Esimene holokausti mälestusmärk Eestis asub Tallinnas Rahumäe juudi kalmistul

29. jaan. 2021 Eesti Mälu Instituut - Kommenteeri artiklit

8-rahumäe

Rahumäe juudi kalmistul asuval holokausti mälestusmärgil on kiri: „Me ei unusta teid iialgi.“ Foto: Eesti Mälu Instituut

Eesti juudi kogukond palus 1968. aastal Nõukogude võimudelt luba püstitada Tallinnasse Rahumäe juudi kalmistule holokausti mälestusmärk. Luba selleks paraku ei saadud, ehkki mälestusmärki esitleti auavaldusena Eesti juutidest fašismiohvritele. Nõukogude režiim ei toetanud üksikute rahvuste vastu suunatud repressioonide esiletoomist, oli kombeks rääkida ühtsest nõukogude rahvast.

Ei aidanud isegi argument, et sakslaste tapetud juutidele oli mälestusmärke püstitatud mitmel pool mujal NSV Liidus. Pärast palve mitmekordset tagasilükkamist anti juudi kogukonnale vihjamisi mõista, et juhul kui monument püstitatakse kalmistule ilma loata, vaatavad võimud sellele läbi sõrmede ega sekku.

1973. aastal pandigi mälestusmärk Rahumäe kalmistule püsti. Tehti seda ühe ööga ja range saladuskatte all. Monumendile kinnitati tahvlid neljas keeles, kuid erinevate sõnumitega: eesti ja vene keeles tekstiga „Fašismiohvrite mälestuseks“, aga jidiši ja heebrea keeles „Me ei unusta teid iialgi“. Nõukogude võim formaalse kooskõlastuseta rajatud monumenti ei puutunudki.

Nii püstitati Eestisse esimene holokausti mälestusmärk, kuna Nõukogude võimude enda rajatud mälestuspaigad olid pühendatud „fašismiohvritena langenud nõukogude kodanikele“. Eesti iseseisvuse taastamise järel paigutati algselt haudade vahel paiknenud monument ümber kalmistu Rahumäe tee äärsesse külge, kus on mälestustseremooniate korraldamiseks rohkem ruumi.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!