Tartu suurim kool läbis uuenduskuuri

4. sept. 2020 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit
Vaade linnulennult Annelinna gümnaasiumi sisehoovile Foto: Silver Siilak
Annelinna gümnaasiumi direktor Hiie Asser. Foto: Ove Maidla

Mullu renoveerimistöödeks asenduspinnale kolitud ligi tuhandel Tartu Annelinna gümnaasiumi õpilasel ja sajal õpetajal algas taas kohanemisaasta – moodsa ja paindliku ruumilahendusega värvilise ja avara maja võimalused ootavad avastamist ning tarka kasutuselevõttu.

Aastal 1983 ehitatud vana ja väsinud hoone läbis ehitustööde käigus totaalse muutumise. Sisenejat võtab vastu avar fuajee, kus asub ka raamatukogu, pilku püüavad ergonoomilise mööbli ja nutitahvlitega õpperuumid, värvirõõmsad garderoobid, mitu spordisaali, esinduslik aula ja palju õdusaid puhkepesasid vahetunniks. Korda tehti ka välialad. Spordisõbrad said jalgpalli- ja korvpalliplatsi, välijõusaali, jalgrattasõidu- ja parkuuriala, kelgumäe. Sisehoovi rajati lava ja astmestik ronimisalaga. Majja paigaldati ka liftid.

„Kõige rohkem rõõmustab mind õhk ja valgus,“ lausus direktor Hiie Asser. „Enne remonti polnud enam kumbagi. Arhitektuuriline ja tehniline lahendus on aga mõlemad tagasi andnud.“

Renoveeritud maja on väga õpilasekeskne, kus on hea olla nii 7- kui 17-aastasel. Uut maja kavandades püüti jääda mõõdukaks – ei mindud ühegi hariduse moevooluga kaasa, kuid ei jäädud ka liiga konservatiivseks. On traditsioonilisi klassiruume, poolavatud ja avatud õppealad. Kogu territooriumil on palju ka õppimiseks kohandatavaid kohti.

Koolimajale tuli juurde üks korrus – keldriruumid said suured aknad ja sealsegi pinna sai tööks kasutusele võtta. Esimestel nädalatel hõlbustab majas orienteerumist seegi, et paarisarvulised korrused on laimirohelised ja paaritud oranžid.

Erinevalt ülejäänud majast, mida ilmestavad soojad ja erksad toonid, on aulas rohkem kontserdisaalile omast klassikalist ja väärikat joont.

„Lava on meie kooli jaoks tähenduslik sõna, meie õpilastele meeldib esineda ja läbi aastate on õppetöö kõrval olnud tähtis isetegevus. See käib meie meelelaadi juurde,“ märkis Hiie Asser. Väiksemateks ja suuremateks etteasteteks kohandatavaid kohti on koolimajas ka mujal ning välialalgi.

Õpetajad said uuenenud majaga tutvust teha juba augusti teisel nädalal. „Esimene võõristus on möödunud,“ muheles Asser. „Hinnanguid on igasuguseid, vau-hüüdeid jagub siiski rohkem. Eks tuleb võtta harjumiseks aega.“

Heal tasemel tehnika tekitab mõnes stressigi. Koolitused jätkuvad, et kõik õpetajad kindluse kätte saaksid. Hiie Asser loodab, et kõik õpetajad hakkavad uut maja avastama ja mõtestama ning võtavad võimalused targalt kasutusele.

„Tahaksin, et meie kooli uus etapp väljenduks kvaliteedis,“ lisas Asser. „Et kool hakkaks normaalselt funktsioneerima, on vaja kõigi enesedistsipliini. Usun, et ilus ümbris kasvatab ka sisemist hoolivust ja maja toetab meid. Peaksime tundma, et oleme saanud linnalt hea kingituse.“

9050 ruutmeetri suuruse hoone rekonstrueerimine maksis 10 miljonit eurot.

Video kooli avamisest https://www.youtube.com/watch?v=C0zDAOA0ffY&t=109s


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!