Muuseumiõpe muudab kirjandustunnid värvikamaks

19. veebr. 2021 Ingrid Oksaar, Mati Undi muuseumi kuraator; Mari Vapper, Tallinna Kirjanduskeskuse hariduskuraator - Kommenteeri artiklit

Pärast pikka distantsõppe perioodi ihkavad nii õpetajad kui ka õpilased vaheldust. Tallinna Kirjanduskeskus kutsub külastama Kadriorus asuvaid kirjanike muuseume – ajaloolise hõnguga Tammsaare ja Vilde muuseume ning moodsat Mati Undi muuseumi. Meie juurde on oodatud nii lasteaialapsed kui ka gümnasistid – igale vanusele leidub oma elamuslik haridusprogramm.

Mati Undi Mustamäe keset Kadriorgu

Mati Undi muuseum jätkab jaanuarist Tallinna Kirjanduskeskuse täieõigusliku pereliikmena. Muuseumis on üleval näitus „Kodu kodus“, kus saab aduda Undi Mustamäe ning Kadrioru korteri atmosfääri. Ülevaate Undi kaasaegsetest 1960. aastatel annavad tema enda tehtud fotod, mille juurde võib kuulata meenutusi ja lasta end neil kaasa viia. Filmitoas saab vaadata Maria Avdjuško filmi „Unditund“.

Näitust aitavad mõista muuseumitunnid „Mati Unt ja linn“, „Mati Unt ja teater“ ning „Mati Unt ja kollane kass“. Esimene baseerub kultusromaanil „Sügisball“, mille peategelane on uus võõrandumist soosiv paneelmajadest linnaosa. Teises tutvume Mati Undi kui eripalgelise lavastajaga ning kolmandas arutleme noore geeniuse esikromaani „Hüvasti, kollane kass“ ainetel noorusliku maailmavalu üle.

Muuseumitunni suhtes oleme paindlikud: kui soovitud teost programmides ei ole, teeme kokkuleppel õpetajaga vajaliku teose käsitlemiseks eraldi tunni. Kindel on see, et pärast muuseumikogemust muutub Mati Unt lihtsalt kirjanikunimest intrigeerivaks isiksuseks ning saab omasemaks nii inimese kui ka kirjaniku-lavastajana.

Tammsaare „Juuditil“ täitub sada aastat

Tammsaare muuseumis on kevadel aukohal kirjaniku näidend „Juudit“, mille ilmumisest möödub tänavu sada aastat. Aprillis avame muuseumis „Juuditi“-teemalise näituse, klassid on oodatud ka näidendit käsitlevasse muuseumitundi.

Võimalust Tammsaare elu ja loominguga tutvuda pakuvad menukad muuseumitunnid „Tammsaarele lähemale“, „Helisev „Kõrboja peremees““, „Põrgupõhja uus Vanapagan“ ja mitmed teised.

Aga kes tahab midagi hoopis uut kogeda, sellele pakub Tammsaare muuseum nüüdsest ka teatraalset elamusekskursiooni, kus kirjaniku esimese vabariigi aegses korteris on giidiks tema teenijanna Meeta Holm. Omalaadne rollimäng autentses keskkonnas võimaldab astuda otse keset ajalugu ning avab kirjaniku elu erilisest vaatepunktist.

„Hipster Vilde“ läheb rändama

Eduard Vilde muuseum kannab märtsi lõpuni hoopis Linda Vilde muuseumi nime. Kirjaniku abikaasa Linda Vilde oli oma ajas silmapaistev naine. Praegu muuseumi teisel korrusel asuv Liina Siibi koostatud näitus avab esmakordselt tema kui ajakirjaniku ja ühiskonnategelase loo.

Hiliskevadel annab põhjust sammud Vilde muuseumi seada uus valmiv püsiekspositsioon, aga juba praegu tekitab elevust rändnäitus „Hipster Vilde“. Näitus võtab miniatuurses kohvriformaadis kokku ekspositsiooni tähtsaimad teemad: Vilde looming, pagulusaastad, tema reisid, tervis ja muu. Koolidel, kes soovivad rändnäitust enda koolimajja, palume endast märku anda.

Vilde ajastuhõngulises kortermuuseumis pajatame toredaid seiku kirjamehe elust ning otsime tuntud teostele tänapäevaseid vaatenurki. Muuseumitunnis „Vahva vunts Vilde“ on võimalik saada esmane pilt kirjanikust; „Mäeküla piimanaine“ ja „Pisuhänd“ vaatlevad tuntud teoseid mängulises ja haaravas vormis; „Punane sokk ja näpitsprillid“ on aga mõeldud kõige pisematele muuseumikülastajatele.

•  •  •

Kuigi klassid saavad taas meid külastada, pakume õpetajatele võimalust saata distantsõppel viibivaid õpilasi ka individuaalselt muuseumidesse töölehti täitma. Infot kõigi muusemitundide kohta leiab Tallinna Kirjanduskeskuse kodulehelt www.kirjanduskeskus.ee. Kodulehte külastades tasub liituda ka uudiskirjaga, et kõigi põnevate sündmustega aegsasti kursis olla.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!