida muuseumi lähistel Kreutzwaldi pargis. Tunnis „Sügise seitse nägu“ vaadeldakse looduses toimunud muutusi ja kauneid sügisvärve, mis hiljem kunstigaleriis paberile kantakse. Sügise teise poole meeleolud soosivad enesesse vaatamist, nagu seda tegid ka meie esivanemad pimedatel novembriõhtutel. „Videvikutunnis“ vestame kultuurikotta loodud talutares rahvajutuaasta jooksul jutustatud lugusid, ilmestades neid muuseumifondist välja toodud esemetega. Vaadata saab ka muuseumi püsinäitust, mille pärliks on Tamula asulakoha haruldased kiviaegsed leiud.

Endiselt on avatud ning ootab õpilasi dr Fr. R. Kreutzwaldi memoriaalmuuseumi püsinäitus kirjaniku elust ja loomingust. Sügisel kutsume koolilapsi tundidesse, mis toimuvad muuseumi kaunis ning avaras aias. Ilusate ilmadega toimuvad aias muinasjututunnid, kus sellel hooajal saab kuulata Kreutzwaldi muinasjuttu „Pikkjalg, Osavkäpp ja Teravsilm“ ning mängida sellega seotud tegevusmängu, mis sobib eelkõige algkooliealistele. Suurematele lastele korraldatakse aias „Kalevipojast“ tuntud liisuheitmismängu.

Vana-Võromaa muuseumide põnevad kogud, ajastuhõnguline olustik ja võimalus selles tegutseda on vahelduseks klassiõppele ning annavad koolitunnis saadud teadmistele lisaks praktilise kogemuse.

Kõikide Vana-Võromaa muuseumide haridusprogrammide kohta leiab teavet Võru Instituudi kodulehelt https://wi.ee/et/muuseumid/elamusope-muuseumis/, kus on muuseumide pakutavad tunnid esitatud klasside kaupa ning ära näidatud ka lõiming õppeainetega.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!