Briti uuringukeskus: Study in Estonia on suurima mõjuga riiklik tugi välistudengite värbamisel

2. nov. 2020 Haridus- Ja Noorteamet - Kommenteeri artiklit

Maailma suurimaid üliõpilasmobiilsuse ja rahvusvahelise kõrghariduse küsitlusi läbi viiv Briti uuringukeskus I-Graduate analüüsis Eesti arengut välisüliõpilaste sihtriigina. Selgus, et iga kuuendat Eestisse saabunud välistudengit on mõjutanud õppima tulekul riiklik platvorm „Study in Estonia“.

Tulemustest selgus, et viimase kümne aasta jooksul on Eesti kõrgkoolides paranenud mitmed riiki saabumise, riigis õppimise ja elamisega seotud faktorid. Lisaks selgus, et iga kuuendat Eestisse saabunud välistudengit on mõjutanud õppima tulekul riiklik platvorm „Study in Estonia“, mis on maailma tugevaima mõjuga riiklik süsteem ülikoolidele välistudengite värbamisel ja välisõpingute otsuse tegemise protsessis. Enam kui 200 maailma ülikooli statistika põhjal pidas riikliku infokanali mõju oluliseks keskmiselt 5% välisüliõpilastest, samas kui „Study in Estonia“ teenuseid ja tegevusi peab olulisteks mõjutajateks 16% Eestisse saabunud välistudengitest.

Eesti kõrgkoolides on maailma suurima välistudengite küsitluse International Student Barometer andmetel paranenud õppimise kategoorias õpetamise võimalus (61% 2014 vs. 77% 2019), karjäärinõustamine (54% 2011 vs. 64% 2019), hindamiskriteeriumite selgus (77% 2011 vs. 87% 2019) ja õppekava ülesehitus (75% 2011 vs. 85% 2019). Eluolu puudutavas kategoorias on kõige suurema kasvu Eestis õppinud välistudengite hinnangul teinud töötamisvõimalused õpingute ajal (36% 2011 vs. 58% 2019) ja rahulolu õppehoonetega (82% 2011 vs. 90% 2019).

Lisaks kaheksale Eesti tasemeõppe välistudengeid vastuvõtvale kõrgkoolile osalesid maailma tippülikoolidest küsitluses välistudengid, kelle koduülikool on Ühendkuningriigi Oxford ja Cambridge, Hollandi Leiden, Amsterdam ja Utrecht ning ka Austraalia ja Aasia parimad ülikoolid.

Eestiga koos osalesid maailma suurimad õpirändega seotud riigid – laiast maailmast teiste seas USA, Austraalia ja Kanada, Euroopast aga Soome, Saksamaa, Ühendkuningriik, Iirimaa, Läti, Itaalia, Holland, Rootsi. Kokku analüüsiti 19 maailma riigi tulemusi.

Eesti kõrgkoolides õppis eelmisel õppeaastal tasemeõppes üle 5000 välistudengi, koos vahetustudengitega ulatus välistudengite arv üle 7000. Küsitluses osales 1982 Eestis õppivat välistudengit ning üle maailma võrreldi kokku 179 950 välistudengi kogemust 19 riigis.

Eesti on osalenud maailma suurimas välistudengeid puudutavas küsitluses International Student Barometer viis korda – esmakordselt 2009. aastal ja viimati 2019. aasta novembris. I-Graduate analüüsis küsitluse International Student Barometer viimase kümnendi Eesti kõrgkoolide tulemusi ning lisaks globaalses võrdluses teiste riikidega.

Study in Estonia on Eestit kui kvaliteetset kõrgharidusvõimalusi pakkuvat maad tutvustav koostööalgatus. Tegevustes osalevad kõik Eesti kõrgkoolid, kus on võimalik õppida vähemalt ühel täies mahus inglise keeles õpetaval ja rahvusvaheliselt tunnustatud tasemeõppe kaval. Study in Estonia tegevusi koordineerib haridus- ja noorteamet programmi „Dora Pluss“ raames, mida rakendatakse ellu Euroopa regionaalarengu fondi kaudu ning Euroopa Liidu tõuketoetuste abil.

Loe lisaks siit.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!