Kas üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna?

20. okt. 2020 Elo Aun Fotografiska kuraator - Kommenteeri artiklit

Fotografiska ja Eesti lastekirjanduse keskus kutsuvad õpilasi osalema loovkirjutamise võistlusel, mis lähtub Rootsi fotograafi Erik Johanssoni muinasjutulistest fotodest.

Fotografiska Tallinna ruumides on väljas Rootsi fotograafi Erik Johanssoni muinasjutuliselt põnev näitus „Ääretagused paigad“, mis lummab oma maagilise realismiga, et mitte öelda sürrealismiga, nii lapsi kui täiskasvanuid. Tema looming ergutab sedavõrd vaataja fantaasiat, et Fotografiska meeskonnal ja Eesti lastekirjanduse keskusel tekkis idee kuulutada välja laste loovkirjutamise võistlus „Kas üks pilt ütleb rohkem kui 1000 sõna?“.

Hea on see, et sel korral ei tule alustada õpilasel tühjalt lehelt, vaid inspiratsiooniks on sellesama Rootsi fotokunstniku Erik Johanssoni fotonäitus, mis on Fotografiskas avatud 17. jaanuarini.

Sellele konkursile võib lugusid kirjutada vabalt valitud Erik Johanssoni fotost inspireerudes, lastes ka omaenda fantaasial lennata. Kirjutada võib nii eesti, vene kui ka inglise keeles. Oodatud on nii jutustused, muinasjutud, esseed kui ka lühivormid ja luuletused – kirjuta kasvõi haiku. Tekstide soovitav pikkus on kuni tuhat sõna.

Konkursi idee taga on Fotografiska kaasasutaja Rain Tamm ja tema loovkirjutamise huviline tütar Roos Marii, kes osales Eesti lastekirjanduse keskuse loovkirjutamise ringis. Erik Johanssoni näitust külastades avastas ta, et nähtud fantaasiaküllaste fotode põhjal saab kirjutada palju toredaid jutte ja lugusid. Johanssoni näitus „Ääretagused paigad“ on Fotografiska sügishooaja suurim ja uusim näitus. Sissepääs Fotografiskasse on kuni 12. eluaastani prii ning koolivaheajal on õpilastele, kes on vanemad kui 12 eluaastat, saadaval sooduspilet hinnaga 5 eurot. Kes ei saa kohale tulla, võib tutvuda Erik Johanssoni töödega tema kodulehel või Instagramis.

Kuni tuhandesõnalised lood palume saata 25. novembriks märgusõnaga „Ääretagused paigad“ meiliaadressil elk@elk.ee. Tööle palume lisada loo autori nimi, vanus, kool, klass ning kirjutaja või õpetaja e-aadress. Žürii hindab konkursile saadetud töid kolmes vanuseastmes: 4.–6. klass, 7.–9. klass ja 10.–12. klass.

Loovamaid kirjutisi ootab põnev auhinnasadu, mille seas Erik Johanssoni autogrammiga imelised plakatid, tema maagilised raamatud ning Fotografiska aastane sõbrakaart, millega saab tulla näitustele kasvõi iga päev. Võistluse võitjad tehakse teatavaks 2021. aasta jaanuaris.

Lähem info loovkirjutamise võistluse kohta asub aadressil https://www.fotografiska.com/tallinn ja https://www.elk.ee/?p=40434.

Erik Johanssoni maagiline realism

Erik Johansson on piiritu kujutlusvõimega ning tehniliselt väga osav võlukunstnik, kes suudab luua esmapilgul tuttavlikke maailmu, mis lähemal vaatlusel osutuvad aga kummastavateks. Need ülimalt realistlikult mõjuvad, kuid samas kummastavad fotod on lastele ja noortele suurepäraseks inspiratsiooniks ja loovuse sütitajaks. Johanssoni iga fotot vaadates võiks jutustada isegi mitu muinasjuttu, muistendit, pärimuslugu vms.

Johanssoni tööd on ka tehniliselt väga kõrge tasemega sürrealistlikud fotod. Iga detail on loodud nii, et vaataja leiaks tee reaalsusest kaugemale, sürrealistliku maailma lugude juurde. Teisalt kumab tema muinasjutulistest töödest läbi mure sellepärast, mida on inimesed meie planeedile halba teinud ja mis on jäetud tegemata meie Maa kaitsmiseks.

Lisaks fotoandele on Johanssonil hea matemaatiline mõtlemine. Et luua niivõrd veenvalt visuaalseid illusioone, on vaja kõik üksikasjadeni läbi mõelda nii perspektiivi kui objektide füüsiliste omaduste seisukohast. Ta peab kaugused ja perspektiivi täpselt välja arvutama, et kombineeritud keskkond reaalsena mõjuks. Väga olulist rolli mängivad tema töödes ka valgus ja fookuskaugus.

Ekskursioonid ja koolitusprogrammid

Kuna mõnda näitust on tore vaadata üheskoos – et saaks muljeid vahetada –, siis pakub Fotografiska Erik Johanssoni näitusele ka klassiekskursioone. Kuni 12-aastastele õpilastele on need tasuta, kuid vanemad ostavad 5-eurose pileti. Soovi korral saab broneerida giidi, kes räägib näitustest lähemalt ja kunstniku tausta avab. Giidi tasu grupi kohta on 35 eurot. Klassiekskursioone saab broneerida lingilt fototuur.tallinn@fotografiska.com.

Lisaks ekskursioonidele saavad õpilased osaleda kahes koolitusprogrammis. Esimene neist keskendub loodusressursside ja keskkonna probleemidele – nii, nagu need Erik Johansoni fotodelt silma hakkavad. Johansson peidab oma piltidele tihti elemente, mis vihjavad meie koduplaneedi väärkasutamisele. Programmi ajal avab giid lastele umbes viie pildi loodushoidliku sisu ning jagab nad siis paaridesse, et nad otsiksid ka ise piltidelt märke ja viiteid keskkonna teemadele, arutleksid omavahel ning jagaksid siis oma mõtteid teistega. Programmi teine osa on töötuba, kus tehakse kollaaži tehnikas sürreaalseid pilte. Mõlemad osad kestavad 45 minutit.

Teine koolitusprogramm kannab pealkirja „Loo jutustamine“ (storytelling) Siin tutvustab giid lastele viit Erik Johanssoni pilti, mis jutustavad oma lugu. Giid viitab elementidele, mida kunstnik loo jutustamiseks kasutab. Seejärel loovad lapsed aga ise grupina muinasjutte ning mängivad neid ka rühmamängudena läbi. Programmi teises osas saab meisterdamise käigus luua kollaaže huvitavatest taaskasutusmaterjalidest. Selleski programmis kestavad mõlemad osad 45 minutit.

Ülaltoodud programme saab iga kool tellida vastavalt neile sobivale ajale ja ka kestusele, kirjutades aadressil fototuur.tallinn@fotografiska.com.

Koolivaheaja töötoad

Lähenevaks koolivaheajaks oleme aga juba kindlatel aegadel välja pakkunud allolevad töötoad:

20.10 kell 11‒13 Keskkonnaprobleemid (eestikeelne)

21.10 kell 11‒13 Loo jutustamine (eestikeelne)

22.10 kell 11‒13 Keskkonnaprobleemid (venekeelne)

Üks töötuba on keskendunud loodusressurssidele ja keskkonnaprobleemidele, teine muinasjuttudele ja loo jutustamisele. Lapsed on oodatud osalema mõlemal, aga võib osaleda ka ainult ühel päeval. Programm on mõeldud lastele vanuses 7‒12 ning kestab umbes kaks tundi.

Kui lasteaed või kool soovib endale sobiva inspiratsiooni- ja haridusprogrammi töötuba broneerida, palume kirjutada aadressil fototuur.tallinn@fotografiska.com.

Laste arv igas töötoas on kuni 15, et giid jõuaks igaühele piisavalt tähelepanu pöörata ja kõik lapsed saaksid aktiivselt osaleda ning ka töötoas meisterdamine läheks suurema grupiga keeruliseks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!