Tark ei torma

26. veebr. 2021 Irja Tuus Vanalinna hariduskolleegiumi gümnaasiumi õppealajuhataja - Kommenteeri artiklit
Irja Tuus.

Vabariigi sünnipäeva tuules on põhjust mõelda, mis on kooli roll ühiskonnas. Jätkusuutlikus demokraatlikus ühiskonnas. Muidugi, kasvatada kodanik! Kodanik, kes suudab iseseisvalt mõelda ja otsustada, infot otsida ja eristada. Neid sõnapaare saaks jätkata, kuid toon välja veel ühe – kodanik, kes suudab arutleda. Arutleda nii, et selguks tõde, et mõjule pääseks tugevam argument, mitte tugevama argument. Just viimane viib meid tihti mõistlikkuse ja arukuse teelt. Kogeme seda ka praegu viiruse olukorras.

Aruteludeks ei ole koolis praegu ruumi. Tekibki küsimus, kas koolidel tuleks nui neljaks joosta ajaga võidu või peaksime hoopis julgelt vähendama õppekavade mahtu, et suurendada kvaliteeti. Kvaliteeti selles mõttes, et vähem, aga põhjalikult, et oleks ruumi ka aruteludeks, seosteks, mõteteks. Kuid see kõik vajab aega ja just seda meil ei ole. Liiga tihti vastame õpilase küsimusele, et hea küsimus, kuid selleks ei ole praegu aega …

Üks koht, kus arutelud sünnivad, on rühmatöö. Käsi südamele, kui palju on meil aega oma aines grupitööd teha? Vähe. Püüame aega näpistada, kuid ka siis anname õpilastele liiga palju infot kätte, et asi läheks kiiremini, st lahendused oleksid nähtavad. Tihti jääb ära alginfo otsimine ja leidmine ning rühmasisene arutelu, kuidas lahenduseni jõuda.

Veel üks põhjus, miks kutsun üles vähendama õppekavade mahtu, on meie noorte vaimne tervis. Vajame ju kodanikku – inimlikku ja hoolivat, inimest kes väärtustaks peret, hoiaks meie keelt ja kultuuri. Pole vahet, kas ta oskab kasutegurit arvutada või vältevahelduse reeglit. Kui elu teda hiljem selle valdkonnaga kokku viib, saab selgeks. Kõike ei pea ära õppima põhikoolis ja gümnaasiumis. Osa teadmisi võib julgelt jääda ülikooli. Kooliealise inimese väärtus ei tohi seisneda ainult tema teadmiste kogumis.

Õppekava mahust tulenevalt on õpetaja liiga tihti klassi ees kui diktaator, kes lennutab nõutud infot ajudesse, ilma et tal oleks aega avaneda õpilaste jaoks oma mõtetega, ilma et oleks aega olla isiklik eeskuju. Jah, just isikliku eeskuju mõju on väga oluline. Lisaks aine õpetamisele tuleb meil õpetada inimest, sest õpetaja oma olemusega peab jõudma olla käitumisnormide seadja, väärtuseelistuste suunaja ja iseloomu kujundaja. Ning seda tagasiside andmise ja arutelu kaudu. Andkem selleks siis võimalust, et ei oleks pidevat tormamist.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!