Head loovtööde juhendajad, tähelepanu!

15. veebr. 2021 Eesti terioloogia selts - Kommenteeri artiklit

Tänavuseks aasta loomaks on valitud rott. Rotiaasta puhul on kavandatud mitmesuguseid üritusi, luulevõistlus ning muid tegevusi rottide tutvustamiseks. Hoolimata sellest, et rotid elavad inimesega külg külje kõrval, on nii mõndagi nende liikide bioloogia, elupaikade ja leviku kohta meile teadmata. Näiteks võib paljude jaoks olla üllatus seegi, et Eestis elab looduses kahte liiki rotte: rändrott ning kodurott.

Rotiaastaks valmistudes otsib Eesti terioloogia selts võimalusi koostööks eri asutuste, sh koolidega, et koguda infot rottide leviku ja ökoloogia kohta. Pakume huvitavaid loovtöö teemasid ning abi teema ning metoodika valikul, vajadusel ka kirjanduse ja seniste levikuandmete osas. Teemade hulgas on uurimisküsimusi, mida on võimalik lahendada, tuginedes kirjandusele või tehes välitöid. Samuti leiab nende hulgast jõukohaseid valikuid nii 8. kui ka 10. klassi õpilastele.

Eesti terioloogia selts (ETS) on Eesti looduseuurijate seltsi iseseisev allüksus, mis ühendab endas elukutselisi ja harrastusteriolooge. Terioloogia ehk mammaloogia on zooloogia haru, mis tegeleb imetajate uurimisega. Alates 2013. aastast on keskkonnateadlikkust tõstva kampaania korras valitud aasta looma.

Koduleht www.terio.ee.

Facebooki-leht: https://www.facebook.com/terioloogiaselts.

Eesti uue imetajate atlase kaardilugu (täiendamisel).

Allpool on ära toodud vaid mõned võimalikud rottidega seotud teemad, kuid alati on oodatud ka teie pakkumised. Kõikide küsimuste korral saate meiega ühendust võtta e-posti või telefoni teel:

Helen Arusoo, helen.arusoo@gmail.com, 5691 1921;

Maris Hindrikson, maris.hindrikson@ut.ee, 554 2532,

Triin Edovald, triin.edovald@envir.ee, 5667 3123.

Terioloogia seltsi uurimistööde valikteemad


Rottide levik Eestis

Rotivaatluste kogumine, kahe rotiliigi leviku täpsustamine Kagu-Eestis ja Peipsi ääres (koduroti piirkonnas) ning rottide leviku uurimine ja kaardistamine Eesti (väike)saartel (võimalus käsitleda laiemalt teemat imetajate levikust saartele).

Vaatlusandmete kogumine oma kodukohast aitab kaasa rotiliikide kaardistamisele nii Eesti kui ka Euroopa uue imetajate atlase tarbeks ning võimaluse rohkem teada saada oma kodukoha liigirikkuse kohta. Samuti on võimalik uurida täpsemalt selle kohta, kuidas kahel rotiliigil ning teistel närilistel vahet teha.

Metoodika: küsitlus, välitööd, kirjandusallikate põhine.

Jäljeplaatide (trackplate’id) valmistamine ja nende edukuse testimine

Jäljeplaate kasutatakse imetajaliikide olemasolu ning liikumise kaardistamiseks looduses. Jäljeplaate on võimalik valmistada ka õpilasel endal, juhendite järgi katsetada mitmesuguste plaatide valmistamist ning nende töökindlust ja tulemuslikkust hiljem ka välitingimustes testida.

Metoodika: kirjandusallikate põhine, meisterdamine, välitööd.

Rott linnaloomana

Rotid on seotud tihedalt inimasustusega. Milline elukeskkond on linn ning millised imetajad linnades end hästi tunnevad? Võimalus uurida, kas sinu kodupaigas elab rotte ning milline on inimeste suhtumine nendesse.

Metoodika: välitööd, kirjandusallikate põhine, küsitlus. 

Rotilood ‒ pärimuse kogumine

Kas rotil on kohta meie muistendites? Aga tänapäeva lugudes? Millised on inimeste kokkupuuted rotiga? Milline suhtumine? Samuti on oodatud uurimistööd rotist kui lemmikloomast.

Metoodika: küsitlus, kirjandus.

Rotid ökosüsteemi osana ning rottide mürgitamine ‒ probleem või lahendus?

Millised mõjud kaasnevad rottide tõrjel mürgiga ning kuidas mõjutab see teisi liike. Mõistmaks rottide rolli ökosüsteemis on vaja uurida rottide rolli saakloomana ning haiguste kandjana.

Metoodika: küsitlus, kirjandus.

Laborirott ja teadus

Laboriroti aretamine ning laboriroti oluline koht teadusuuringutes. Milline on laboriroti roll tänapäeva meditsiinis? Geneetiliselt muundatud nn knockout-rotid. Rottide kasutamine Eesti teadusmaastikul.

Metoodika: kirjandusallikate põhine, küsitlus.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!