Vargamäe Andresest teismelise detektiivini, ulakatest õdedest ja trollidest rääkimata

25. sept. 2020 Ugala teater - Kommenteeri artiklit
Ugala lavastuses „Piruka magus põhi“ lahendab mõrvu 11-aastane keemialemb Flavia de Luce (Ilo-Ann Saarepera). Foto: Aime Roosileht

Legendaarse ballettmeistri Ida Urbeli 120. sünniaastapäevaks valmib novembri alguses Ugala ja Vanemuise teatri ning TÜ Viljandi kultuuriakadeemia koostöös suurlavastus „Peer Gynt“, mille lavastaja on Karl Laumets, kunstnik Kristjan Suits ja muusikaline kujundaja Vaiko Eplik. Lavastuses põimitakse üheks tervikuks näitekirjanik Henrik Ibseni pillav fantaasia ning tänapäeva folkloor, millest laval sünnib sürrealistlik kabaree. Lavastus võiks oma lavakeele ja temaatikaga kõnetada lisaks täiskasvanutele ka noori vaatajaid. Sama loomingulise lavastusmeeskonna käe all valmis tänavuaastane Vabariigi Presidendi aastapäeva kontsertlavastus „Igal linnul oma laul“.

Ugala repertuaari rikastab alates märtsikuust Kanada menukirjaniku Alan Bradley krimilugu „Piruka magus põhi“, kus väikeses Inglise külakeses toimunud mõrvalugu lahendab 11-aastane detektiiv Flavia de Luce, keda kehastab Ilo-Ann Saarepera. Teatrikriitik Pille-Riin Purje on kirjutanud lavastuse kohta: „Taavi Tõnissoni lavastus haarab algusest lõpuni katkematult kaasa. Esietendusel oli saalitäis koolilapsi tuntavalt põnevil. „Piruka magus põhi“ paelub nii sisuliselt, lavastuskujundite läbimõeldud süsteemi kui ka kõigi osaliste mängurõõmsa pühendumise tõttu.“ 30. septembril naasevad Inglise küla- ja Buckshaw’ mõisa elanikud taas Ugala suurele lavale ning jätkavad seal oma askeldusi terve hooaja vältel.

Detsembris astuvad aga viimaseks kuueks etenduseks uuesti noorte teatrisõprade ette Flavia hingesugulased, õed Dinah ja Dorinda, ning seda menukas lastelavastuses „Tuul kuu pealt“. Ühes oma range guvernandiga asuvad tüdrukud seiklusi täis teekonnale, et päästa vangistusest oma sõtta läinud isa. See inglise lastekirjanduse kullavaramusse kuuluv lugu pakub lastele võimalust mõista, milline väärtus on vabadusel ja mis võib olla vabadusest ilma jäämise hind.

Lisaks Viljandile jõuab sel sügisel Tartusse ja Rakverre Urmas Lennuki lavastus „Vai-vai vaene Vargamäe“ ehk „Tõde ja õigus“ lastele. Lavastus jutustab lühidalt ja lastele mõistetavas võtmes ümber Tammsaare romaani „Tõde ja õigus“ ning annab noortele vaatajatele esmase pildi Andresest, Pearust ja teistest Tammsaare tegelastest.

Oleg Titovi lavale toodud igihaljast muinasjuttu „Tuhkatriinu“ mängitakse aga Viljandis ja Tartus.

Ja loomulikult jätkab Ugala üle Eesti täissaale kogunud noortelavastuse „Kuidas minust sai HAPKOMAH“ etenduste ning aruteluringidega.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!