Keda kõnetavad Eesti Kontserdi noorteprojektid?

12. veebr. 2021 Heili Vaus-Tamm - Kommenteeri artiklit
Laste ja noorte muusikafestivali „Big Bang Tallinn 2021“ saadikud. Foto: Gunnar Laak

Lastelaulu sünonüüm praegustele vanavanematele oli „Entel-tentel“. Mahedalt naeratav Kalmer Tennossaar, põlvel laululaps Kirsti Kuusk, on mällu sööbinud pilt plaadiümbriselt. Ja nüüd saame neidsamu laule kuulda koorile, orkestrile ning bändile seatult. Kusjuures dirigentidena on laval laululaps Kadri Hunt ja laululapse Katrin Kulli poeg Rasmus Puur.

Noored ütlevad, et põnevaim osa vanadega suhtlemises on kuulda, kuidas „siis“ elati. See kontsert on sündmus, kus vanavanemad saavad põnnid oma aega kaasa viia ja jutustada juurde kõike, mis kontserdile tausta loob. Seitsmekümnendatesse saab tagasi minna 27. aprillil Pärnus, 30. aprillil Jõhvis ja 2. mail Tartu kontserdimajas. Õhtustele kontsertidele on ka klassid oodatud, aga siis peavad õpetajad ise tolle aja helgest lapsepõlvest paari lausega haarava pildi maalima.      

Lõbus ja peresõbralik festival Big Bang, kus jätkub tegevust kõigile, sai alguse Belgias. Wouter Van Looy idee oli kogeda muusikat lastele omasel moel ning lasta neil ise kaasa teha. Mõte osutus nii edukaks, et nüüdseks on Big Bang laienenud lisaks kaheteistkümnele Euroopa linnale ka Kanadale ja Islandile.

9. ja 10. mail (pühapäev peredele, esmaspäev koolidele) ootame Kultuurikatlasse 5–13-aastaseid uudishimulikke. „Tõeline bigbanglane“ ja „Big Bangi sõbrad“ on paketid koolidele, kus eri arv kontserte (enamik kuni 30 minutit) ja etendusi. Vaheajal aga saab katsetada installatsioone ning nautida ettetellitud lõunasööki.

Üks kontsertlavastus – „3ACH“ viib muusikaajaloo suurkuju Bachi maailma. Teises – „Nomad: une uksed“ – luuakse koos lastega kõlasid ebatavalistel heliobjektidel. Muusikatubasid kujundavad folklaulja Mari Kalkun ja trummar Reigo Ahven, interaktiivset töötuba „Ole ise DJ“ veab Heidy Purga. Kogemuskontserdi ebaharilikel vaskpillidel toob kuulajateni Spat’ Sonore Prantsusmaalt.  

Algklassid käivad kontserdisaalis hea meelega, aga teismelised kaovad ära, sest seda ülikriitilist seltskonda ei julge ega tea kõnetada. Õnneks ütles Indrek Hargla, et tema võib teha jutu 11–15-aastastele. Ja nii sündiski ajas rändamise lugu teismelisest noorukist ning tema muusast. Poiss tahab teha vanaisale sünnipäevaks laulu ja saab selleks inspiratsiooni unes nähtud tüdrukust, nooruk hakkab unenäolist tüdrukut päriselus otsima ja leiab teda eri ajastutes. Lavastaja Üllar Saaremäe otsustas Poisiks kutsuda Estonia poistekoori liikme, et olekski vaatajate eakaaslane. Muusa rollis võlub aga Eesti üks tuntumaid näitlejannasid Saara Pius. Muusika on kirjutanud loole helilooja Tauno Aints ning lavastaja Üllar Saaremäe lööb ka ise näitlejana kaasa. Nende etendustega oleme 5.–8. aprilli keskpäevadel Tallinnas, Jõhvis, Tartus ja Pärnus. See teos on sündinud siin ja praegu Eesti tunnustatud loojatelt meie noortele. Pärast kontserti saab minna lava taha, esitada küsimusi või teha osatäitjatega selfie.   

Oleme tänulikud koostöö ja toetuse eest Zonzo Compagniele Belgias, Euroopa Liidu „Loova Euroopa“ programmile, Tallinna kultuuri- ja spordiametile, Tallinna haridusametile, kultuuriministeeriumile ning Eesti kultuurkapitalile.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!