Siseministeeriumi meetmed ja plaanid

11. dets. 2020 Aivi Sirp Siseministeeriumi personalipoliitika osakonna juhataja - Kommenteeri artiklit
Aivi Sirp.

Politseiametnike ja päästjate õppekohtade arvu ja vastuvõtu suurendamine võiks teatud määral olla väljapääs saabuvast tööjõukriisist neil ametikohtadel, kuid see sõltub erialast ja haridustasemest. Politsei kõrghariduse õpe on väga populaarne. Tänavu jäi pärast katsete sooritamist joone alla 145 kandidaati, kuna õppekohti polnud piisavalt. Kohtade arv on seotud raha suurusega kooli eelarves.

Avalikul konkursil täidetavate politsei kutsehariduse õppekohtade arvu poleks otstarbekas suurendada, kuna noorte huvi kutsehariduse vastu langeb. Elavneb huvi kutsehariduse omandamise vastu 30+ vanuserühmas – seal on karjääri muutvad motiveeritud ja teadlikud õppijad.

Päästja kutsehariduse kohtade suurendamisest ei oleks abi, neid kohti ei õnnestuks täita. Töötasu on sisseastujatel erialavalikul oluline argument. Kahjuks jääb päästja töötasu alla Eesti keskmise.

Kõige rohkem hakkab olema puudus uurijatest, piirivalvuritest ja patrullpolitseinikest, need on suure töötajate arvuga eesliini ametikohad.

Kõrgem või eristipendium on hea meede noorte puhul. Sihtgrupp 30+ vajab õpingute ajaks raha pere toimetulekuks ja finantskohustuste täitmiseks. Seetõttu on osaline lahendus, kus võtame inimese tööle, suuname kohe õppima ja maksame sel ajal n-ö õppepalka. Nii tööandja kui ka töö atraktiivsuse suurendamiseks on tarvis tõsta päästjate ja politseinike palka. Kui päästjad saaksid vähemalt Eesti keskmist töötasu, jaguks sellele ametikohale rohkem soovijaid.

Oleme muutnud seadust. Näiteks saavad politseinikud piirvanuseta töötada alates selle aasta 1. jaanuarist. Ka saavad politseinikud edasi töötades politseipensioni. Teenistust saab jätkata, kui politseiametnik vastab tervise- ja haridusnõuetele.

Püüame ameteid atraktiivsemaks muuta, koolitame juhte ja arendame juhtimiskultuuri. Igal aastal tegeleb siseministeerium päästjate ja politseinike palgatõusuga, kuid võimalused sõltuvad majanduse käekäigust.

Värbame vabatahtlikke päästjaid ja abipolitseinikke, tagame neile võrdsed sotsiaalsed garantiid politseinike ja päästjatega.

Muudame õppe võimalusel aja- ja kohapaindlikumaks, moodulipõhiseks. Otsime individuaalsete õpiteede võimalusi ja nüüdisajastame õppekavasid. Võtame kasutusele uusi tehnoloogiaid, mis aitavad teenuseid säilitada. Otsime lahendusi, kuidas suurendada politseinike ja päästjate arvu võimaluste piires. Oleme igal aastal esitanud ka lisaraha taotlusi, et oleks võimalus SKA-s koolitada rohkem päästjaid ja politseinikke.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!