Tallinna keskraamatukogu soovitab: käeline tegevus

18. dets. 2020 Anu Sepp Sõle raamatukogu juhataja - Kommenteeri artiklit

Barbara Rucci „Lõbusad papitööd“ (2020)

Raamatust leiab 20 kunstiprojekti, mille järgi on võimalik koos lastega meisterdada. Autor nimetab ise oma projekte loovharjutusteks, kus tähtis pole mitte tulemi kunstimeisterlik pool, vaid protsess, mille käigus esemed valmivad.

Raamatust leiab ideid, kuidas meisterdada pappkarpidest nukuteatrit või linna, paberkottidest maske või tualettpaberirulli südamikest skulptuure ning palju muud põnevat. Iga projekti lõppu on lisatud ideid, millest ja kuidas lapsega antud teemal vestelda.

Raamat propageerib taaskasutust, muuhulgas antakse ideid õpetajatele ja lapsevanematele, kuidas materjali säilitada ja eksponeerida.

Kadi Pajupuu, Marilyn Piirsalu „Tegelased ja tüübid. Argiste materjalide seikluslik uus elu“ (2020)

Nagu raamatu pealkirigi ütleb, antakse selles ideid, kuidas lihtsaid töövahendeid ning igapäevast materjali kasutades saab luua fantaasiaküllast maailma.

Projektide juures on täpsed valmistamisjuhendid ja joonised. Projektid ise on märksõnastatud eri raskusastmete järgi: „täitsa lihtne“, „veidi keskendumist vajav“ ning „väljakutse“.

Et asjad veelgi põnevamad meisterdada oleks ning väljakutseid jätkuks pikemaks ajaks, ei tasu tegelasi jätta tasapinnaliseks, vaid panna nad mehhanismide abil liikuma. Liikuvate osadega tegelasi on autorid tähistanud enda leiutatud sõnaga – papimobiil.

Raamatu abil on võimalik meisterdada nii nukuteatrit koos tegelaskujudega, vanameeste laulukoori, kus lauljad suid ja käsi liigutavad, keerlevat baleriini kui suppi keetvat kokka.

Henry Le „Lõbusad lõngatutid: üle 50 õpetuse – meisterda ise!“ (2019)

Lõngast tutte teha on lõbus ja vahva ning jõukohane kõigile. Raamatust leiab üle 50 õpetuse, kuidas valmistada lõngast mitmesuguseid tutte, mis näevad välja nagu loomad, toidud või emotikonid. Õpetused on põhjalikud: tutvustatakse vajaminevaid töövahendeid ja -võtteid. Iga tuti juures näitab skeem, mitu korda ja mis värvi lõnga kerida tuleb. Õpetusi leidub eri raskusastmega, alustades ümarate motiividega tuttidest kuni erikujulisteni.

Tuttide valmistamine annab võimaluse kasutada ära lõngajääke ning valmistada neist näiteks ripatseid või võtmehoidjaid.

Fiona Hayes „51 käsitööeset munakarpidest“ (2017)

Raamatus toodud õpetusi järgides saab valmistada munakarpidest ehteid, autosid, maske, aga miks ka mitte haukuva koera. Iga projekti juures on põhjalikult juhendatud, milliseid munakarbi osasid meisterdamiseks tarvis läheb ja kuidas neid detaile omavahel ühendada.

Samalt autorilt on ilmunud ka raamatud „51 käsitööeset tualettpaberirullidest“ (2017) ning „Lõbus meisterdamine“ (2020), mis õpetab meisterdama looduslikest materjalidest.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!