Sõnal sabast: Pisuhänd

6. nov. 2020 Priit Põhjala - Kommenteeri artiklit
Priit Põhjala.

Arusaadavalt peame me endid targemaks kui oma kahesaja aasta taguseid esivanemaid, aga tuleb möönda, et paljuski oleme sama rumalad, vahest rumalamadki. Just nagu toona, lokkavad meie mail ka praegu kõikvõimalikud kahtlased ebausud ja ebateadused, hoolimata paljude arstide, teadlaste, ajakirjanike ja kultuuritegelaste vaevarikkast valgustustööst.

Kakssada aastat tagasi võitles ühena vähestest eesti rahva vaimupimeduse ja ebausu, sealhulgas kirikliku ebausu, fanatismi ja pietismi vastu Otto Wilhelm Masing, avaldades oma Marahva Näddala-Lehhes (1821–1823, 1825) ohtralt asjakohaseid kirjutisi. Muu hulgas pidi ta kultuurilise mahajäämusega maarahvale selgitama, et kõikvõimalikud „solapuhkujad, lausujad, sõnnajad, targad ja arbolöjad“ üksnes petavad heauskseid; et inimesed ei upu veekogudes elavate näkkide süül; et ööseks põlema jäetud peerg ei pikenda elu, vaid võib tulekahju põhjustada; ja et pisuhännad pole tegelikult midagi muud kui meteoriidid.

Teadaolevalt nimetas vanarahvas pisuhändadeks vanast kolast valmistatud nõiduslikke olendeid, kes olevat ringi lennates oma peremeestele toitu, riideid, raha ja muud kokku varastanud. Seos meteoriitidega – täpsemalt küll meteooridega, rahvakeeli langevate tähtedega – on ilmselge, kui teame, et pisuhända usuti ringi lendavat tule- või sädemejoana. Tulejuga näeme taevas ka siis, kui meteoorkeha Maa atmosfääri siseneb ning hõõrdumise tagajärjel kuumeneb ja süttib – pisuhänna tulejutt on tegelikult meteoorkeha põlemise jälg.

Esmapilgul ehk mõistatuslikuna tunduv sõna „pisuhänd“ osutab õigupoolest just tollelesamale põlemisjäljele. Murdelist päritolu eesosa „pisu“ tähendab piiska või (tule)sädet ning järelosa „händ“ on arhailist münti läänemeresoome tüvi saba kohta. Niisiis polegi „pisuhänd“ tänapäevasemasse keelde ümber panduna midagi muud kui „sädemesaba“ või ka „tulesaba“.

Novembris on oodata pisuhändade liikluse elavnemist – läheneb leoniidide meteoorivoolu aeg.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!