Teistmoodi jõulud ja õuepeod

18. dets. 2020 Tiina Vapper toimetaja - Kommenteeri artiklit
Luunja lasteaias algas jõuluaeg 30. novembril advendihommikuga, mil õuemajakeses avati jõulude ootamise kalender. Fotod: Lia Raat, Jana Šmatov ja Kristi Uulimaa

Kuigi sel aastal tulevad jõulud lasteaias teistmoodi kui tavaliselt, on palju asju jäänud samaks: lapsed on saabuvaid pühi ammu oodanud, maja on kaunistatud, kuusk ehitud, jõuluvanale salmid-laulud selgeks õpitud ja paljudel juba pidugi peetud. Tõsi, seekord toimusid need paljudes lasteaedades õues ja ilma vanemateta, kes said tähtsast sündmusest osa fotode või video kaudu.

Luunja Midrimaa lasteaias algas jõulude ootamise aeg 30. novembril õuesõppemajas advendihommikuga. Lasteaia õppejuht Lia Raat räägib, et kell kaheksa hommikul, kui väljas oli veel hämar, kutsuti kõigi rühmade lapsed hubaseks jõulutareks muudetud majakese juurde kokku. Aastaid on lasteaias olnud traditsioon, et jõuluaja avavad päkapikkudeks kehastunud direktor, õppejuht ja logopeed. Nii ka tänavu. Kuna lasteaed on liitunud rahvusvahelise rohelise kooli programmiga, oli kohal ka programmi maskott Kasti-Kati, keda lapsed juba hästi tunnevad. Seekord kutsus ta üles osalema üle-eestilises pakendikeskuse kampaanias „Kingikott uuele ringile“. Kodudest toodigi hulk kingikotte, mis peredes seisma on jäänud, kuid mida kellelgi teisel võib vaja minna, ning anti Tartu pakendikeskusele üle.

Jõulude ootamise aeg

Advendihommikul avati õuemajakeses jõulude ootamise kalender. Väliselt sarnanes see advendikalendriga, ainult et igal hommikul ilmus vastava kuupäeva alla kotike esemega, mida tohtis läbi riide katsuda, aga mitte vaadata. Lapsed pidid ära arvama, mis võiks kotikeses olla, ning kes tahtis, võis oma mõtte üles joonistada ja kõrval olevasse postkasti panna. Jõulumajas olid selleks paberid, pliiatsid ja rasvakriidid. Järgmiseks hommikuks oli päkapikk postkastist pildid ära viinud ja uue kuupäeva alla oli ilmunud kotike uue asjaga. Eelmise päeva ese aga oli eelmise kuupäeva juurde riputatud võrkkotis näha, et laps saaks kontrollida, kas ta oli arvanud õigesti. Kotikesse olid päkapikud pannud mitmesuguseid asju, nagu õuna, porgandi, kuljused, päkapiku kirka, pehme kaisukaru, käbi, piparkoogivormi ja palju muud.

Lia Raat muheleb, et mõni laps käis päeva jooksul mitu korda kotikest katsumas ja joonistas mitu pilti. Esimese kohe hommikul lasteaeda tulles, teise rühmaga õues olles ja kolmanda enne kojuminekut.

Isetegemise rõõm

Jõuluajaks hakati aegsasti valmistuma. Nagu igal aastal, ehiti ära lasteaia ees kasvav kuusk ja ka õuel kasvavad hõbekuused said laternad külge. Kuusk toodi ka õuealal asuvasse õuesõppemajja, kus istmeteks on kaltsuvaipadega kaetud heinapakid, millel saab istuda, kõhutada ja end mugavalt tunda. Lapsed hakkasid koos õpetajatega ka rühmaruume kaunistama, et seal oleks hea ja mõnus. Lia Raat ütleb, et ehkki poest saab osta jõulukaunistusi, mis on üks uhkem kui teine, on laste enda tehtud kaunistused palju ilusamad. „Iga laps lõikas, nii nagu ta oskas, paberist lumehelbeid ja erisuguseid kujundeid välja ning nendega kaunistasime nii aknad kui ka rühmaruumid. Oleme lastes ikka püüdnud kujundada suhtumist, et ise teha on tore ning omatehtud kink on väärtuslikum kui poest ostetud. Usun, et meie lapsed oskavad isetegemisest ja isetehtud asjadest rõõmu tunda.“

Laternate valgel peole

Terve see nädal on Luunja lasteaias olnud pidude päralt: kokku toimus esmaspäevast reedeni kaheksa jõulupidu ja need kõik, välja arvatud kahe sõimerühma peod, peeti õues. Kuna iga rühm kavandas oma peo ise, oli iga pidu omanäoline.

Midritriinude rühma pidu toimus õuesõppemajas ühel pärastlõunal. Et õues oli juba väga hämar, läksid lapsed lasteaiamajast õue teises otsas asuvasse õuesõppemajja laternad käes, mis oli väga põnev. Seal ootas neid juba jõuluvana. Laternatest moodustati maha suur ring, mille keskel lapsed jõuluvanale laulsid ja tantsisid.

Ka Midrihiirte rühma jõulupidu toimus õuesõppemajas. Tore oli see, et tänavu julgesid kõik lapsed jõuluvanale luuletust lugeda. Pärast söödi omatehtud piparkooke ja joodi teed.

Midrilindude rühm, kus käivad koolieelikud, pidas oma jõulupeo Luunja roosiaias, mis asub mõnesaja meetri kaugusel lasteaiast ja kus on samuti õuepaviljon. Lapsed võtsid rühmas varem valmis tehtud ehted ja kaunistused kaasa ning ehtisid kõigepealt õuepaviljoni ära. Õpetajate soov oligi lastele õpetada, kuidas peoks valmistuda ja peomeeleolu luua. Maja külge riputasid lapsed lisaks ehetele ka lindude jaoks tehtud toitu. Ka jõuluvanale oli neil kingitus kaasas: suvel enda korjatud ja kuivatatud pärnaõitest, raudrohu-, piparmündi- ja ristikulehtedest valmistatud ravimtaimetee, et jõulutaat ikka terve püsiks. Koos mängiti vanu ringmänge ning iga laps sai öelda sõpradele mõne ilusa soovi ja selle neile läbi õhu kohale saata.

Midrikutsude rühma pidu oli samuti Luunja roosiaias, kuhu mindi õhtuhämaruses taskulampide ja laternatega ning hakati aiast puude vahelt jõuluvana otsima. Kuna otsimine tulemusi ei andnud, läksid lapsed paviljoni, näitasid lampidega valgust ja jõuluvana leidis nad selle valguse peale ise üles. Jõuluvana oli toonud lastele kingitusi, lapsed aga kinkisid omalt poolt jõuluvanale kotitäie enda tehtud piparkooke. Kui laulud lauldud ja luuletused loetud, maiustati piparkookidega ja joodi teed.

Hobusega metsa lõket tegema

Midrihobude rühma lastel oli põnevust palju, sest nemad pidasid oma jõulupeo metsas. Kõigepealt sõideti bussiga viie kilomeetri kaugusele ratsatallu, kus ootas jõuluvana hobuse ja vankriga, et sõidutada lapsed Emajõe kaldal asuvasse metsatukka. Lapsed olid lindudele-loomadele süüa kaasa võtnud: lindudele rasvast, seemnetest ja kaerahelvestest ise tehtud piparkooke, loomadele porgandeid ja heina. Metsas tehti lõke üles, meisterdati looduslikust materjalist ingleid, läbiti õpetajate ette valmistatud tasakaalurada, võisteldi hobuseraua täpsusvisetes ja kaikaveos ning mängiti muid mänge. Kui mängud mängitud, selgus, et jõuluvana oli juba teiste laste juurde kiirustanud ja kingitused metsa ära peitnud ning lastel tuli kingikott üles otsida. Lõpuks söödi lõkke ääres kooki ja joodi kakaod. Midrihobude rühma õpetaja Jana Šmatov ütleb, et mõte korraldada jõulupidu metsas on olnud ka varem, aga see on mõtteks jäänudki ning pidu on toimunud tavapärasel moel rühmas. Seekord andis koroonaviirus põhjuse metsa minna ja sellest sai meeldejääv laste oma pidu.

Luunja Midrimaa lasteaia juurde kuulub ka Kavastu lasteaia 12 lapsega rühm. Lasteaed ise asub kortermaja esimesel korrusel, õues aga on puitmajake, kus hoitakse õuemänguasju. Rühmaõpetaja Kristi Uulimaa sõnul tulid kohalikud koolinoored lasteaiaperele appi õuemaja kaunistama: riputasid majakese külge jõulutuled, ehitasid sisse pappkastidest kamina, sättisid toolide külge punased lipsud ja ehtisid karraga. Söödi piparkooke, joodi glögi, lauldi ja tantsiti. Pärast pidu kutsusid päkapikud lapsi laternate valgel helkuritest lumehelbeid otsima. Lapsed said kingiks kommipaki ja kuna ollakse palju õues, ka taskulambi. Kõigi rühmade laste kommipakid tulid kingitusena Luunja vallalt, kellel on jõuluvanaga hea koostöö.

Õppejuht Lia Raat kinnitab, et Luunja lasteaia lapsed veedavad hästi palju aega õues. Kuna pimedat aega on palju, palusid õpetajad peredel tuua kodust vanu helkureid ja tegid õuealale helkurmängu, moodustades hämaratesse aianurkadesse helkuritest mitmesuguseid kujundeid, mida lastel on põnev tasku- ja pealampidega otsida. Nii et praegu on lasteaias tore aeg.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!