Aasta tublimad väärtuskasvatajad said tunnustuseks rändkarika

3. dets. 2020 TÜ eetikakeskus - Kommenteeri artiklit
Pärnu vabakooli esindajad. 5.-9. klassi õppejuht Eha Ristimets ja direktor Ilona Must.

2. detsembril toimunud veebikonverentsil selgusid lasteaiad ja koolid, kus väärtuskasvatusega tehakse eeskuju väärivat tööd. Tartu ülikooli eetikakeskus tunnustas 2020. a väärtuskasvatuse kooli tiitliga Pärnu vabakooli ning väärtuskasvatuse lasteaia tiitliga Ilmatsalu lasteaeda Lepatriinu ja Tallinna Endla lasteaeda.

Ilmatsalu lasteaed Lepatriinu sai tunnustuse laste sotsiaalsete oskuste arendamise, lapsest lähtuva õpikeskkonna loomise ja väärtuspõhise lasteaiakultuuri edendamise eest.

Lasteaia direktor Inga Väikene oli tunnustust vastu võttes oma meeskonna üle uhke: „Meie õpetajad teevad väärt tööd ja meie lapsed on hästi hoitud – ma olen väga õnnelik juht.“ Eneseanalüüsi kirjutades sai lasteaia meeskond väärt kogemuse ning koos lapsevanemate ja lastega tekkis palju lennukaid ideid. „Meie analüüs ei lõppenud muidugi seda tööd esitades, nüüd on lihtsalt võimalus entusiasmi pealt veelgi paremaks saada,“ lisas Väikene.

Tallinna Endla lasteaed pälvis väärtuskasvatuse karika väärtuspõhise õpiruumi loomise ja hoidmise, teadliku juhtimise ning lasteaiapere jõustamise ja väärtustamise eest.

„See on väärikas ja aukartustäratav tunnustus,“ ütles Grüüne Ott, Tallinna Endla lasteaia direktor karika üleandmisel. „Ma tean, kui paljud Eesti haridusruumis seda ihkavad, lihtsalt seekord saame meie karikat ühe aasta väärikalt hoida.“

Pärnu vabakooli tunnustas eetikakeskus teadliku, iseseisva ja õnneliku õppija kujundamise, väärtuspõhise koolikultuuri loomise ning heade suhete väärtustamise eest.

Pärnu vabakooli direktor Ilona Must oli väärtuskasvatuse kõrgeima tunnustuse saamisest liigutatud. „Ma olen kogu aeg tundnud, et meil on lahe kool. Tunnen suurt heameelt meie laste, nende vanemate ja õpetajate üle ning ütlen seda iga päev ka neile. On tore, et keegi väljastpoolt on seda samuti märganud,“ väljendas Must rõõmu. Väärtused aitavad tema sõnul kurssi hoida: „Kui tunned, et oled kuidagi ummikus või pole parasjagu hea päev, siis väärtuste juurde pöördudes saad õigele rajale tagasi.“

Tartu ülikooli eetikakeskuse hea kooli ja hea lasteaia projektijuhi Nele Punnari sõnul on kiiduväärt, et tormilisest aastast hoolimata leidsid nii paljud koolid ja lasteaiad aega, et oma tööd väärtusarenduse vallas analüüsida. „Tänavused fookusteemad olid koostöö ja head suhted ning koolikeskkond, mis täiesti ootamatult muutusid kevadel väga päevakajaliseks,“ ütles Punnar. Tunnustusprogrammi tagasisides tuuakse sageli välja, et selles osalemine aitab oma tegevust täpsemalt sihtida. „Praeguses olukorras oli koolidele ja lasteaedadele väljakutse, kuidas kirjapandud põhiväärtusi ka uutes oludes rakendada. Seda kõike puudutati ka eneseanalüüsides,“ ütles Punnar.

Esmakordselt osalesid sel aastal tunnustusprogrammis ka kohalikud omavalitsused, kes analüüsisid Tartu ülikooli eetikakeskuse väärtusarenduse nõustajate toel oma tegevust haridusasutuse pidajana. Eetikakeskus tunnustas väärtuspõhise organisatsioonikultuuri kujundamise ja mõtestamise eest Tapa vallavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna haridusspetsialisti Anne Roosi, Saarde vallavalitsuse humanitaarnõunikku Annika Viibust, Häädemeeste vallavalitsuse abivallavanemat Helve Reisenbukki, Rae vallavalitsuse haridus- ja sotsiaalametit ja Türi vallavalitsuse haridus-, kultuuri- ja sotsiaalosakonda.

Süsteemse väärtuskasvatuse eest tiitli pälvinud koolid ja lasteaiad

Hea kooli eksperdi tiitliga tunnustati

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi (õppetöö ja kasvatuse valdkond) ning Tartu Kristjan Jaak Petersoni gümnaasiumi (koolikeskkonna valdkond).

Hea kooli edendaja tiitli pälvisid

Kadrioru saksa gümnaasium, Loo kool, Palupera põhikool, Pärnu vabakool, Randvere kool, Türi põhikool.

Hea kooli teerajaja tiitliga tunnustati

Jõhvi gümnaasiumi, Järveküla kooli, Maardu gümnaasiumi, Mäetaguse põhikooli, Porkuni kooli, Pühajärve põhikooli, Rakke kooli, Roosna-Alliku põhikooli, Rõuge põhikooli, Tallinna Arte gümnaasiumi, Tilsi põhikooli, Võnnu keskkooli, Värska gümnaasiumi.

Hea lasteaia edendaja tiitli pälvisid

Assaku lasteaia filiaal Aruheina lasteaed, Ilmatsalu lasteaed Lepatriinu, lasteaed Neeme mudila, Luunja lasteaed Midrimaa, Pangapealse lasteaed, Saku lasteaed Terake, Tallinna Endla lasteaed, Tallinna Kopli lasteaed.

lHea lasteaia teerajaja tiitli said

Aegviidu Mesitaru lasteaed, Are Kooli Suigu lasteaed, Järveküla lasteaed, Kilingi-Nõmme lasteaed Krõll, Palivere lasteaed Piibeleht, Soinaste lasteaed Laululind, Tabivere lasteaed, Tahkuranna lasteaed, Tallinna lasteaed Sipsik, Tallinna Liikuri lasteaed, Tallinna Vormsi lasteaed, Tarvastu lasteaed, Viru-Nigula valla lasteaed Kelluke, Väätsa lasteaed Paikäpp.

Tunnustusprogrammi „Hea kool kui väärtuspõhine kool“ tiitlid kuulutati välja 13. väärtuskasvatuse konverentsil „Võrdsed võimalused luubi all“. Tartu ülikooli eetikakeskus on toetanud ja tunnustanud koolide ja lasteaedade väärtusalast tegevust 2009. aastast. Väärtuskasvatuse lasteaia tiitel on antud 17 lasteaiale ning väärtuskasvatuse kooli tiitel 18 koolile.

Väljaantavate tiitlite ja nende statuutidega tutvu eetikaveebis.

Tunnustusprogrammi ja konverentsi korraldas Tartu Ülikooli eetikakeskus Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009–2013“ jätkuprogrammi raames. Konverentsi toetas Briti Nõukogu Eestis.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!