Kõik vajavad vaheldust

5. veebr. 2021 Helena Tomikas Tagasi Kooli kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit
Pangandustegelase Meelis Kadarbiku e-külalistund „Miks mõned asjad on nii kallid?” Tartus Tamme koolis.
Foto: Margus Ansu / Eesti Meedia / Scanpix

Möödunud aasta nõudis kõigilt palju pingutamist ja väsimus kipub peale. Väsimus pärsib loovust, raske on teha midagi teisiti, kuigi aju suisa karjub muutuste järele. Kuidas saaksid õpetajad oma tiheda töö keskel natuke puhkust ja vaheldust?

Kui lapsed sain ja nendega koduseks jäin öeldi mulle tihti „Hoia oma tass täis!“. Mida see tähendab? Armastan oma lastega aega veeta! Kui mu pere – mees ja lapsed, rääkimata koerast – olid rõõmsad ja õnnelikud ning kodus kõik korras, söök laual, pakkus see mulle rahulolutunnet.

Mind on kooliajast saatnud Lev Tolstoi sõnad: „Elame tõeliselt endale ainult siis, kui elame teistele.” Kuidas ennast laadida, kui panustad teistesse kogu aeg, nagu teevad seda õpetajad?

Töötanud varasemalt kommunikatsiooni vallas, defineerisingi tassi täis hoidmist nii, et praegu on mu fookus kodusel elul: lastele ja mehele keskendumisest ja õhtustest sõbrannaga koos tehtud trennidest või üksi koeraga jalutamisest piisab. Enesekindlusest olenemata hiilis ligi rahulolematus. Muutusin kriitilisemaks kõige ja kõigi suhtes ning see mõjutas ka pereelu. Võtsingi kummitama jäänud soovituse hoida oma tass täis uuesti ette. Mida see õigupoolest tähendab? Mida tähendab see kontekstis, kus sa armastad oma tööd, mis minu jaoks oli parajasti kodus olemine?

Aju vajab vaheldust!

Sattusin lugema ajuteadlase Jaan Aru artiklit ajakirjas Pere ja Kodu, kus ta toob välja, et meie aju vajab vaheldust. See väga lihtne mõte oli minu jaoks ahhaa-elamus. Teadlase sõnul areneb aju just uusi asju tehes. Kui aga päevast päeva korduvad samad tegevused, siis on elu aju jaoks igav ja ta lülitub justkui autopiloodile. Ta toob välja, et tegevused, mis pakuvad vaheldust, on väga individuaalsed.

Taipasin siis, et tahan mõnel päeval nädalas tööd teha. Tundsin väga puudust arvuti taga mõnele teemale keskendumisest rohkem kui 45 minutit järjest ja eesmärkide elluviimisest väljaspool kodu. Nüüd olen kahel päeval nädalas Tagasi Kooli kommunikatsioonijuht ja kuigi aega on kõige jaoks vähem, on pereelu taas harmoonilisem, sest ema ja naisena olen energilisem, rahulolevam ning rõõmsam.

Õpetajad armastavad oma tööd ja õpilasi. Nad teevad seda suure südame ja missioonitundega. Meenutades oma kooliaegseid õpetajaid Tallinna saksa gümnaasiumis, ülikooli õppejõude Viljandi kultuuriakadeemiast ja nähes oma poja Terakese lasteaia Klausi rühma õpetajaid, olen selles veendunud. Kuid ka õpetajad vajavad vaheldust, rääkimata õpilastest. Kõikide aju vajab vaheldust, värskeid mõtteid, uusi nägusid ja ideid.

Finants ja metsandus

Uusi mõtteid suudavad kooliõpetajale ja õpilastele pakkuda näost näkku ja veebi teel toimuvad külalistunnid. Külalistundi saab kutsuda rääkima oma ala esindaja, eksperdi, juhi või töötaja, treeneri, sportlase, raamatupidaja, telleri, metsamajandaja, IT-spetsialisti, raamatukoguhoidja, turundusjuhi, ajakirjaniku jpt. Võimalused õpilastele mõnda teemat eluliste külalisõpetajate abil inspireerivalt avada on lõputud.

Veebruar on säästmise ja märts rahatarkuse kuu. Sellepärast oleme sel kevadel fookusesse võtnud õpilaste finantsteadmised. Kuidas teha nii, et õpilased oskaksid julgelt unistada ja unistusi ellu viia?

Las finantsala ekspert tuleb räägib raha säästmisest, kasvatamisest ja edukast majandamisest, see julgustab noori. Las ta õpetab väiksemaid oma taskuraha kasvatama, suuremaid eelarvet tegema ja kõige vanemaid investeerima. Miks ei võiks treener tulla kehalise kasvatuse tundi, et inspireerida õpilasi sporti tõsiselt võtma ja vastata küsimusele, mille eest saavad sportlased palka!

Kirjanduse tundidest käib ikka läbi, kuidas mitmed kirjanikud on oma elu ära elanud väga kitsastes tingimustes. Kas see peab nii olema? Kuidas saab kirjanik oma arved tasutud ja leiva lauale? Nendele ja paljudele teistele küsimustele saavad külalisõpetajad vastata. Igas aines on mingi aspekt, mis seostub rahaga, ja finantsalal ei ole me kunagi liiga targad.

Finantseksperdid ootavad õpetajate kutseid tulla klassi ette veebi teel või näost näkku esinema. Oleme teinud eeltööd ja pingutame Tagasi Kooli väikese meeskonnaga praegu just selle nimel, et märtsis võimalikult palju rahatarkust õpilasteni viia ning neid läbimõeldud otsuseid tegema suunata. Õpetajatel palume edastada oma rahatarkuse teemalise külalisõpetajate kutse kuni 18. veebruarini lehel bit.ly/kutsukülaline, ja meie aitame külalistundi ellu viia.

Teine põletav teema ühiskonnas on keskkonnahoid ja metsandus. Koostöös Eesti metsaseltsiga toome õpilasteni sel kevadel sada veebitundi, mis just nendel teemadel räägivad. Metsaalase külalistunni teema valimiseks saavad õpetajad tutvuda metsainfo kodulehel www.metsainfo.ee kõikide metsandusega seotud erialadega ja leiavad sealt ka juhised, kuidas just selle valdkonna esindaja virtuaalselt klassi ette kutsuda.

Oodatud on kutsed ka kõikide teiste ametite külalisõpetajatele ja kõikidel teemadel, mis teil ning õpilastel südamel. Las me toome kooliellu veidi vaheldust ja uusi ideid. Tagasi Kooli, mis mulle päästerõngaks osutus, võib seda natukene olla sullegi, õpetaja.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!