Õpilased tegid tootmisjääkidest uusi asju

27. nov. 2020 Annika Poldre - Kommenteeri artiklit
2. kooliastmes sai esikoha Pärnu Kuninga t põhikooli meeskond Nobenäpud oma pudelihoidjatega.

Möödunud nädalal lõppes kevadel alanud Pärnumaa koolide taaskasutusteemaline õpilaskonkurss „Make It New“ („Tee sellest uus“), mis oli mõeldud 1.‒12. klassi õpilastele. Auhindu, lisaks hulk eriauhindu jagati igale kooliastmele.

Konkursi eesmärk oli ringmajanduse põhimõtteid järgides leida nutikaid lahendusi ettevõtete tootmisjääkidele neid taaskasutades ja valmistades neist uusi asju. Konkurssi toetasid oma tootmisjääkidega üheksa ettevõtet ja üks eraisik. Kevadise viiruseleviku tõttu lükkus konkurss ja parimate väljaselgitamine sügisesse ning nüüd selguseid parimad.

Enamikus ettevõtete esindajatest koosneva kuueliikmelise žürii ette astus Zoomi vahendusel 51 õpilasmeeskonda, kes tutvustasid omaloodud tooteid. Meeskonnad olid enamasti 3‒4-liikmelised, kuid oli ka üksikesinejaid. Kokku osales konkursil 175 õpilast.

Pärnumaa arenduskeskuse noorte ettevõtlikkuse ja tööhõive projektijuht Viivika Vilja ütles, et korraldajad ei soovinud liikmete arvu ette kirjutada, vaid lähtuti sellest, et mõnele noorele sobib asju üksi teha. Meeskondadel oli võimalik kuni kolme minuti jooksul esitleda oma meeskonda ja toodet ning kuni minut jäi küsimusteks-vastusteks. Žürii hindas valmistatut kooliastmete kaupa.  

Konkursi korraldasid Pärnu Rääma põhikool, Pärnu-Jaagupi põhikool, Pärnu Kuninga tänava põhikool, Pärnumaa käsitöö- ja tööõpetuse aineühendused, Pärnu linnavalitsus ja Pärnumaa arenduskeskus.

Viivika Vilja rääkis, et konkursi hakati korraldama juba eelmise aasta lõpus. Korraldamisse kaasatud kolmest koolist oli abiks igaühest kaks õpilast ja 1‒2 õpetajat. Üheskoos koostati ajakava ja konkursi reeglid, arutati ja otsustati, kust ja milliseid tootmisjääke küsida, keda esinema kutsuda, millistes kategooriates auhindu anda jne. Konkursi kujundused valmistasid samuti noored. „Õpilaste kaasamine oli oluline, sest konkurss oli neile suunatud ning püüdsime selle üles ehitada nii, et see noortele meeldiks,“ avaldas Vilja.

Eriauhind „Lootusandev bränditoode“ läks Jõõpre kooli meeskonnale Kuldsed Käed, kes valmistasid lukkudest käevõrud ja lipsud. Fotod: Pärnumaa arenduskeskus

Ta rääkis, et kõigepealt valiti välja materjalid, mida sooviti kasutada, seejärel ettevõtted, kust neid saada. „Ettevõtted olid valmis esimese küsimise peale kaasa lööma,“ sõnas Viivika Vilja. „Paar ettevõtet pidid aga tõdema, et lööksid hea meelega kaasa, kuid neil ei jää tootmisest jääke.“ Vilja lisas, et Pärnumaa ettevõtetel ja ettevõtjatel on läbi aastate olnud suur roll noorte ettevõtlikkuse arendamisel ning sellesse panustatakse hea meelega

Aasta alguseks olid korraldajail vajalikud tootmisjäägid olemas ning üheskoos koostati neist meeskondadele komplektid. Iga meeskond sai ise otsustada, kas kasutada kõiki jääke või vaid osa. Õpilased said oma ideid teostada niitide, nööpide, kanga, liimpuitkilpide, graniitkivi, paberi, metalli, plastiku, kummi, vineeri, spooni jm materjalist esemete loomisel.

Igas kooliastmes tunnustati kolme parima võistkonna töid. Üheksast parimast viisid enim auhindu koju Pärnu-Jaagupi põhikooli õpilased kolme võidutööga. Välja anti ka 12 eriauhinda.

Samasugune konkurss toimus nelja aasta eest, kus eestvedajateks oli neli koolinoort koos Pärnumaa arenduskeskusega. Sellest ajast pärineb noorte väljamõeldud konkursi ingliskeelne nimi. Esimene ettevõtmine osutus väga populaarseks ning seetõttu otsustati see taaselustada.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!