Uue aasta sihte seades olgem paindlikud

8. jaan. 2021 Jaak Aab haridus- ja teadusminister - Kommenteeri artiklit
Jaak Aab.

Head õpetajad, õpilased, lapsevanemad! Tänan teid vapruse, kannatlikkuse, nutikuse ja koosmeele eest! Tean, et andsite endast parima, et kontakt-, hübriid- ja distantsõppe virvarris toime tulla.

Milliseks kujuneb elu- ja koolikorraldus, sõltub sellest, kas suudame üheskoos viiruse levikut tõkestada. Kindlasti on kontaktõppe taastamine meie ühine soov. Oleme koostanud erinevad stsenaariumid. Õpilaste kooliminek sõltub piirkondlikust epidemioloogilisest olukorrast, mida hindab terviseamet. Kõigi stsenaariumite puhul on avatud lasteaiad ning koolid, kus õpilased on tõhustatud või eritoel. Samuti jäävad distantsõppe korral kehtima erandid hariduslike tugiteenuste, konsultatsioonide, praktika, olümpiaadide ja eksamite läbiviimiseks. Sõltuvalt viiruse levikust teeme peagi ka otsused, mis puudutavad 9. ja 12. klassi lõpetamise tingimusi. Püüame arvesse võtta, et hariduse kvaliteet ei langeks ja õpilastel oleks võrdsed võimalused ka distantsõppe eripärast tulenevalt. Kuna olud muutuvad kiiresti, soovitame jälgida ministeeriumi kodulehte. 

Koolid, huvikoolid ja noortekeskused on ebastabiilsetes oludes tegutsenud pikka aega ja seetõttu oleme välja töötamas pikemaajalist haridusvaldkonna tasandusplaani. Pöörame tähelepanu sellele, et õpilüngad saaksid tuvastatud ning edasijõudmist toetatakse individuaalsetest vajadustest lähtuvalt. Samuti on tähelepanu all vaimne tervis ning õppetööks tarvilike e-lahenduste väljatöötamine.
Seame sihte ka värskete arengukavade järgi. Haridusvaldkonna arengukava keskmes on elukestev õpe, paindlikud õpiteed ja valikurohked õpivõimalused. Noortevaldkonna arengukavas nähakse ette rohkem noorte mõtestatud kaasamist ning arengut toetavate võimaluste avardamist. Eesti keele arengukava tõstab tähelepanu alla keele staatuse, maine ja keeleõppe. Teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni ja ettevõtluse arengukava põhirõhk on ühiskonna ja majanduse teadmusmahukuse kasvatamisel. Toeks on riigieelarves teadusrahastuse kasv 1%-ni SKP-st. Viimase lihvi saab ka alushariduse seadus, mille uuendamise eesmärk on muuta alushariduse korraldus sidusamaks, tagada selle võrdne kättesaadavus ning toetada kõigi laste koolivalmidust.

Loodetavasti ei kujune aasta põhimärksõnaks viirus, vaid olukord selgineb ja rohkem mahti hakkab olema ka uute algatuste ja arendustegevuste jaoks.  

Teadmisterikast uut aastat! Olgem avatud, nutikad ja loovad – ainult nii püsib meie haridus maailma tipus.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!