Peda-maja mäletad?

30. okt. 2020 Kristiina Oppi Tallinna ülikooli muuseumi juht - Kommenteeri artiklit
Omaaegse nimega Tallinna Õpetajate Instituudi Narva mnt 25 õppehoone aastal 1948 või 1949.

Tallinna ülikool ootab pikisilmi fotosid ja lugusid Narva mnt 25 asuvast hoonest, kus õpetajaõpet hakati andma juba 80 aastat tagasi.

1940. aasta sügisel algas esimene õppeaasta legendaarses hoones, mis praegu asub Tallinnas aadressil Narva mnt 25 ja kuulub Terra majana Tallinna ülikooli linnaku koosseisu. Et väärika ja paljudele akadeemiliseks koduks olnud hoone 80. sünnipäeva väärikalt tähistada, otsustas ülikool koondada majaga seotud fotod ja lood – väljendab ju just see hoone eriti selgelt hariduse ja tarkuse tähtsust ja tähendust ning on seetõttu ainukordne ja eriline.

Tallinna Pedagoogilise Instituudi tudengid Albert Borkvelli loengus 1960. aastal.

Paraku selgus, et kui hoonega seotud lugusid ja nende jutustajaid õnneks veel leidub, siis fotodega on seis hoopis kurvem. Kui väljast on hoonet korduvalt pildistatud – arhitektide Alar Kotli ja Erika Nõva loodu on ju erilisena isegi muinsuskaitse all –, siis õppetööd ja muud ülikoolielu kajastavaid pilte peaaegu et polegi.

Tallinnas antava järjepideva õpetajahariduse rohkem kui saja-aastast tava kandval Tallinna ülikoolil on seetõttu kõikidele Narva mnt 25 majaga seotud endistele ja ka praegustele tudengitele, õppejõududele ja teistele töötajatele üleskutse: meenutage palun õpinguid või tööaastaid Narva mnt 25 hoones! Aidake siduda ülikooli ajalugu tervikuks!

Ajalooline tervik on oluline ka seetõttu, et aastakümnete jooksul on legendaarse ehitise kõrvale – tegelikult isegi külge – kasvanud terve linnak. Ülikooli kuues ja seni viimane hoone ehk Vita avati alles tänavu kevadel.

Kui teil on pakkuda fotosid, esemeid, dokumente, mälestusi vms, võtke palun ühendust muuseum@tlu.ee või helistage ülikooli muuseumi numbril 640 9202.

Kirjeldada võib aga ka emotsioone, mis tekkisid esimest korda sellesse majja astudes, siin õppides, õpetades või külas käies, meenutada, millised ruumid, inimesed ja sündmused muutsid hoone teie jaoks eriliseks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!