Tartu ülikooli muuseumi ja raamatukogu aastakonverents avab ülikooli lugu ja Tartu elu 19. sajandi esimesel poolel

2. dets. 2020 Tartu ülikooli muuseum - Kommenteeri artiklit

Neljapäeval, 3. detsembril toimub veebis Tartu ülikooli muuseumi ja raamatukogu aastakonverents „Morgenstern ja tema aeg“, kus tutvustatakse Tartu ülikooli mitmekülgse professori, ülikooli raamatukogu ja kunstimuuseumi kujundaja Johann Karl Simon Morgensterni (1770–1852) ning tema kaasaegsete tegevust Tartus. Esitletakse Morgensterni tegevusele pühendatud kogumikku ning sariväljaande „Tartu Ülikooli ajaloo küsimusi“ uut numbrit, mis pakub täiendust rahvusülikooli kujunemise loole.
„Klassikalise filoloogia, kirjanduse ja kunstiajaloo, esteetika ja retoorika professor Johann Karl Simon Morgenstern elas Tartus 50 aastat. Selle ajaga saatis ta Tartu ülikoolis palju korda, kuid kogu oma tegevusega on ta mõjutanud ka laiemalt Eesti humanitaaria arengut,“ sõnas Tartu ülikooli muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson. „Ülikooli kunstimuuseumi ja raamatukogu juhina pani ta aluse mitme kollektsiooni tekkele. Raamatukogus säilitatakse ka tema enda käsikirjakogu, mis pakub edaspidiseks veel ohtralt uurimisainest,“ lisas ta.
Konverentsil on tähelepanu keskmes Morgensterni-aegne ülikool ja toonane elu Tartus. Põhjalikumat käsitlemist leiab Morgensterni suhe kunstiga: vaatluse all on tema kunstireisid ja -käsitlus ning suhted kaasaja kunstnikkonnaga. Räägitakse Morgensterni rajatud ülikooli kunstikogude saatusest ja tema kui kunstikoguja rollist Tartu kunstielu kujundamisel. Samuti käsitletakse Morgensterni ja tema kaasaegsete tegevust klassikalise filoloogia kui distsipliini kujundamisel Tartu ülikoolis ning Morgensterni ja Tartu ülikooli õpetajate instituudi kaasdirektorite pedagoogilisi vaateid. Konverentsipäeval heidetakse pilk tollase ülikooli ülesannetele ja eesmärkidele, seal levinud hoiakutele ning laiemalt ka sellele, milliseid ajalooallikaid on tollase Tartu elanikkonna uurimiseks olemas. Eraldi ettekandes tuuakse esile ülikooli raamatukogus hoitav Morgensterni vanaisale kuulunud luksuslik kell, mille on valmistanud 1564. aastal Augsburgis Jeremias Metzger.
Päeva lõpus esitletakse kaht värsket trükist. Esimene neist on ülikooli muuseumi ja raamatukogu ühiselt välja antud kogumik „Karl Morgenstern 250. Qui vult, potest“, mis aitab leida Morgensterni jälgi nii Tartus ja mujal Eestis kui ka Euroopa humanitaarias. Raamatu koostaja on ülikooli muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson ja kujundaja Peeter Paasmäe. Teiseks esitletakse Tartu ülikooli muuseumi sariväljaande „Tartu Ülikooli ajaloo küsimusi“ 48. numbrit „100 aastaga pärisorjusest emakeelse ülikoolini“. Eesti ainsa teaduse ja ülikoolide ajaloole pühendatud artiklikogumiku seekordne number sisaldab samanimelisel konverentsil peetud ettekandeid haridusajaloo kohta, sissevaadet ülikooli muuseumi kahe näituse museoloogilisse kontseptsiooni ning lugusid, mis avavad muuseumi kogusid. Väljaande koostas ülikooli muuseumi kuraator Lea Leppik.   
Konverents „Morgenstern ja tema aeg“ toimub veebiportaali UTTV vahendusel 3. detsembril kella 9.15–16.30. Konverentsi kavaga saab tutvuda muuseumi kodulehel.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!