Õpetajate palga külmutamine viib Eesti kooli aegade ühte suuremasse kriisi

27. nov. 2020 Jaak Juske riigikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liige - Kommenteeri artiklit
Jaak Juske.

Pikaaegse ajalooõpetajana tean, milliseid kriise on pidanud Eesti kool läbi elama. Praegu on valitsuse arusaamatu palgapoliitika viimas meie kooli taas sügava kriisi suunas.

Sotsiaaldemokraadid seisid valitsusparteina õpetajate alampalga kiire kasvu eest. Nii sai eelmise valitsuse ajal õpetajate palga alammäär korraks kätte riigi keskmise palga. Praeguse valitsuse ajal jäi see aga juba enne praegust majanduskriisi riigi keskmisest palgast taas selgelt maha. Õpetajate alampalk on praegu 1315 eurot, riigi keskmine palk küündis 2020. aasta II kvartalis juba 1433 euroni.

Valitsus armastab küll rõhutada, et vaadata tuleb hoopis õpetajate keskmist palka, mis on riigi omast kõrgem. Samas tähendab keskmise palga teenimine õpetajalt üldjuhul väga suurt koormust, klassijuhatamist või muid lisaülesandeid. Kokkuvõtteks võib olla tulemuseks läbipõlemine.

Igatahes tundub, et valitsuse jaoks teenivad õpetajaid juba piisavalt hästi. Teisiti on raske seletada Jüri Ratase juhitud valitsuse otsust külmutada õpetajate palk mitte üheks, vaid koguni neljaks järgmiseks aastaks.

Kui palga külmutamist üheks aastaks võib riigieelarve hetkeseisu arvestades veel kuidagi mõista, siis pikem periood jääb täiesti arusaamatuks. Nelja aasta pärast on nüüdne majanduskriis juba ammu ajalooks saanud. Õpetajate palk ei ole praeguse valitsuse jaoks prioriteet.

Riigikontrolör Janar Holm tõi riigikogus hiljuti peetud ettekandes välja ammu teada valusa tõe: üha keerulisem on leida pensionile siirduvate õpetajate asemele uusi õpetajaid. Mõne aine õpetajatest on juba praegu suur puudus.

Üks selline valdkond on matemaatika ja loodusteadused. 2019. aastal oli juba pea iga viies füüsika- ning iga kuues keemia- ja geograafiaõpetaja pensionieas. Kui juba pealinna parimad koolid meelitavalt üksteiselt reaalainete õpetajaid üle, siis kui keeruline on seis nende ainete õpetamisega veel maakoolides?

Loomulikult on korralik palk vaid üks motivaator noortele kooli õpetajaks tulema. Aga see on oluline motivaator. Noori spetsialiste vajavad mitmed kõrge palgaga valdkonnad.

Mõistan täiesti õpetajate frustratsiooni ja soovi asuda streikima. Paraku tundub üha rohkem, et see on ainus võimalus hoida ära Eesti kooli ajaloo suurimaid kriise, murda valitsuse hukutav kurss ja saada selge sõnum, et õpetajate palkasid ei külmutata neljaks aastaks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!