Tallinna keskraamatukogu soovitab: Elu raske diagnoosiga

30. okt. 2020 Ingrid Lestsepp Kalamaja raamatukogu raamatukoguhoidja - Kommenteeri artiklit

Eliis Grigor „Teibitud suu“ (2017)

Raamatu alguses ütleb Eliis, et ta ei soovi mõnusat lugemist, vaid palub mõistmist. Ja mõnus lugemine see kindlasti ei ole. Raamat on sündinud psühhiaatriahaiglas söömishäirete ravil veedetud kahe kuu märkmetest, kuhu on lisatud ka teiste patsientide kogemused ja spetsialistide kommentaarid.

14-aastase tütarlapse kirja pandud mõtted toovad valusalt esile, kui kreenis on anoreksiahaige mõttemaailm, kuidas enese näljutamise võib vallandada kõrvalseisjale tühisena tunduv õel märkus ja kui keeruliseks võivad kujuneda haige suhted lähedastega või haiguse teadvustamine üldse.

Autorit on tema raamatuks saanud töö eest tunnustatud 2018. aastal I preemiaga õpilaste teadustööde riiklikul konkursil põhikooliastme vanusegrupis.

Kristi Piiper „Metsajärve pärandus“ (2020)

Seiklusterohke lasteraamat 9-aastasest Maarast, kelle pere pärib vana talu salapärase Metsajärve ääres. Põnevate sündmuste kõrval puudutatakse loos ka suhteid murdeealise vennaga ning Maara sõbranna tervisemuret astmaga. Teos ei paku haiguse ülearu põhjalikku kirjeldust või häid toimetulekunippe, küll aga kannab lootust, et ka astmaatikust lapse ellu jagub seiklusi ja põnevust.

Teine süžeeliin raamatus on teispool metsajärve elava vanatädi ja tema salatseva käitumise tagamaad. Alles viimastes peatükkides tuleb ilmsiks, et ta peidab avalikkuse eest oma täiskasvanud vaimuhaiget poega. Naabritädi elu on juba aastaid varjutanud keeruline dilemma: ema süda ei luba last hoida hooldekodus, mis tundub justkui vangistus. Teisalt on see suur „laps“ ettearvamatu ja jõu poolest emast ammu üle. Lisaks on kurnav elada pidevas mures ja hirmus, et võib juhtuda õnnetus ja mis siis saab, kui saladus välja tuleb.

John Green „Kilpkonnad alla välja“ (2018)

Vähihaigetest noortest rääkiva menuki „Süü on tähtedel” autori haarav teos 16-aastasest Azast, kes asub sõbranna õhutusel otsima oma lapsepõlvesõbra isa, põgenenud miljardäri. Lahtirulluvate sündmuste ja suhete virvarris tuleb Azal aga ohjeldada ka oma ärevushäiret, sundmõtteid ja -käitumist. Kirjanik teab täpselt, kuidas ja millest kirjutab – tal endalgi tuleb iga päev hakkama saada obsessiiv-kompulsiivse häirega.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!