Tallinna koolide 7.–12. klassi õpilasi oodatakse insenerivõistlusele

13. nov. 2020 Krõõt Nõges - Kommenteeri artiklit
Poisid tehnilist ülesannet lahendamas. Foto: arhiiv

20. novembrini saavad pealinna koolinoored registreeruda digitaalsele insenerivõistlusele „Rakett 21“. Võistlusele saab ennast osalema registreerida veebilehel rakett21.ee.

Kolm aastat tagasi alguse saanud loodus- ja täppisteaduste projekti „Rakett 21“ algatajad on Tallinna 21. kooli õpilasesindus ja projektijuht Maarika Paun. Eesmärk oli rakendada koolis õpitut praktiliste ülesannete lahendamiseks ning tutvuda inseneeriaga.

Võistlusest räägib lähemalt 21. kooli huvijuht ja karjäärikoordinaator Maarika Paun, teda küsitleb TalTechi meediasuhete juht Krõõt Nõges.

Kuidas mõjutab võistlus õpilase arengut?

Õpilased ütlevad, et see annab neile praktilise kogemuse, nad saavad nii proovida, kas inseneeria valdkond neile sobib. Selleks külastame ka näiteks Milremi ja Cleveroni, et õpilased saaksid innovatsioonimaastikust parema pildi. Lisaväärtust annab koostöötelg põhikooliõpilane-gümnasist-tudeng-õppejõud. Paljud meie raketlased osalevad olümpiaadidel, ainevõistlustel ja ka telemängus „Rakett 69“. Samas rikastab võistlus ka hariduslike erivajadustega õpilaste arengut.

Milline on tagasiside?

Õpilased peavad seda huvitavaks viisiks tutvuda TalTechi erialadega ning enamik kolm aastat tagasi projektiga liitunud õpilastest osaleb võistlusel praeguseni. Eelmisel hooajal tekkis 7.–12. klassil oma klubi – meeskondlike ülesannete teisipäeval koguneti koolimajja, et eelmise vooru lahendused läbi arutada.

Milliseid andeid võistlus arendab?

Meeskonnatöö- ja liidrioskusi. Teiseks õpetab võistlus noori nägema, kuidas on koolis õpitu seotud reaalse eluga, sest ülesannetes on enamasti vaja rakendada just koolis õpitut. Ka laiendab võistlus silmaringi ning noortel on lihtsam valida, mida edasi õppida ja mida valida hobiks.

Millised on tulevikuprognoosid?

Inseneeria muutub kindlasti populaarsemaks. Lähtuvalt tööturu vajadustest on hädavajalik insenerierialade tutvustamine võimalikult arvukale õpilaskonnale. Just seepärast rahastab Tallinna haridusamet projekti sajaprotsendiliselt juba kolmandat aastat ning Tallinna 21. kool koos tehnikaülikooliga kaasab sel õppeaastal e-keskkonnas ka teiste koolide õpilasi.

Kust tuli projekti idee?

Idee sai alguse õpilasesinduse koosolekul. Ka töövarjupäevadel käimine suurendas õpilaste huvi inseneeria vastu. Kolmandaks on meie õpilastele see teema hingelähedane sellepärast, et TalTechis õpib-töötab palju meie kooli vilistlasi. Algusest peale oli Tallinna 21. koolile toeks tehnikaülikooli inseneriteaduskonna professor vil! Lauri Kütt. Noori innustavad ka reaal- ja loodusteaduste õpetajad.


KOMMENTAAR

Mattias Põldaru, „Rakett 21“ projektijuht TalTechis:

„Rakett 21“ projekt on olnud algusest peale küllalt mastaapne, koosnedes töötubadest, väljasõitudest, e-võistlusest ja finaalist. Sel aastal on e-võistlus avatud kõigile Tallinna koolidele, kust poodiumimeeskondadel on võimalik pääseda finaalvõistlusele.

„Rakett 21“ projekt on ülikooliperele väljakutse. Suur osa osalejatest võtab projektist osa mitmendat aastat ja ideid korduvkasutada ei saa. Loeme õnnestumiseks, kui osaleja avastab enda jaoks, et oskab inseneriülesandele lahendusi pakkuda.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!