Sirli ja Siim kutsuvad fantaasiamängule

13. nov. 2020 Triinu Sikk - Kommenteeri artiklit
Lavastaja Mari Anton (vasakul) ja näitlejad proovisaalis võlumismängu mängimas. Foto: Kristo Kruusman

Rakvere teater on lasteaia- ja algklassilastele ning nende õpetajatele välja mõelnud fantaasiamängu, mida saab teatri kodulehelt välja printida ja kohe mängima hakata. Mänguga saab sisustada terve koolitunni.

Sirli ja Siim Andrus Kivirähki lasteraamatust „Sirli, Siim ja saladused“ on üsna tavalised lapsed – nad käivad koolis, veedavad oma perega toredalt aega ning lisaks kohustuslikele asjadele meeldib neile hirmsasti seigelda ja põnevust otsida. Aga tegelikult ei ole nad nii tavalised miskit. Või kes meist üldse on päris tavaline ja samasugune kui kõik teised?

Sirlile (Grete Jürgenson) ja Siimule (Imre Õunapuu) meeldib väga unistada. Foto: Helen Solovjev

Väikese maailma sees on peidus suur

Iga pealtnäha tavalise inimese sees on peidus hoopis suurem maailm – seal on unistused, fantaasiad, mõttemängud, rõõmud ja vahel ka pisikesed kurbused. See, mida iga päev teistele näitame, on vaid jäämäe tipp, meie sees toimuvad seiklused on hoopis teine maailm.

Sirli ja Siim unistavad palju – Sirli rändab oma fantaasiates pilvebaleriinide juurde, kohtub seal ka kuu ja päikesega ning keerutab nende kõigiga üheskoos tantsu. Siim aga seikleb unistustes võlumetsas, teeb võlukepiga vahel veidi ulakusi, muutes ohtliku lohe alandlikuks kilpkonnaks, teinekord aga aitab viletsuse ja nälja käes kannatavaid loomi. Selgub, et isegi ema ja isa unistavad – harvem küll kui lapsed, aga ka neil on oma maailm, kuhu põgeneda. Ema satub oma unistustes uhkesse kuningalossi, kus ta muutub kuningannaks ja tantsib ballisaalis õukondlastega, isast saab unelmates aga meistersportlane, kes võidab vaevata nii poksimatše kui jooksuvõistlusi, endal pintsak seljas ja vihmavari käes.

Nii Kivirähki lasteraamat kui ka detsembris Rakvere teatris esietenduv samanimeline lastelavastus „Sirli, Siim ja saladused“ viivad lugejaid ja vaatajaid rändama salapäraste unistuste maailma, kus kõik on võimalik. Lavastus on mõeldud lasteaia- ja algklassilastele. Kuid lisaks lavastusele on teater välja mõelnud fantaasiamängu, millega kooli- või lasteaiatundi sisustada ning sel moel viia mõtted Sirli ja Siimu seikluste radadele. Osalema on oodatud muidugi ka kõik perekonnad.

Millest kojamees (Elar Vahter)
mõtleb? Foto: Peeter Rästas

Fantaasiamäng teeb õppimise lõbusaks

Mõnikord on vaja õppimiseks, uute oskuste omandamiseks ja asjadele teise nurga pealt vaatamiseks vaid seda, et teeksid harjumuspäraseid asju teistmoodi. Vale käega hambaid pestes või tagurpidi kooli kõndides avaneb sulle hoopis teine vaatepilt, sõna otseses mõttes.

Matemaatika võib olla keerukas, seda tõdeb loos ka Sirli, kuid see ei tähenda, et numbrid seepärast hirmsad oleksid. Numbritest saab joonistada ka fantaasialoomi või numbreid järgemööda ühendades luua ilusa pildi – nii saab numbritest hoopis kunst.

Sirli ja Siimu fantaasiapäev koolis või lasteaias koosneb kaheksast ülesandest, mida on võimalik siduda mitmesuguste teemade ja õppeainetega. Igale ülesandele eelneb lõik Kivirähki raamatust, mis annab ülesandele tausta. On teatraalsemaid ülesandeid, kus lapsed saavad oma kaaslasi võluda milleks iganes – vihmapilveks, viineriks või vilepilliks.

Fantaasiat saab proovile panna, mõeldes enda kohta välja tõeseid ja valesid väiteid, ning seejärel lasta teistel arvata, mis on õige ja mis mitte. Keelelist taiplikkust arendab ülesanne, kus hirmsast loost tuleb teha lõbus, ilma eitust kasutamata. Liikumisrõõmu pakuvad nii loomade tantsupidu kui ka loomaliikumiste teatevõistlus. Kunsti teiste õppeainetega sidudes saab ehitada ise mitmedimensioonilist meremaailma või joonistada numbriloomi.

Mängudest on eri raskusastmega variante ning lisaks on igal õpetajal vaba voli ülesandeid ise täiendada ja muuta, seega sobivad mängud nii lasteaia- kui koolilastele. Samas ei ole kohustust kõike läbi teha, vaid igaüks saab valida endale meelepärase.

Kindel on aga see, et mängu lõpus palutakse kõigil lastel mõelda enda unistustele. Õpetaja või lapsevanema ülesanne on unistused kokku koguda. Unistused n-ö ära kaardistades saame kokku suure unistuste statistika, mis näitab, kas rohkem unistatakse koerast, kassist või väikevennast, uuest mudelautost või soojamaareisist. Mängu kokkuvõtteks tehtud pilt või video „Hüpe unistustesse“ ja oma klassi või rühma unistuste nimekiri saatke 30. novembriks aadressil unistused@rakvereteater.ee.

Kõigi saatjate vahel loosime välja auhindu.

Mängu kirjelduse saate alla laadida siit. Värvimislehed saate alla laadida siit.

Raamatust teatrilavale

Pärast mängu abil Sirli, Siimu ja nende seiklustega tutvumist saab tulla teatrisse, et näha, kuidas on lavastaja koos näitlejatega raamatust tuttavad olukorrad lahendanud. Millised näevad välja kojamees ja tema meremaailm teatrilaval? Kui hirmus on härra Lammas päriselt ning kas pilvebaleriine ka etenduses näeb? Neile küsimustele saab vastused alates 9. detsembrist, kui etendub noore lavastaja Mari Antoni nägemus Andrus Kivirähki loost, mille teatri jaoks on kokku kirjutanud Urmas Lennuk. Lavastuses mängivad Grete Jürgenson, Imre Õunapuu, Elar Vahter, Liisa Aibel, Silja Miks ja Peeter Rästas. Detsembrikuus on etendused Rakvere teatris, uuest aastast alates sõidab lavastus ringi, jõudes suurematesse linnadesse üle Eesti.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!