Õpetajate Leht 8. jaanuaril

6. jaan. 2021 - Kommenteeri artiklit

2021. aasta olulised haridussündmused

Nagu varasematelgi aastatel, on Õpetajate Leht hariduskalendrisse kokku kogunud valdkonna olulised uuendused, muudatused, sündmused, konkursid, võistlused.

Uue aasta sihte seades olgem paindlikud

Koolid, huvikoolid ja noortekeskused on ebastabiilsetes oludes tegutsenud pikka aega ja seetõttu oleme välja töötamas pikemaajalist haridusvaldkonna tasandusplaani, kirjutab haridus- ja teadusminister Jaak Aab. Pöörame tähelepanu sellele, et õpilüngad saaksid tuvastatud ning edasijõudmist toetatakse individuaalsetest vajadustest lähtuvalt. Samuti on tähelepanu all vaimne tervis ning õppetööks tarvilike e-lahenduste väljatöötamine.

Õppimise neuroteadused juhendavad tööd klassiruumis

Tartu ülikooli õpetajahariduse nooremteadur Liina Malva soovitab õpetajail lugeda raamatut „Universal Design for Learning: Theory and Practice“, kus tutvustatakse universaalse õppedisaini raamistikku õppimise ja õpetamise täiustamiseks. UDL pakub veenvat ja süstemaatilist mõtteviisi selle kohta, kuidas organiseerida oma õpetamist nii, et igal lapsel klassiruumis oleks võimalus olla kaasatud, motiveeritud ja õppetööst huvitatud.

Haapsalu Viigi kooli kuus aastakümmet

Möödunud sügisel täitus Viigi kooli asutamisest 60 aastat. Sel puhul anti välja õpilaste ja õpetajate meenutuste raamat, kooli juubelile oli pühendatud ka õpetaja Villu Baumanni juhendamisel valminud fantaasiaküllane õpilastööde näitus „Akvaarium“.

Karjääriteenustega lõimitud üldharidus – kas kasutamata potentsiaal?

Õpetaja ja karjäärikoordinaator Merit Luik kirjutab, et meie üldharidussüsteem, mis tagab heal tasemel hariduse kõigile lastele, sõltumata nende taustast ja majandusoludest, võimaldab luua ligipääsu ka heal tasemel karjääriteenustele. Karjääriõpe peaks olema tema sõnul järjepidev ja süsteemne algklassidest alates, muutudes intensiivsemaks otsustamist nõudvates etappides.

Lapsevanemad lõid üheskoos Waldorfi põhimõtteid järgiva õuelastehoiu

Jaanuarist alustas Paides tööd Allika lastehoid, kus järgitakse Waldorfi pedagoogika põhimõtteid ning veedetakse pool päevast õues. Allika lastehoiu loojate jaoks on oluline, et nende laste hoius veedetud aeg oleks sisustatud parimal võimalikul viisil looduslähedust toetavat kasvatusmeetodit järgides.

Vägivald võib mõjutada õpitulemusi

Pärnu kolledži sotsiaaltöö korralduse eriala lõpetanud Laura Roots uuris, millised on õpitulemuse seosed kogetud vaimse ja füüsilise vägivallaga. Täisealiste keskkooli- ja gümnaasiumiõpilaste vastustest selgus, et sellistel kogemustel on mõju nii õpitulemustele kui ka vaimsele ja füüsilisele tervisele.

Tsentris loodi tulevikutoode

Võrumaa kutsehariduskeskuse kompetentsikeskuses Tsenter valmis koostöös sotsiaalministeeriumi ja Koeru hooldekeskusega voodi prototüüp, mille tootmine võiks pakkuda huvi nii kodumaiste kui ka teiste riikide tootjatele.

Valgamaal saab õppida ampsude kaupa

Valgamaa kutseõppekeskus alustab uuel aastal koolitöös uuendusega, pakkudes õpiampsusid neile, kes tulevad väljastpoolt kooli vaid üht kursust omandama.

Koroona-aasta tõi kaasa digiõudused ja -lõhe

Koroonapuhangute ja distantsõppe käigus tuli välja, et Läti koolide, õpilaste ja õpetajate varustatus arvutitega pole piisav tagamaks distantsõppe ajal kvaliteetse hariduse kättesaadavus. Tõdetakse, et õpilaste võimalused kvaliteetse hariduse saamiseks hakkavad sõltuma aina enam nende sotsiaalmajanduslikust taustast. „Olgu kehvematest peredest pärit õpilased kui tahes andekad, võib see digilõhe muutuda ületamatuks, ning need kehvematest peredest pärit õpilased ei suuda jõukamates oludes elavate klassikaaslastega sammu pidada,“ nendib Läti omavalitsuste liidu haridus- ja teadusnõunik Ināra Dundure.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!