Aasta looma unejuttude võistlus ootab osalejaid

13. okt. 2020 Eesti Loodusmuuseum - Kommenteeri artiklit
Veelendlane Myotis daubentonii Laagri Läänekäigus. Foto:
Lennart Lennuk / Eesti loodusmuuseum

Eesti loodusmuuseum, Eestimaa looduse fond, MTÜ Aasta Loom ja Looduskalender kutsuvad kõiki lasteaialapsi ja kooliõpilasi osalema tänavusele aasta loomale pühendatud jutuvõistlusel. Nahkhiirte teemalist loomingut on esitama oodatud kõik huvilised lasteaialastest gümnaasiumi õpilasteni ning parimaid kirjutajaid premeeritakse auhindadega. 

Kuna oktoober on aeg, millal nahkhiired teevad talvitumisplaane ning talvekuudeks Eestisse jäävate nahkhiirte jaoks tähendab see talveunne jäämist, on tänavuse võistluse teema unejutud. „Nahkhiirte tardunes talvitumine ilmestab hästi nende pisikeste loomade supervõimeid ‒ nende kehatemperatuur langeb mõne kraadini ja südame töö aeglustub umbes 20 löögini minutis, rääkimata pea alaspidi rippumisest,“ rääkis jutuvõistluse žürii liige, Eesti loodusmuuseumi zooloogia osakonna juhataja Lennart Lennuk. „Talvituvate nahkhiirte jaoks on väga oluline aga rahu ja vaikus ning sellest tulenevalt valisimegi tänavusele konkursile teema: aitame nahkhiirtel rahus talvituda, luues neist unejutte ning samas õppides nende eluolu paremini tundma,“ ütles Lennuk.

Konkursile on oodatud kirjatükid nii lühijutustustena kui eri luulevormides, esitatavate tööde puhul hindab žürii nii loomingulist lähenemist, vormi, ülesehitust, sõnakasutuse oskust kui ka nahkhiirte tõetruud kujutamist. „Meeleolukad seiklused ja huumor on tööde osana väga oodatud, kuid soovime, et autorid peaksid silmas ka tõepärasust,“ tutvustas konkurssi Lennart Lennuk. „Oma teosesse tuleks põimida teadmisi nahkhiirte elust, põnevat kasutamist võiksid pakkuda näiteks arvukad müüdid, mis nahkhiirtega tihti kaasas käivad. Kas need peavad paika või mitte,“ lisas ta.

Kõikidest saabunud töödest valib žürii välja parimad, keda ootavad nii lugemisrõõmu kui magusaid üllatusi pakkuvad auhinnad.

Võistlusel osalemiseks tuleb saata oma maksimaalselt 1000 tähemärgi pikkune lühijutt või luuletus märgusõnaga „Unejutt“ hiljemalt 6. novembriks e-aadressil muuseum@loodusmuuseum.ee või paberil aadressil Eesti Loodusmuuseum, Lai 29a, Tallinn. Töö juurde tuleb kindlasti märkida autori nimi, vanus, kool, klass ja telefoninumber ning tööd juhendanud õpetaja nimi ja kontaktandmed. Võitjad selguvad novembri keskpaigaks ning nendega võetakse ühendust.

Tänavuse aasta looma elustolust ja tegemistest saab rohkem teada Eestimaa looduse fondi veebilehelt ja Eesti loodusmuuseumi näitustelt „Hirmus armas nahkhiir“ ja „Supervõimekas nahkhiir“. Nahkhiirte näituste ja jutuvõistluse korraldamist toetab ka Euroopa Liidu LIFE’i programm projekti „Tiigilendlase (Myotis dasycneme) elupaikade parandamine Eestis“ kaudu.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!