Õpetajate Leht 27. novembril

25. nov. 2020 - Kommenteeri artiklit

Õpetajakriisi lahendamiseks on vaja riiklikku programmi

Tartu ülikooli Pedagogicumi juhataja, haridustehnoloogia professor Margus Pedaste leiab, et paradoksaalne on olukord, kus õpetajate esmakoolitus peab kestma viis aastat ja õpetajad töötavad seejärel koolis vähem, kui kestis nende väljaõpe. Samas arvab ta, et kiirtee kooli õpetajaks võib tekitada paremal juhul ohtliku pettekujutelma olukorra lahendamisest ja halvemal juhul kahjustada ohtlikult paljude õpilaste arengupotentsiaali.

KOOLIVÕRK: Kesk-Eestit painavad ääremaa mured

Heidame pilgu Järva- ja Raplamaa koolivõrgule ja kuulame ära kohalike haridusjuhtide seisukohad. Järva- ja Raplamaa koolivõrku ootavad ees samasugused väljakutsed nagu kaugemate maanurkade hariduselu: õpilaste arvu vähenemine, õpetajate vananemine ja muutused töökeskkonnas. Samas ei peegeldu õpilaste arvu märgatav vähenemine nende maakondade koolivõrgu optimeerimises.

Väike samm õmblusteta õpiruumi suunas

Eesti haridus võiks olla kui ökosüsteem, kus koolid ei konkureeri, vaid toetavad iga Eesti õpilase haridusteed, kirjutab Tartu kunstikooli direktor Kadi Kreis. Kunstikool pakubki sellest õppeaastast valikkursuseid ka gümnasistidele.

Agnes Vase füüsikatundides on särtsu ja sädet

Agnes Vask uuris lapsepõlves astronoomidest vanavanematelt, miks on taevas sinine ja päike kollane. Kui ta teada sai, kuidas maailm töötab, toimus tema ajus otsekui plahvatus. Noore füüsikaõpetajana on Agnes Vask õnnelik, kui suudab õpilasteski samasuguse plahvatuse tunde tekitada.

Vaibal mängimine rahustab lapsi ja parandab suhteid

Lasteaiaõpetajate käsutuses on palju mitmesuguseid meetodeid, võimalusi ja nippe, mida vastavalt vajadusele õppe-kasvatustöösse põimida. Tallinna Kiikhobu lasteaia õpetaja Maire Mill tutvus ühe kasuliku töövahendiga Montessori pedagoogika koolituskursustel käies ning otsustas selle oma rühmas kasutusele võtta. Nimelt kasutatakse Montessori rühmades lapse tegutsemisala piiritlemiseks väikesi vaipu rühma põrandal.

Tempokas saatesari tutvustab kutseõppe ameteid

ETV saade „Noor meister“ on teist aastat ekraanil. Esimene osa tutvustas möödunud nädalal restoraniteenindaja elukutset. Ees on veel kuus laupäeva, kus saab näha kutseõppureid oma erialal võistlemas. Põnevust lisab üllatusülesanne, mis selgub kohapeal.

Sepaõpetaja näeb oma erialal helget tulevikku

Joonas Kiri on Vana-Vigala TTK sepatöö õpetaja, kes on tänavu nomineeritud mitme tiitliga. Kooli lõpetamise järel sealsamas õpetajaks hakanud Kiri näeb nii sepa- kui õpetajaametis häid tahke ning teeb oma tööd missioonitundega.

Võida valemängijate vägi

Soomeski on sel sügisel mitmed ühiskonnas toimunud väitlused pannud kulmu kergitama, kirjutab Soome õpetajate häälekandja Opettaja. Tundub, nagu eemalduksid arutelud järjest aastasadu eri kultuurides kasutusel olnud väärt käitumispõhimõttest: tee teistele seda, mida soovid, et sulle tehtaks. Asemele pressib kultuur, kus eesmärk on kasvatada oma mõjuvõimu teisi maha surudes. Aruteludes eemaldutakse täiesti teadlikult tõsiasjadest ja asendatakse need kujutelmadega.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!