Elu ja surma peale

12. veebr. 2021 Miksteater - Kommenteeri artiklit
Hetk proovist. Näitlejate Karl Edgar Tammi ja Karl Robert Saaremäe vahele on end sättinud koreograaf Christin Taul. Foto: Kaido Rannik

Miksteater on proovisaalis valmistamas ette uut lavastust „Maestro“, mis on teatri jaoks mõneski mõttes eriline. Esiteks, „Maestro“ on füüsilise teatri lavastus, milles teksti kasutatakse minimaalselt. Teiseks, tehniliselt on lavastus keerukam kui väiketeater endale seni lubada on saanud, sest suur osa on kanda muusikal, valgusel, videol ja ka pürotehnikal. Kolmandaks, peamiselt lastele ja noortele mängiva teatrina on seekord lavastuse sihtgruppi raske määrata. Eelkõige on see mõeldud nii noortele kui täiskasvanuile, samas ei keela keegi kaasa võtta teismelisi või lapsi, sest lugu jutustatakse tegevuste kaudu ja see on arusaadav kõigile.

„Kui ma peaksin seda lavastust kuidagi iseloomustama, on esimeseks märksõnaks mäng, seda mängulisust näitlejatega proovisaalis otsimegi. Näitlejad Karl Robert Saaremäe ja Karl Edgar Tammi on mõlemad üsna värskelt teatrikooli lõpetanud ja mäletavad veel, kuidas etüüdide tegemine käib,“ räägib lavastaja Kaido Rannik.

Lugu ise on ju lihtne: maailmakuulus dirigent ja helilooja (Maestro) ning tema teener valmistuvad õhtuseks kontserdiks. Sel õhtul ei lähe aga kõik nii nagu tavaliselt. Lisaks muudele sekeldustele külastavad Maestrot aeg-ajalt tohutud peavaluhood. Need on nii piinavad, et viivad ta justkui teise maailma, kus reaalsus on pea peale pööratud. Maestro saab teada, et tal on ajukasvaja. Ning siis külastab Maestrot Surm, kes lubab tal siiski veel ühe kontserdi anda … Olgugi et lugu on ühe mehe meeleheitlikust võitlusest surmaga, ei ole see üdini traagiline ega lasku masendusse. Pigem vastupidi: lavastus on humoorikas ja lennukas, üllatusi ja ootamatuid pöördeid täis. Seal vahelduvad reaalne elu ja äraspidine maailm, justkui Salvador Dali maal, milles on mingi reaalsuse nihestus, mingi kummalisuse atmosfäär. Lavastus tegeleb küsimusega, mis meist jääb, kui Surm kord meile järele tuleb. Kas oleme selleks hetkeks valmis? Mis variandid meil on, et Surma eest põgeneda?

Nii nagu lavastuses Maestro jaoks, on praegu paljude jaoks aeg, mil käib sõna otseses mõttes võitlus elu ja surma peale, aga kui koroona annab, toimub esietendus 7. aprillil. Proovid ja esietendus toimuvad Mustamäe kultuurikeskuses Kaja. Edaspidi hakatakse etendusi andma saalides üle Eesti.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!