Tiia Rüütmann pälvis inseneripedagoogika elutööpreemia

2. okt. 2020 Jakob Kübarsepp akadeemik, TTÜ professor, IGIP Eesti seirekomitee president - 1 Kommentaar
Tallinna tehnikaülikooli Eesti inseneripedagoogika keskuse juhataja Tiia Rüütmann sai Adolf Melezineki nimelise IGIP-i elutöö preemia. Preemia andis üle IGIP-i peasekretär, professor Michael Auer. Foto: Taltech

Tallinna tehnikaülikooli Eesti inseneripedagoogika keskuse juhataja Tiia Rüütmann sai Adolf Melezineki nimelise IGIP-i elutöö preemia. Preemia andis üle IGIP-i peasekretär, professor Michael Auer rahvusvahelise konverentsi ICL2020 „Educating Engineers for Future Industrial Revolutions“ avatseremoonial 23. septembril Mektorys. Virtuaalkonverentsist võtsid osa 42 riigi 141 ülikooli esindajad.

Adolf Melezineki nimeline elutööpreemia on rahvusvahelise inseneripedagoogika ühingu (International Society for Engineering Pedagogy, IGIP) kõrgeim autasu. Austria professor Adolf Melezinek oli IGIP-i looja ja inseneripedagoogika rajaja. IGIP, kuhu kuulub liikmeid 75 riigist, koordineerib tehnikaõpetajate ja -õppejõudude koolitamist ning selle tarbeks vajalike õppekavade arendamist kõikidel kõrgharidustasemetel.

Tiia Rüütmanni tunnustati pikaajalise töö ja väljapaistvate tulemuste eest inseneripedagoogika arendamisel. Ta on IGIP-i rahvusvahelise seirekomitee president ja IGIP-i täitevkomitee liige. Seirekomitee kinnitab ja omistab rahvusvahelist insenerpedagoogi kvalifikatsiooni ning koostab ja nüüdisajastab rahvusvahelisi õppekavu STEM-valdkonna õpetajatele-õppejõududele.

Tiia Rüütmann on koostanud käsiraamatu „Inseneripedagoogika. STEM-õppeainete õpetamine ja õppimine“ (2019). Ta arendab ja korraldab pedagoogika ja STEM-didaktika koolitusi nii Tallinna tehnikaülikoolis kui ka rahvusvaheliselt. Tiia Rüütmann on Eesti ja maailma inseneripedagoogika kogukonnas tuntud ja hinnatud kui innustav eestvedaja ning sõbralik ja toetav kolleeg.

Eesti inseneripedagoogika keskus (loodud 2001) on IGIP-i esindus nii Eestis kui ka terves Balti regioonis. Keskuse moto on „Spetsialistid kooli!“. Keskuse tegevus keskendub taseme- ja täiendusõppes õpetaja lisaeriala andmisele inseneri- ja loodusteadusliku haridusega spetsialistidele.

Alates 2001. aastast on koostöös Tartu ülikooliga korraldatud keskuses nii tehnikavaldkonna õpetajate aastast õpetajakoolitust (2001–2006, 265 lõpetanut), MBA-tüüpi tehnikaõpetaja üheaastast magistriõpet (2006–2012, 135 lõpetanut) kui tehnikaõpetaja lisaeriala omandamiseks õppekavapõhist täiendusõpet STEM/STREAM-valdkonna õppejõududele ja õpetajatele (alates 2012, koos praeguste õppuritega üle 300 osaleja). 2015. aastast osaleb keskus TLÜ ja TTÜ kutseõpetaja ühises magistriõppekavas, koordineerides tehnikaõpetajate inseneripedagoogikale spetsialiseerumist.

Keskus on IGIP-i poolt akrediteeritud 2003. aastast. Rahvusvaheliselt on tunnustatud ka TTÜ õppejõudude pedagoogiline täiendusõppekava (20 EAP-d – ainus õppekavapõhine õppejõudude täiendusõpe Eestis) ja STEM/STREAM-õpetajate lisaeriala täiendusõppekava (35 EAP-d), kutseõpetaja magistriõppekava inseneripedagoogika moodul ning kõrgkoolididaktika õppeained doktorantidele. Eestis on rahvusvahelise insenerpedagoogi kvalifikatsiooni taotlenud 102 õpetajat-õppejõudu, neist 56 töötab tehnikaülikoolis.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Tiia Rüütmann pälvis inseneripedagoogika elutööpreemia”

  1. Peep Leppik ütleb:

    ÕNNE,ÕNNE Tiia RÜÜTMANN!

    Ilus näide, et Euroopa oskab veel hinnata tõsiteaduslikku lähenemist õpetamisele, mis TTÜ-s läbi raskuste on siiski alles hoitud…

    Siinkohal soovitan kõigile juba Toonelas oleva TTÜ audoktori Adolf Melezineki 1982 Viinis ilmunud õpetamistehnoloogia alast raamatut, millele hiljem veel ohtrasti lisa tuli.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!