Inglise ja saksa keele e-testide arendusest

22. jaan. 2021 Merle Jung, haridus- ja noorteameti peaspetsialist (saksa ja vene keele e-hindamine); Kristel Kriisa, haridus- ja noorteameti valdkonnajuht (inglise keele eksamid) - Kommenteeri artiklit

Viimastel aastatel hariduselus üha olulisemaks muutunud e-hindamise temaatika ei ole puutumata jätnud ka võõrkeelte valdkonda. 2017. aastal alustati SA Innoves võõrkeelte e-hindamise kontseptsiooni väljatöötamisega ja hakati arendama uutel alustel e-teste võõrkeeleõppe tulemuslikkuse hindamiseks. Testide arendust rahastatakse Euroopa sotsiaalfondi tegevusest „Kaasaegse ja uuendusliku õppevara arendamine ja kasutuselevõtt“. Nüüdseks on valminud inglise ja saksa keele e-testid teisele kooliastmele, mis on suunatud neid keeli A-võõrkeelena õppivatele õpilastele. E-teste tehakse esmakordselt sügisel 7. klassides.

Vastavalt põhikooli riiklikule õppekavale on taotletav keeleoskuse tase teise kooliastme lõpus inglise keeles A2.2 ja saksa keeles A2.1. Sellest lähtuvalt on inglise keele e-test veidi mahukam, kuid mõlemad testid sisaldavad ülesandeid nelja osaoskuse – kuulamise, lugemise, rääkimise ja kirjutamise – mõõtmiseks. Kõige uudsem neist nii õpilastele kui õpetajatele on suuline osa, mida hakkasime arendama 2019. a teises pooles ja mis on nüüdseks läbinud ka mitmed katsetused koolides.

Õpilaste tagasiside suuliste ülesannete tegemisele arvutis on olnud väga erinev. On neid, kellele meeldib uudne lähenemine ja kes eelistavad suhtlust pigem arvuti kui õpetajaga. Sellised õpilased väitsid, et tundsid end testi tegemise ajal suurepäraselt ja teised ruumis viibijad ei häirinud neid sugugi. Teisalt toodi välja ka mitmeid kitsaskohti. Paljudel tekkis suuliste ülesannete puhul tehnilisi probleeme, suur osa neist olid seotud arvuti, mikrofoni või kõrvaklappidega, mis tuleb seadistada enne testi sooritamise alustamist. Osa õpilasi jäi hätta, kuna ei lugenud hoolikalt juhiseid – vajutati valel ajal valele nupule või jäeti mõni ülesanne lihtsalt tegemata.

Saksa keele testi puhul kirjutasid mitmed õpilased, et ei julgenud rääkida teiste juuresolekul ja oleksid suulist osa parema meelega üksi kodus teinud. Samuti tundsid nii mõnedki puudust sellest, et küsimusi ei saanud kuulata rohkem kui kaks korda ja vastuse salvestamiseks ei antud mitut võimalust. Selliste probleemide vältimiseks on EIS-i avalikus vaates suulise osa harjutustestid, mida on tungivalt soovitatav koos õpilastega eelnevalt läbi lahendada, et vähendada testi ajal niigi tekkivaid pingeid. Harjutustestide sooritamiseks peab õpilane EIS-i sisse logima (https://eis.ekk.edu.ee), kuid neid on võimalik lahendada korduvalt.

Saksa keele 2. kooliastme suulise osa harjutustest – testi ID 7336

Inglise keele 2. kooliastme suulise osa harjutustest – testi ID 7795

Uued e-testid on suures osas arvutihinnatavad, inimhinnatavaks jäävad vaid kirjutamisülesanne (e-kirja kirjutamine) ja suulise osa ülesanded. Riiklikus valimis osalevate tööde puhul kaasatakse hindamisse ka Harno määratud eksperdid. Iga õpilane saab tagasiside keeletaseme saavutamise kohta protsentuaalselt, samuti antakse tagasisidet iga hinnatava osaoskuse kohta eraldi lähtuvalt raamdokumendi tasemekirjeldustest. Ka õpetajad saavad tagasisidet oma õpilaste tulemuste kohta, mis võimaldab neil analüüsida õppimise ja õpetamise efektiivsust, teha muudatusi oma aine- ja töökavades ning miks mitte ka kaasa rääkida haridus- ja keelepoliitiliste otsuste tegemisel.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!