Loomade ja inimeste ühine ajalugu

19. veebr. 2021 Aet Laast Tallinna Linnamuuseumi õppedisainer - Kommenteeri artiklit
Muuseumitunnid Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi näitusel „Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos“. Fotod: Meeli Küttim, Tallinna Linnamuuseum

Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi uuel näitusel „Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos“ avaneb esmakordselt võimalus lõimida ajalooga kunsti, kirjanduse ja loodusainete ainekavasid.

Tallinna Linnamuuseum oma seitsme filiaaliga on pühendunud linnakultuuri ajaloo tutvustamisele kaubanduse, sõjanduse, arheoloogia ja argielu rakursist. Ühtki neist elutähtsaist valdkondadest poleks saadud arendada ilma loomadeta. Hobused, lehmad, kitsed ja lambad, haned ja kanad on siinkandis elu alustalad olnud juba rohkem kui tuhat aastat.

Uued muusemitunnid näitusel „Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos“

„Loomade keel“

Nagu lillede keel on leiutatud selleks, et vihjata sõnumile, mida otse edastada ei saa, on ka loomad kultuuris ja kunstis tähistanud ja kandnud palju sügavamat sõnumit, kui pealtnäha paistab. Alates Noa laevast kuni „Kärbeste jumalani“. Loomadel on olnud kunstis ja kirjanduses kanda sama oluline missioon kui argielus toidulaual. Tähendused loomasümboolikas ja vanasõnades on uues muuseumitunnis „Loomade keel“ mänguliselt avatud. Lõimitud on eesti keel ja kirjandus, ajalugu, kunst, inimeseõpetus. Sobib III kooliastmele ja gümnaasiumile.

„Luu-uurijad ja muu uurijad“

Muuseumitund „Luu-uurijad ja muu uurijad“ on mõeldud ajalooallikate tutvustamiseks ning sestap sobib eriti hästi 5. klassile ajalookursuse sissejuhatuseks. Esmalt avastame salapärased maa-alused käigud, kus saab kehastuda arheoloogiks. Seejärel uurime, kuidas ja millest leitud esemed kõnelevad. Tutvume ka ajaloolaste ametitega: arheoloogi, arhivaari ja konservaatori rolliga. Linnalooma näitusel meeskondlikku otsimismängu mängides selgub, kuidas leidudest ja luudest sünnib lugu. Aja lugu. Lõimitud on loodusõpetus, ajalugu, eesti keel ja kirjandus. Sobib II ja III kooliastmele.

„Valge tuvi ja tiine rott“

Muuseumitunnis „Valge tuvi ja tiine rott“ tuleb jutuks loomade roll argielu vedajate, päästjate ning hävitava kaose vallandajatena ajaloos – sõdades ja kodudes, linnas ja maal, sõbra ja vaenlasena. Lõimitud on ajalugu, bioloogia, ühiskonnaõpetus, kunst. Sobib III kooliastmele ja gümnaasiumile.

„Lõvid ja lohed linnaruumis“

Uus meeskondlik orienteerumismäng „Lõvid ja lohed linnaruumis“ algab raidkivimuuseumist bastionikäikudes ning annab võimaluse iseseisvalt avastada vanalinna ajalugu legendide ja loovate ülesannete kaudu. Lõimitud on kunst, ajalugu ja orienteerumine vanalinnas. Sobib III kooliastmele.

Rohkem infot Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi haridustöö kohta muuseumi kodulehelt www.linnamuuseum.ee.

Muuseumitunni broneerimiseks kirjutage haridus.kok@linnamuuseum.ee või helistage tel 5645 2372.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!