Uus õppematerjal karjääri- ja ettevõtlusõppe tundidesse

18. dets. 2020 Kersti Kivirüüt haridus- ja noorteameti sotsiaalainete ja karjääriõppe peaspetsialist - Kommenteeri artiklit

Kutsekoja ning haridus- ja noorteameti koostöös on valminud ülesannete kogumik üldhariduskoolide karjääri- ja ettevõtlusõppe tundidesse. Kogumiku sihtgrupp on kolmanda kooliastme ning gümnaasiumiastme õpilased. Lisaks tundides käsitlemiseks mõeldud metoodilistele terviklahendustele on kogumikus ka kogu koolimeeskonnale suunatud projektõppe ülesandeid ja lühemaid häälestuseks või grupidünaamika arendamiseks mõeldud harjutusi.

Õppematerjali loomine sai alguse 2019. a detsembris õppevara arenduse seminaril, kus loominguliseks tööks kohtusid parimad karjääri- ja ettevõtlusõppe praktikud üle Eesti. Eriolukorra tingimustes arendati materjali edasi individuaaltööna. Oluliseks kriteeriumiks oli selliste ülesannete loomine, mis aktiviseerivad õpilast ning toetavad tööeluks ja elukestvaks õppeks vajalike pädevuste arendamist.

Kogumik ehitati üles Europassi keskkonna ja kvalifikatsiooniraamistiku andmetele, mistõttu on materjal tänuväärseks tööriistaks ka õpilaste ettevalmistamisel õpi- ja töörändeks.

Kogumik on leitav E-koolikotis valikaine karjääriõpetuse õppematerjalide valikust.

Angela Rebas, autor, Kiili gümnaasiumi karjäärikoordinaator:

Kutsekoja ning HARNO üleskutse koostada õppevara karjääriõpetuse tundideks oli väga oluline, sest eelmine õpetajaid abistav materjal pärineb kümne aasta tagant. Õppevara ülesandeid koostades arvestasime õpilaste aktiivse kaasatusega. Mitmetes ülesannetes saavad noored töömaailma eri tahke avastades iseseisvalt tegutseda ning juurde uut infot nii ametitest kui eneseanalüüsist.

„Karjääriredel“ on näiteks ülesanne, mis aitab avardada oma teadmisi ametitest ja seotusest haridussüsteemiga ning mudelmeetodil ise läbi proovida ametite eripära. Enda paremaks tundmaõppimiseks ning seeläbi esitlemiseks tööturul on head ülesanded „Oskuste rühmitamine“ ja „Märka sõbra häid omadusi ja oskusi“, kus saab abivahendina kasutada Europassi CV keskkonda. Ülesanded annavad võimaluse õpetajate koostööks, nt ajaloo-, arvuti- ja karjääriõpetuse õpetajad saavad teha ühisprojekti, võttes aluseks harjutuse „Industriaalrevolutsioonid ja tänapäev“.

Kadi Kass, autor, vabatahtlik noortejuht ja koolitaja:

Europassi ja kvalifikatsiooniraamistiku teemal koolinoortele uue õppevara koostamine oli põnev väljakutse. Lähtusin ülesannete koostamisel aktiivõppe metoodikast ja kaasava ning mängulise noorsootöö põhimõtetest. Olen seda meelt, et esiotsa keerulisena näiva karjääriõppe teema käsitlemist võiks alustada väga inimlikust tasandist – iseenda tugevuste tundmaõppimisest ning kaaslastes heade omaduste ning mitmekülgsuse märkamisest ja ka väljaütlemisest.

Ülesandeid koostades oli põnevaim pakkuda välja mahukamaid teemakäsitlusi, nagu maailmakohviku stiilis karjääripäeva korraldamine. Suurim lisaväärtus on võimalus teha koolisisest ja aineteülest koostööd ning see, et õpilased saavad lisaks uutele teadmistele meeskonnatööd harjutada. Õppevara seminaril grupitööna valminust oli kõige huvitavam ja loodetavasti ka õpilaste jaoks lõbus ja mänguline õppevara jõuluvana kutsestandardiga seotud ülesanne, mis nüüd aasta lõpul ka igati päevakohane.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!