Õpetajate Leht 13. novembril

11. nov. 2020 - Kommenteeri artiklit

Kuidas aidata tõsiste käitumisprobleemidega lapsi?

Tõsised käitumisprobleemid saavad alguse võrdlemisi varases eas ning on sageli seotud psüühikahäiretega, mis jäävad sageli märkamata või adekvaatse ravita.Liiga tihti juhtub, et haiglast või kinnisest koolist tulles satub noor sinna tagasi, sest puudub võrgustik, kes on lapsele toeks.

Tule aga tule veel üheks talveks kooli …

„Tule aga tule veel üheks talveks, kui võimalik, mis sest, et suur poiss oled!“ julgustas õpetaja Laur „Kevades“ igasuguses mõõdus ja vanuses lapsi koolis jätkama. Sedasama teevad kutsekoolid Eestis, kui kutsuvad veel aastaks või pooleks kooli 15‒29-aastaseid noori, kes ei tööta, õpi ega osale ühelgi kursusel.

Uus koolimudel tõi Tartu erakooli noorimale võrsele auhinna

Tallinna ülikooli haridusuuenduse auhinna pälvis tänavu nooruke kool – Tartu erakoolis mullu tegevust alustanud progümnaasium ehk ProTERA. Individuaalsel õpirajal liikumist toetatakse seal coaching’u ning edasiviiva tagasisidega.

Stipendium toetab kogenute koolitööd ja ülikooliõpet

Teist aastat andis IT-ettevõte Playtech Estonia üle 5400 euro suuruse stipendiumi kahele Tartu ülikooli haridusteaduste instituudi üliõpilasele, kes alustasid programmi „Kogenud kooli“ raames korraga nii õpetajahariduse omandamist kui ka õpetajatööd.

„Edu ja tegu“ tunnustas neljandat korda tublimaid

Haridus- ja teadusministeeriumi ettevõtlusõppe programmi „Edu ja tegu“ tunnustuskonkursi laureaadid kuulutati tänavu välja virtuaalsel konverentsil „Ennast juhtiv ja väärtust loov noor ei ole imeloom!“. Viie kategooria parimad ja nominendid olid siiski kutsutud ERM-i, laureaadid said küünarnukimüksu HTM-i asekantslerilt Mart Laidmetsalt ja lillekimbu programmijuht Kristi Ploomilt.

Viljandis lõpetas esimene lend puhastusteenindajaid

VIKK-is lõpetas esimene lend puhastusteenindaja abilisi, kes on AS Hoolekandeteenused kliendid. Õppimine ja töö annavad psüühilise erivajadusega inimestele võimaluse elada sisukat elu.

Alekõrre kooli eripära on töökohapõhine õpe

Baltimaade ainsat Saksa tehnoloogiakooli juhib selle loomisest peale direktor Indrek Alekõrs. Saksa kutsehariduses on põhiline osa töökohapõhilisel õppel ja sama suund on ka Saksa tehnoloogiakoolil.

Digiriigi jätkuv edu sõltub digiärksusest

TLÜ, HTI pedagoogilise nõustamise dotsent Riin Seema leiab, et Eesti kui digiriigi suurimaks väljakutseks on muutunud kodanike digiärksuse arendamise küsimus. Tema sõnul pole lapsed seadmed, mida võiks programmeerida digitaalsete personaliseeritud õpiteede abil. „Palun pange tähele, et ainuüksi paar tundi digimänge päevas võib väikelapse psüühika täielikult ära rikkuda!“ rõhutab ta.

Kas Eesti õpetaja on juba haritlane?

Pedagoog Reet Valgmaa tunneb muret meie hariduse tuleviku pärast. Ta kirjutab, et meie õpetajate seas on väga palju haritlasi, kes valutavad südant ja tegutsevad tuleviku nimel. Kuulakem neid!

„Mina mängin Robinsoni …“ ehk Üksiku lapse mängude eripära algupärases lastekirjanduses

Tavaarusaama kohaselt peaks nii õnneliku lapsepõlve kui menuka lasteraamatu jaoks vaja olema rohkem lapsi kui üks, kaks või koguni kuus-seitse nagu Bullerbys. Samas leiab nii vanemast kui uuemast algupärasest lastekirjandusest raamatuid, mis kujutavad üksiku lapse mänge.

Laste- ja noortekirjanduse uurija Krista Kumberg leiab, et kui kirjanik kirjeldab last, kes on iseenese mängukaaslane, siis on tegelases tublisti teda ennast, sest ükski laps ei oska kõrvalseisjale rääkida, mida ta niisuguses olukorras tunneb ja mõtleb.

Tallinna vanalinnas näeb Südalinna kooli õpilaste õlimaale

Kullo lastegaleriis saab veel nädal aega näha Tallinna Südalinna kooli maaliringi õpilaste õlimaalide näitust. Maaliringis, mis tegutseb kooli huvijuhi Malle Koppeli juhendamisel kolmandat aastat, maalivadki lapsed ainult õlivärvidega. Näitusemaalidest pannakse kokku ka Südalinna kooli 2021. aasta kalender.

Sirli ja Siim kutsuvad fantaasiamängule

Rakvere teater on lasteaia- ja algklassilastele ning nende õpetajatele välja mõelnud fantaasiamängu, mida saab teatri kodulehelt välja printida ja kohe mängima hakata. Mänguga saab sisustada terve koolitunni. Mäng on seotud detsembris esietenduva lastelavastusega „Sirli, Siim ja saladused“, mis viib vaatajaid rändama salapäraste unistuste maailma, kus kõik on võimalik.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!