Kas vaid „Soojad kehad klassi ees“?

5. nov. 2020 Anneli Eesmaa Tamsalu gümnaasiumi õppealajuhataja - Kommenteeri artiklit
Anneli Eesmaa.

Oktoobri lõpus toimus Tamsalu gümnaasiumis õpilasesinduse korraldatud karjäärikonverents ,,Soojad kehad klassi ees“. Konverentsi eesmärk oli propageerida õpetajaametit Lääne-Viru gümnasistidele.

Ettekannete ja töötubade tegevustes keskenduti õpetajaks õppimise motivatsiooni otsimisele ja õpetajaks õppimise võimalustest teavitamisele. Õpilased, kes konverentsi ette valmistasid ja korraldasid, valisid karjäärikonverentsi juhtmõtteks Mare Räisi väljendi ,,Soojad kehad klassi ees“, millega Järveküla kooli direktor õppeaasta alguses õpetajate puudust kirjeldas.

Õpilasedki on märganud, et viimasel ajal jõuab kooli huvitavaid inimesi, kes päris hästi õpetajatööd veel ei valda, samas on koolid juba pikemat aega kitsikuses õpetajate puudusega ning murega, et koolidesse tuleb vähe noori õpetajaid.

Päeva juht Geiri Suur sõnas: „Tahame saada parimat haridust ning et meie koolid oleksid jätkusuutlikud. Tuleviku õpetajad on just meie, tänaste noorte hulgas.“

Töötubades, mida juhendasid programmide „Noored kooli“, „Alustavat õpetajat toetav kool“, „Asendusõpetajad“ ja „Edumus“ liidrid ning „Tamsalu noored õpetajad“, arutasid noored, miks õpetajaks ei hakata, ning otsisid hoobi, mis tooks noored kooli. Konverentsi lõpunoodina andsid programmid oma tegevusest ülevaate ja nii mõnegi osaleja jaoks oli meeldiv üllatus, et õpetajaks oodatakse ka eri elualade esindajaid.

Kokkuvõte õpilaste mõtetest. Põhjuseid õpetajaks olla on palju: töö on põnev ja pakub väljakutseid, on alati olemas ja vajalik, suunab noorte tulevikku. Saab tulevasi põlvkondi kujundada, teiste arengule kaasa aidata, lubatakse palgatõusu, toimub pidev õppimine, silmaringi laiendamine, oled inspiratsiooniks ja eeskujuks, kohtud paljude inimtüüpidega ja suvel saad pikalt puhata.

Kutsevaliku teeks atraktiivsemaks, kui riik tõstaks õpetaja palka vähemalt kolm korda, tagaks nüüdisaegse koolikeskkonna ja jagaks rohkem infot õpetajaameti kohta, viiks läbi kampaaniaid, pakuks võimaluse olla mõned aastad õpetaja sõjaväe alternatiivteenistusena.

Palgale võiksid lisanduda tasuta ravivõimalused, õpingutoetused, toetusprojektid (õppimine välismaal, stipendiumid). Õpetaja vajab tugitöötajaid, nt psühholoogi. Paha ei teeks täiendavad toetused ja laenuvõimalused pereloomisel, sest õpetajana tööle hakkamise aeg kattub pereloomise omaga. Ning … õpetaja võiks minna teistest varem pensionile.

Põhiliste õpetajatöö maine alandajatena nähti töö raskust ning sellele mittevastavat nigelat sissetulekut. Muret tunti enesejuhtimise mittevaldamise, pidevate muutuste ja teadmatuse ning suure vastutuse pärast. Võimalike probleemidena toodi välja keerulised õpilased, pikad tööpäevad, tõsiasjad, et tööpäev algab liiga vara, töö tuleb koju kaasa, palju on keerulisi suhteid ja lapsevanemaid, tunni ettevalmistamine nõuab palju tööd, palju töid jääb kodus parandada ja lastel on halb käekiri.

Kool omakorda saab noorte arvates olla toetav ja paindlik, olulised on sõbralikud kolleegid ja juhtkond, õpetaja ja õpilase koostöö. Õpetajakarjääri planeerimisel on väga tähtis õpetaja eeskuju. Praeguse aja koolis on mõned õpetajad kurjad. Mõjusaks hinnati õpetaja soovituskiri õpilasele õpetajaameti valimiseks, õpetamist õpetav valikaine, karjääritunnid, konverentsid ja inspireerivad loengud õpetajaametist.

Õpilased nägid ka enda muutmise võimalusi. Nii lubasid nad õpetajate motiveerimiseks edaspidi olla õpetaja vastu sõbralikud, julgustada, toetada ja anda võimalusi õpetada, keskenduda tunnis ja mitte olla tüütud. Nad leidsid, et saavad enda lapsi paremini kasvatada, et neid tahetaks õpetada. Tulevikus hakkavad õpetajate puuduse probleemi lahendamiseks ise õpetajaks ja valivad järgmisel korral riigikokku õigeid inimesi – õpetajakogemusega.

Kõlama jäid mõtted, et ühiskond saab õpetajaameti maine tõstmiseks rääkida õpetaja tööst positiivselt, reklaamida ametit ja jagada edulugusid. Kindlasti tuleb vältida pidevat rääkimist õpetajate palgast. Aeg-ajalt tuleb korraldada karjäärikonverentse.

Kui konverentsi algul tõstis vastuseks küsimusele, kes tahab saada õpetajaks, käe kolm õpilast, siis konverentsi lõpus oli neid, kes leidsid, et õpetaja olla on hea võimalus ennast teostada, mitu korda rohkem.

Tamsalu gümnaasiumil on põhjust olla uhke oma aktiivsete ja ühiskonna probleemidele tundlike õpilaste üle. Oleme saanud anda panuse noorte karjäärivalikusse.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!