„Tööle kaasa!“ algatus loob koolidele hea võimaluse õpilastele tööelu tutvustada

11. dets. 2020 Kaur Orgusaar Eesti kaubandus-tööstuskoda - Kommenteeri artiklit
Lapsed tutvuvad ettevõtte tööga Saint-Gobain Glassis Foto: Merin Roio

Esimesed olulised karjäärivalikud peavad koolinoored tegema juba põhikooli lõpus. Et nad saaksid seda teha teadlikult, tulevad kasuks kokkupuude töömaailmaga ja tutvumine mitmesuguste ametitega. Üks võimalus selleks on algatus „Tööle kaasa!“, millega kutsutakse koole, tööandjaid ja lapsevanemaid üles looma õpilastele võimalusi tööeluga tutvuda. 

15. veebruaril toimub „Tööle kaasa!“ algatus juba neljandat korda. Korraldavad seda Eesti kaubandus-tööstuskoda koos partneritega (Eesti töötukassa, haridus- ja teadusministeerium, haridus- ja noorteamet ning Eesti karjäärinõustajate ühing).

Teadlikkus töömaailmas toimuvast

15. veebruaril 2021 avavad Eesti ettevõtted oma uksed töötajate lastele, et neil oleks võimalus vanemate töö ja töökeskkonnaga lähemalt tutvuda. Lapsevanem on kõige lähem lüli lapsele töömaailma tutvustamisel. Kui seda teha teadlikult ja eesmärgistatult, on ka tulemus parem. 

Lapsed tutvuvad raamatuvalikuga Rahva Raamatus. Foto: Malle Soosaar

Koolil võimaldab algatuses osalemine teha lapsevanemate ja tööandjatega koostööd, mis rikastab karjääriõpet praktilisel moel. Samuti toetab see üldpädevuste kujunemist ning on kooskõlas muutunud õpikäsitusega, mis eeldab elulähedast õppimisviisi. „Tööle kaasa!“ algatus on suunatud 1.–9. klassi õpilastele, kuid soovi korral võib kaasata ka noorema või vanema vanuseastme õpilasi. Tööandjale loob algatus võimaluse tutvustada lastele ja noortele oma valdkonda ja panustada järelkasvu ning haridusse.

„Tööle kaasa!“ päeval osaledes saab õpilane teadlikumaks töömaailmas toimuvast. Ta saab teada ja ise kogeda, milline näeb välja tema ema või isa igapäevatöö ehk milline on lapsevanema tööpäev, -keskkond ja töö sisu. Juhul kui mõnel lapsel ei ole võimalik enda vanemate tööga tutvuma minna, võib ta tutvuda näiteks mõne lähisugulase või ka klassikaaslase vanema tööga. 

Mida pakub algatuses osalemine lapsevanemale? Kindlasti on algatus konkreetne ja praktiline võimalus teha koostööd kooliga ning avada selle kaudu lapsele tööelu eri tahke ja väärtusi. Samuti saab algatuse kaudu aidata lapsel mõista, mille põhjal teha haridustee ja tööeluga seotud teadlikke valikuid, vähem oluline pole seegi, et tegemist on põneva võimalusega koos lapsega aega veeta.

Tööandjad on aktiivsed ja motiveeritud 

Üle Eesti toimus „Tööle kaasa!“ 2020. aasta veebruaris kolmandat korda. Siis osales ligi 1000 tööandjat, ligi 250 kooli ning 4000 õpilast. Igal aastal on algatus üha tuntum ja osalejaid rohkem. Osalejate suur huvi ning positiivne tagasiside nii tööandjatelt kui ka koolilt annavad kindlust, et algatusega tuleb jätkata. Paljud osalejad on avaldanud lootust, et ettevõtmisest saab traditsioon. 

Eelmistel aastatel osalesid „Tööle kaasa!“ algatuses koolid ja tööandjad üle Eesti, nii suured kui väikesed, ja seda väga erinevatest tegevusvaldkondadest. Oli tööstus- ja tootmisettevõtteid, kaubandusettevõtteid, toitlustusettevõtteid, avaliku sektori asutusi jpt, kus õpilased said tutvuda ametitega seinast seina. Paljud tööandjad peavad koolidega koostööd väga oluliseks ning hindavad kõrgelt võimalust tutvustada õpilastele enda tegevusvaldkonda. Julgustav ja motiveeriv on ka asjaolu, et olulist rolli selles kannavad just nende õpilaste vanemad, kes nii enda kui kolleegide tööd lähemalt tutvustavad ning kes on kooli, õpilase ja tööandja vahel ühendav lüli.

Koolid, kasutage võimalust!

Algatusega liituda on väga lihtne. Selleks tuleb kool registreerida veebilehel www.töölekaasa.ee. Samalt lehelt leiab nii koolidele kui tööandjatele mõeldud juhendmaterjalid, kus on „Tööle kaasa!“ osalemise etapid samm-sammult lahti kirjutatud. Lisaks leiab sealt valiku töölehti, mida õpilased saavad täita, et õpitut mõtestada.

Korraldajad võtavad igal aastal arvesse ka osalenute tagasisidest selgunud ettepanekuid, et algatust veel paremaks muuta. 2021. aastal toimub ühe suure muudatusena algatus fookustatuna vaid ühel päeval, 15. veebruaril varasema nädalase perioodi asemel. Seda vältimaks segadust, kus ühe piirkonna koolid ja tööandjad „Tööle kaasa!“ päeva kõik nädala jooksul eri päevale planeerivad. 

Uuendamisel on abiks juhendid, kus pakutakse välja ideid, kuidas saab ettevõttes korraldada lastele „Tööle kaasa!“ õppepäeva kaugõppe vormis. Seda juhul, kui terviseriski tõttu või muudel põhjustel ei ole võimalik lastel füüsiliselt töökohas viibida. 

Algatusega liituda on võimalik ka tööandjatel ning kokkuvõttes saab registreeruda kahel moel. 

  1. Kooli initsiatiivil, kus algatuses osaletakse kogu klassiga. Sel juhul pöördutakse tööandja poole kooli ja lapsevanema kaudu ning registreerub kool.
  2. Ettevõtte/tööandja initsiatiivil, kus ettevõte korraldab praktilise õppepäeva oma töötajate lastele. Sel juhul peab registreeruma ettevõte. 

Loe lisaks www.töölekaasa.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!