Pärnumaa koolide edulood teenisid tunnustuse

9. okt. 2020 Annika Poldre toimetaja - Kommenteeri artiklit
Pärnu-Jaagupi põhikooli õpilased ja õpetajad tunnustust vastu võtmas.
Foto: Pärnumaa arenduskeskus, Karmen Vesselov

Äsja alanud ettevõtlusnädalat tähistati Pärnus maakonna ettevõtlike koolide tunnustamisega.

Üle Eesti on nüüdseks juba igas maakonnas koole, kus õppimine on tehtud põnevaks ja õpitut seostatakse päriseluga, nii nagu seda innustab tegema haridusprogramm „Ettevõtlik kool“. Programm on aastatepikkuse ajalooga – aastast 2006 – tõestanud, et on väärt algatus, milles lapsed ja õpetajad õhinaga osalevad. Aktiivsed on olnud ka Pärnumaa koolid. Kuue aasta eest hakkas maakonnas programmi vedama SA Pärnumaa Arenduskeskus, kes sel nädalal kutsus kokku oma ettevõtlikkusega silma paistnud koolide õpilasi ja õpetajaid, et neid tunnustada.

Sel aastal osales konkursil kuus maakonna kooli, kes esitasid kokku üheksa edulugu. Traditsiooni kohaselt tunnustati Pärnumaa parimate edulugudega koole rahaauhindadega: 1. koht sai 300, 2. koht 200 ja 3. koht 150 eurot.

Projektinädal Pärnu-Jaagupi põhikoolis

Pärnumaa edulugude konkursi esikoha saavutas Pärnu-Jaagupi põhikool ettevõtmisega „Projektinädalad distantsõppel“. Nagu mujalgi koolides leevenes distantsõpe ka Pärnu-Jaagupi koolis 15. maist, kui kontakt- või e-õppesse suunati õpilased, kes olid mõnes aines teistest maha jäänud. Pärnu-Jaagupi põhikoolis otsustati seepeale distantsõpet jätkata veel nädal aega ning teha seda projektõppena, kus projektides osalemine asendas tavapärast õppetööd.

Tegevustesse kaasati kogu koolipere: 217 õpilast ja 26 õpetajat. Õpetajad pakkusid välja projektiteemad. Igas projektis osales 5–6 õpilast, kes said ise valida, millises tegevuses soovivad kaasa lüüa. Õppealajuhataja Meeli Tasane rääkis, et soovinimekirjad täitusid veebis väga kiiresti. Kui algklassiõpilased osalesid oma õpetajate projektides, siis 2. ja 3. astme õpilased valisid oma huvi järgi.

Kokku oli valikus 23 elulist teemat, nagu näiteks tunnete väljendamine kunstiteraapia abil, kus joonistati tundeid ja kirjutati neist jutukesi, taaskasutus, jalgrattamatkad, unistuste reisi programm koos põhjaliku infoga, unistuste kodu makett koos materjalide ja eelarvega, fototöötlus, pere-eelarve koostamine jm. Teema välja valinud õpilane seadis endale nädala tegevuse eesmärgid, sai projekti elluviimisel kasutada oma digioskusi, loovust ja ettevõtlikkust ning pidi nädala viimasel päeval andma oma tööle hinnangu.

„Õpetajatel oli ka väga põnev seda kõike teha,“ lausus Pärnu-Jaagupi põhikooli noorsootöö projektijuht ja „Ettevõtliku kooli“ programmi koordinaator Anne Alus.

Tasane ütles, et kuna teemade järgi õppida ja õpetada oli huvitav, siis otsustati ühiselt, et sügisel jätkatakse samasuguste projektinädalatega kord semestris.

Rahvusvahelise tegevusega põhikool

2. koha pälvis Pärnu Kuninga tänava põhikool rahvusvahelistumise eest. Kool on osalenud viimasel neljal õppeaastal viies rahvusvahelises Erasmus+ projektis ning teinud koostööd 20 partnerkooliga kümnest Euroopa riigist. Kaasatud on kõik õpilased, mõne tegevuse puhul ka HEV-lapsed. Projektitegevused toimuvad ainetundides ja Erasmus+ ringis.

Õpilased osalevad tegevuste kavandamises, nad pakuvad välja ideid ja ettevõtmisi, mis võivad pakkuda huvi ka partnerkoolide õpilastele.

Ettevõtlusõpe vaibatehases

Konkursi 3. koha pälvis Vändra gümnaasiumi ja OÜ Valley ettevõtlusõppe praktikum. OÜ Valley on rahvusvaheliselt tunnustatud käsitöövaipade tootja. Koostöös Vändra gümnaasiumiga seati eesmärk edendada praktilise tegevuse abil ettevõtlusõpet ning laiendada õpetajate teadlikkust ettevõtlusest. Ligi 300 õpilast said osaleda vaiba kavandamise ja valmistamise protsessis algusest lõpuni. Nad tutvusid vaiba kudumise etappidega, said teadmisi vaibadisaineri tööst ning kogu kool osales vaibakavandite konkursil. Selle võidutööst valmis lõpuks vaip.

Vändra gümnaasium planeerib koostööd ettevõttega jätkata, et iga kooli lõpetav lend saaks kogemuse ja võimaluse luua oma vaip.

Keskkonnateemaline eriauhind

Tänavu anti välja ka Europe Directi eriauhind, 250 eurot eduloole, kus on pööratud tähelepanu keskkonnale. Auhinna sai Are kool ettevõtmise eest, mis kandis nime „Maailmanädal Are koolis“. Selle nädala jooksul vaatasid õpilased koolis filme, osalesid loengutel ja töötubades, lahendasid ristsõnu, maitsesid šokolaadi ning toimus keskkonnateemaline plakatikonkurss. Tegevustesse oli kaasatud kogu koolipere – 123 õpilast. Eriti populaarne oli plakatikonkurss, millest võttis osa 111 õpilast.

Tippu tõusnud teised edulood

Are kool osales sel aastal ettevõtlike koolide konkursil veel majandusnädala projektiga. Üle-eestilisel ettevõtlusnädalal on kool selles osalenud, nii ka möödunud õppeaastal – koolis toimusid majandusteemalised üritused, tundidesse kutsuti külalisesinejaid ning õpilased käisid külas ettevõtetes. Nädala mõte oli anda õpilastele ülevaade ettevõtetest, erialadest ja ametikohtadest, mis aitaksid neil tulevikus teha teadlikumaid erialavalikuid.

Kolmel aastal on Jõõpre kool jõudnud maakonna parimate sekka ning ühel korral tõusnud üleriigilise konkursi esikolmikusse. Tänavu osalesid Jõõpre koolinoored konkursil ettevõtmisega, millega tähistatakse kooli 255. sünnipäeva. Kui tüdrukud kaunistasid kooli õppekööki šablooni järgi tehtud maalingutega, siis 8. klassi noormehed tulid välja mõttega püstitada vana renoveerimisel koolihoone ette infostend kooli ajaloost – kolmest osas koosnev ajaloopannoo. Kuna suur osa õpilasi kuulus ka õpilasmalevasse, siis korrastati maleva tegevusena kooli ümbrus ning paigaldati kaks istepinki. Projekt jätkub järgmisel aastal. Siis plaanitakse osaleda samal konkursil vana koolimaja sisustamisega. „Meile meeldib see ettevõtmine, see motiveerib lapsi tegutsema,“ ütles Jõõpre kooli direktor Mati Sutt.

Ka Rääma põhikool on jõudnud kahel korral oma edulooga maakonna esikolmikusse. Tänavu osales kool konkursil lausa kolme ettevõtmisega. Virtuaalsetel kabeturniiridel, mis toimusid neljal päeval viie õpilase ettevalmistusel ja läbiviimisel, osales 91 õpilast ja 14 õpetajat üle Pärnumaa. Virtuaalsel perekondlikul üritusel „Ettevõtlikud nutimunad 2020“ pandi 24 Pärnumaa perekonna teadmised proovile virtuaalkabes, joonistamises ja „Kuldvillakus“, läbiviijaiks jälle viis õpilast. Rääma kooli jõuluball oli aga 2019. aastal 8. klassi õpilaste korraldatud pidulik üritus, millest võttis osa üle saja õpilase.

Selle ettevalmistamise käigus õpiti iseseisvust, loodi seoseid igapäevaelu ning õppeainete vahel (matemaatika, eesti keel, käsitöö, kunst, kokandus, tehnoloogia). Õpiti eesmärke püstitama, tegevusi planeerima ning oma tulemusi hindama. Õpiti tegema koostööd omavahel ja õpetajate, lastevanemate ning sponsoritega.

Ettevõtliku kooli põhimõtete järgi töötab üle Eesti ligi 124 kooli ja 15 lasteaeda, kokku üle 25 000 õpilase.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!