VeniVidiVici kutsub noori osalema e-keelepraktikas

15. okt. 2020 Teele Jakobson MTÜ VeniVidiVici koordinaator - Kommenteeri artiklit

MTÜ VeniVidiVici pakub eesti ja vene keelt kõnelevatele koolinoortele võimalust leida endale eakaaslasest keelesõber, kellega e-keskkonna kaudu suhelda huvipakkuvatel teemadel, et arendada keeleoskust ja saada julgust võõrkeeles suhelda. Lisaks igapäevasele suhtlusele saab lahendada grammatikaülesandeid ja täita keelepäevikut.

Virtuaalne keeleõppeprogramm kestab neli nädalat, vesteldakse vastavalt võimalusele, kuid keskmiselt kaks-kolm korda nädalas. E-keelepraktika on suunatud spetsiaalselt kooliõpilastele ning sellega saab liituda iga kuni 12. klassis õppiv noor.

Praeguseks on e-keelepraktikas kaasa löönud üle saja noore, kes on soovinud arendada keeleoskust, umbes sama palju on liitunud hakkajaid noori mentoreid, kes annavad hea meelega oma panuse, et keeleõppijaid aidata. On suur rõõm, et noored on tundnud huvi nii eesti kui vene keele praktiseerimise vastu.

Huvi e-keelepraktika vastu on suur, mistõttu on meil puudu noortest, kes soovivad olla keelementorid. Siit ka üleskutse kõikidele huvitatutele: suhtlemine on keeleõppimise võti. Mentori ülesanne on suhelda kaks-kolm korda nädalas enda keelesõbraga, kasutades selleks näiteks telefoni, Facebooki või Skype’i. Mentor peab oma keelesõbraga suhtlema õpitavas keeles, aitama keelesõpra keeleküsimuste korral, olema abivalmis ja sõbralik. Kogu keeleõppeprogrammi jooksul on mentorile toeks VeniVidiVici koordinaator, kelle poole on võimalik igal ajal pöörduda.

MTÜ VeniVidiVici on kooliõpilastele tuntud eelkõige kui Eesti-siseseid õpilasvahetusi pakkuv organisatsioon. Kevadel eriolukorra tõttu tuli kiirelt oma tegevus ümber planeerida ning nii hakati pakkuma koolinoortele võimalust osaleda e-keelepraktikas. Kevadel alustatud uus projekt osutus noorte seas väga populaarseks, mistõttu oodatakse huvilisi kandideerima ka praegu.

Keeleõpe ja -praktika võib olla alguses väga keeruline ja isegi ebameeldiv, kuid oma mugavustsoonist välja tulemine on keelt õppides väga oluline. E-keelepraktikast on suur kasu eelkõige neil, kes tahavad õppida, end arendada, keelt kasutada.

Loe juba e-keelepraktikas osalenud õpilaste kogemusi. 

„Ma leidsin e-keelepraktika võimaluse juhuslikult. See tundus huvitav ja kohe kirjutasin neile, sest soovin väga osata eesti keelt, aga mul ei ole kellegagi eriti suhelda. Nüüdseks olen suhelnud keelesõbraga kolm korda. Helistame, suhtleme ja tore on see, et keelesõber alati parandab mind, kui eksin. Meil ei ole olnud ühtegi hetke, kui midagi poleks rääkida. Mentor annab mulle ka erinevaid grammatikaülesandeid ja hiljem kontrollib neid. Alguses kartsin, et minust ei saada aru, aga tegelikult saadakse ilusti aru, ma ei karda enam väga eksida. Mul on hea meel, et selles programmis osalen.“ Veroonika

„Mina soovin õppida vene keelt ning praeguseks olen suhelnud mentoriga kaks nädalat. Vestlesime erinevatel teemadel, näiteks juurviljad, puuviljad, ametid, numbrid, pereliikmed, tutvustamine, loomad, laulud ja nii edasi. Mulle meeldib praktiseerida vene keelt ja e-keelepraktika aitab sellele kõvasti kaasa. Soovitan kõigil huvilistel julgelt kirjutada ja osaleda.“
Gerline

„Mulle väga meeldib olla keelesõber. Tüdruk, kellega suhtlen, on väga sõbralik ja leidsime kiirelt ühised teemad. Minu jaoks on väga inspireeriv see, et minu mentiil on soov keelt õppida, ja see tõstab mu tuju. Teeme kaks-kolm korda nädalas videokõne ja suhtleme ka Facebooki Messengeris. Oleme vestelnud väga erinevatel teemadel. Soovitan kõikidel selles programmis osaleda, sest te saate proovida midagi uut, leiate hea sõbra ja muidugi saate ka keelepraktikat.“ Alina 

„E-keelepraktika on uus ja super väljakutse! Ma poleks kunagi arvanud, et saan olla kellegi mentor. Kindlasti teile, kel on natukenegi vaba aega, soovitan julgelt osa võtta. Esimene kõne keelesõbraga oli pisut ehk hirmus, aga tegelikult pole mõtet muretseda. VeniVidiVici on teinud head tööd ja andnud võimaluse olla kellegi keelesõber. Isegi, kui ei tea, mis teemadel rääkida, siis koordinaator pakub erinevaid teemasid ja aitab igati. Registreeri ka, sa ei kahetse.“ Jane 

„Õppisin vahetusõpilasena venekeelses koolis ning nüüd olen mentor noorele, kes soovib eesti keelt õppida. Aitan neiul õppida eesti keelt – see on lummav kogemus ja teeb mind õnnelikuks. Mul on keelesõpradega suurepärane klapp ning saame hästi läbi. Kuna meile meeldib suhelda, siis teeme seda igapäevaselt. Minu mentii on tubli, püüdlik, alati märgib uued sõnad keelepäevikusse. Keelesõbral on suur soov saada eesti keel selgeks. Mulle meeldib see, et ta küsib, kui ei saa aru või tahab täpsustada. Iga nädala lõpus vaatame uued sõnad või väljendid üle ning vajadusel parandame. Soovitan kõigil olla mentor, see paneb hoopis teisiti maailmapilti vaatama, on võimalus tutvuda teise kultuuriruumiga ja kedagi aidata keeleõppimisel.“ Kirsika

Ootame e-keelepraktikas osalema kõiki noori – pole oluline, kas mentori või mentiina. Mõtled, kas saad hakkama? Kindlasti saad!
E-keelepraktika on kõikidele huvilistele tasuta. Programmi toetavad kultuuriministeerium ning haridus- ja teadusministeerium.


Lisainfo keelepraktika kohta leiad VeniVidiVici kodulehelt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!