Aasta ettevõtlusõppe edendaja on Põltsamaa ühisgümnaasium

4. nov. 2020 HTM - Kommenteeri artiklit

Haridus- ja teadusministeeriumi ettevõtlusõppe programmi „Edu ja tegu“ tunnustuskonkursil kuulutati välja laureaadid viies kategoorias, aasta ettevõtlusõppe edendaja tiitli pälvis Põltsamaa ühisgümnaasium. Ettevõtlikuks õpetajaks valiti Silja Enok Vändra gümnaasiumist ning ettevõtlikud õppijad on Kaisa Kumpas, Lotta-Lorette Kalmaru, Lisett Sigur, Oliver Sild ja Karl Juhan Kangur Tallinna 21. koolist. Aasta ettevõtlusõppe mentor on Triin Arva Saare arenduskeskusest ning ettevõtlusõppe programmi aasta tegija Erike Veide haridus- ja noorteametist.
Aasta ettevõtlusõppe edendaja tiitli pälvis Põltsamaa ühisgümnaasium, kus viidi ettevõtlusõppe uuele tasemele, mille kinnituseks on ka tunnustus nii valla kui maakonna tasandil – tiitlid Põltsamaa valla aasta noorte tegu 2020 ja Jõgevamaa aasta õpilasfirma 2020. Ettevõtlikkuse arendamine on kooli üks arengusuundasid juba aastaid, näiteks lõimitakse ettevõtlusõpet I kooliastmes üldõpetusse, paljud õpetajad käivad end selleks pidevalt täiendamas. Nii alustati 5. klassis valikainega „Ettevõtlik noor“ ja käivitati minifirmade tegevus põhikoolis. Ent suurim areng toimus gümnaasiumiastmes, kus värskelt „Edu ja tegu“ ettevõtlusõppe koolituse läbinud õpetajad innustasid gümnasiste sedavõrd, et möödunud õppeaastal alustas ja tegutses koolis aktiivselt viis õpilasfirmat: SEEPS, MohiMohi, Torm!, CRAFT-Food ja Vahepala.
Aasta ettevõtliku õpetaja tiitli pälvis Vändra gümnaasiumi üle 20-aastase töökogemusega klassi- ja ettevõtlusõpetaja Silja Enok. Ta on ettevõtlik õpetaja kõige laiemas tähenduses: toetab ettevõtlikkust ja rahatarkust 1.‒6. klassis, korraldab koolis üritusi, koolitab kolleege ja koostab õppematerjale. Ta jõuab innustada hakkajamaid ja temas jätkub energiat toetada ka vähem võimekate õppurite arengut. Ta oskab ühtviisi hästi kõnetada nii 7-aastasi lapsi kui ka kogemustega õpetajaid. Õppetööd korraldab ta nii tundides kui ka õppekäikudel, kuhu kaasatakse lapsevanemaid, vilistlasi ja ettevõtjaid. Eelmisel aastal juhendas Silja Enok ka mini-minifirmasid ja üks neist pälvis maakonna virtuaalsel festivalil parima meeskonnatöö preemia. Ta korraldab kooli iga-aastast karjäärinädalat ning koolitab JA Eesti programmi „7 sammu“ metoodikuna teisi õpetajaid.
Ministri tänukirja silmapaistva initsiatiivi ja eeskujuks olemise eest said ka Paide Hillar Hanssoo põhikooli karjääriõppekoordinaator Kersti Laastau, Puhja kooli õpetaja ja loovjuht Ülle Närska ning Porkuni kooli kodunduse õpetaja Mairi Luik.

Aasta ettevõtlusõppe mentoriks valiti Saare Arenduskeskus SA ettevõtluskonsultant Triin Arva, kes on võtnud oma südameasjaks, et noorte elu saarel oleks äge ja noored julgeksid ettevõtlusega tegeleda. Kümme aastat veab ta maakonnas noorte ettevõtlikkuse ja ettevõtluse tegemisi ning igal aastal üllatab millegi uuega. Tänavu tegi Triin Arva koos Muhu noortekeskusega noortepäeval ettevõtlusmuinasjuttude töötoa ja malevas ettevõtluspäeva. Lisaks korraldab ta iga-aastast üritust Saaremaa Päike, mille raames toimuvad kogu õppeaasta jooksul koolitused ja väljasõidud ning mis lõpeb äriideede konkursiga. Ettevõtlikkuse edendamise sihiga tegutseb ta ka kohalikus külaseltsis. Triin Arvale kuuluvad ka Saare maakonna noortevaldkonna aasta tegija ning aasta koolitaja tiitlid.
Ministri tänukirja sai ka JA Alumni Estonia juhatuse esimees Maria Palk.
Aasta ettevõtlikud õppurid on Tallinna 21. kooli õpilasfirma EHA tegijad Kaisa Kumpas, Lotta-Lorette Kalmaru, Lisett Sigur, Oliver Sild ja Karl Juhan Kangur. Nende meeskonnatööd ja toodet on tunnustatud ka rahvusvahelisel tasemel ning nad on lühikese aja jooksul arendanud õpilasfirmast eduka ettevõtte, millel on koostööpartnereid üle maailma. EHA lõi kauni disainiga juhtmevaba valgusti, mis on loodussäästlik ja jätkusuutlik, kuna on valmistatud mööblifirmade väärispuidu ülejääkidest. Laualamp töötab akudel, põleb ühe laadimiskorraga kuni 15 tundi ning tänu sisseehitatud USB-portidele saab lambiga laadida ka nutiseadmeid. Eesti suurimal õpilasfirmade laadal pälvis EHA auhinnad nii suurima käibe, innovaatilisuse ja ettevõtluspotentsiaali kui ka parima kujunduse ja stiili eest. Eriolukorra ajal orienteeruti kiirelt veebimüügile ja suudeti läbimüüki lausa kahekordistada. EHA valiti tänavu Eesti parimaks õpilasfirmaks. Euroopa parima õpilasfirma võistlusel paistis EHA silma ja pälvis tunnustuse kui suurima õpikogemusega õpilasfirma. Nüüd tehakse koostööd Eesti tippdisainiettevõtetega ja käsil on laienemine välisturgudele. EHA liikmed abistavad ja inspireerivad tulevasi õpilasfirmasid, on aktiivsed koolielu korraldamisel jt projektides. 
Lisaks said ministri tänukirja Henri Pihelgas ja Ats Oskar Laansalu Tallinna Mustamäe gümnaasiumist ning Frank Karro ja Sandra Sepp Tartu kutsehariduskeskusest. Tänukirja said ka Valga gümnaasiumi õpilasfirma Loodus tegijaid Merili Treufeldt, Erika Rääk ja Kristel Koger, Põlva gümnaasiumi õpilasfirma Mängutasku tegijaid Kristiina Reinok, Evelin Arulepp ja Indra Liz Nemvalts ning Hugo Treffneri gümnaasiumi OÜ Münt Healthcare eestvedajad Marilin Berg, Märten Kala, Aksel Joonas Reedi ja Eva Maria Ilves.
Ettevõtlusõppe programmi aasta tegijaks valiti haridus- ja noorteameti peaspetsialist Erika Veide kui ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe lõimija üldharidusse. Ta on loonud ettevõtluspädevuste seminaride sarja õpetajatele, töötanud välja lõimitud ainekava III kooliastmele ja töölehed I kooliastmele ning tegutseb õpetajate koolitusprogrammi ühe koordinaatorina. Kolleegid iseloomustavad Erika Veidet kui sooja, avatud ja loomingulist inimest, kes on alati süsteemne ja uuenduslike lahenduste eestvedaja.
Haridus- ja teadusministeeriumi algatatud ettevõtlusõppe programmi „Edu ja tegu“ raames tunnustati ettevõtlusõpet edendavaid inimesi ja meeskondi neljandat korda. Programmi toetab Euroopa sotsiaalfond.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!