Aitamise aeg

18. dets. 2020 Liina Peäske Toidupanga projekti- ja kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit
Liina Peäske.

Jõulud on kindlasti kõige südamlikumad pühad, vähemalt Eestis. Me ei pea Toidupangas kalendrisse vaatamagi, et aru saada, millal detsember kätte jõuab. Tajume seda enda ümber toimuvast. Kirju ja kõnesid teemal „Kuidas meie saaksime teid aidata?“ hakkab aasta lõpu poole tulema uksest ja aknast.

Suur osa abipakkujatest mainib, et nende soov on toetada just lastega peresid. Statistikaameti andmetel elas 2018. aastal Eestis absoluutses vaesuses 4034 ja suhtelises vaesuses 43 112 alla 18-aastast last.

See aasta on olnud katsumusrohke. Koroonaepideemia on kõvasti suurendanud töötusprotsenti, mistõttu on ka toiduabivajadus märkimisväärselt tõusnud. Praegu ei saa vähekindlustatud perede lapsed isegi harjumuspärasele soojale koolilõunale loota.

Kui aasta alguses toetas Toidupank iganädalase toiduabiga üle Eesti 3550 last, siis aasta lõpuks on see arv suurenenud vähemalt nelja tuhandeni ja kasvab veelgi.

Rõõm on aga tõdeda, et eestlased on empaatiline rahvas. Me oskame panna ennast nõrgemate olukorda ja tahame nende raskusi leevendada. Soojas toas diivanil istudes ei suuda keegi meist jääda ükskõikseks, kuuldes näiteks telekast väljaütlemist „Aita toita tühja kõhtu“. Silme ette kerkib kohe pilt õnnetust väikelapsest tühja külmkapi ukse ees. Ja nii otsivadki meid üles heasoovlikud abipakkujad.

Mõneti isegi üllatav ja märkimist väärt on see, kui palju pöördub Toidupanga poole lasteaedade ja koolide esindajaid sooviga korraldada oma kogukonnas toidukogumisaktsioon. Ainuüksi Tallinnas on detsembris Toidupanga abivajajatele toitu kogunud juba 25 õppeasutust. Mitmed neist on tulnud meile appi lattu kaupa sorteerima ja toiduabipakke komplekteerima. See on hea viis näidata noortele võimalusi, kuidas igaüks saab anda oma panuse ühiskonna heaollu ja tutvustada neile vabatahtlikku tööd.

Praeguseks kümme aastat tegutsenud Toidupank on kasvanud üleriigiliseks organisatsiooniks, mis võimaldab meil aidata toimetulekuraskustes inimesi kõikides maakondades ja korraldada ka ise regulaarselt kaks korda aastas toidukogumispäevi, mis ulatuvad Kuressaarest Narvani ja Tallinnast Võruni. Just möödunud nädalavahetusel olid meie jõulukuised toidukogumispäevad. Ettevõtmisega tuli sel korral kaasa 47 poodi ja ligi 700 vabatahtlikku. Tulemused näitavad, et hoolimata raskest aastast olid poekülastajad ka sel talvel lahked annetajad. Kogusime kogu Eesti peale kokku 34 468,2 kg toitu, mis aitab rikastada pühade-eelsel ajal enam kui 12 000 vähekindlustatud inimese jõululauda.

Aitäh, et märkad! Aitäh, et aitad!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!